5 podstawowych zasad jak uniknąć infekcji w placówkach edukacyjnych

3026

Przeziębienie i grypa powodują blisko 22 miliony utraconych dni szkolnych rocznie – podaje Center For Disease Control and Prevention. Aby zmniejszyć liczbę infekcji opracowano pięć podstawowych wskazówek dotyczących łagodzenia rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów w placówkach edukacyjnych. Dzięki opracowanym wskazówką uda się ograniczyć zachorowania wśród uczniów, szczególnie w okresie jesiennym.

Zobacz także: Sprzątanie miejsc publicznych – duży problem polskich miast

Poniżej wskazówki dotyczące ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób w placówkach edukacyjnych:

1. Regularnie i dokładnie myj dłonie. Częste mycie dłoni jest ważnym zadaniem, które może znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji. Mycie dłoni po dotknięciu ust, nosa czy twarzy również zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji. Aby skutecznie umyć dłonie należy przez minimum 20 sekund je szorować ciepłą wodą z mydłem. Jeżeli umycie dłoni nie jest możliwe można użyć środka dezynfekującego dłonie.

Zobacz także: Czyszczenie samochodu – podstawowe kroki

placówkach edukacyjnych

2. Zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkół mogą pomóc zminimalizować rozprzestrzenianie się zarazków, zachowując staranność podczas wyrzucania przedmiotów takich jak zużyte chusteczki czy ręczniki papierowe, czy nawet resztki jedzenia. Pomoże to pracownikom serwisu sprzątającego łatwiej i skuteczniej wyczyścić powierzchnie takie jak ławki, blaty oraz pulpity szkolne.

Zobacz także: Dopasuj się do typu klienta – style interpersonalne cz. 2

3. Należy skupić się na czyszczeniu niewidocznych obszarów, niektóre miejsca i przedmioty mogą być pomijane. Należą do nich uchwyty szafek, otwory grzewcze i nawet sprzęt sportowy. Serwis sprzątający powinien oprócz czyszczenia także wykonać dezynfekcje właśnie tych powierzchni, które są narażone na wzmożony dotyk użytkowników.

Zobacz także: Dopasuj się do typu klienta – style interpersonalne cz. 1

4. Według naukowców wirus grypy może utrzymać się na powierzchni nawet do 48 godzin. W czasie, w których przeziębienie i grypa są dość częste należy zachować ostrożność z kontaktem z osobami, które są chore. Ale także przedmiotów, które używają, jak klawiatury, myszy komputerowej, telefony czy różnego rodzaju pojemniki.

Zobacz także: Środki dezynfekujące coraz mniej skuteczne w walce z bakteriami

5. Przede wszystkim jeżeli czujesz lub masz objawy, że jesteś przeziębiony pozostań w domu. Dodatkowy sen, przyjmowanie leków na pewno złagodzi objawy oraz ograniczenie wysiłku może pomóc przyśpieszyć powrót do zdrowia i ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby na inne osoby. Jeżeli wzięcie wolnego dnia nie jest możliwe to sprawdź czy praca lub nauka jest możliwa z domu.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama