Czas na branżę utrzymania czystości – Katarzyna Niedzielska

1043
reklama

„Czas na branżę utrzymania czystości” to cykl wywiadów z osobami związanymi ze świadczeniem usług sprzątających, dystrybutorami środków czystości i sprzętu oraz producentami działającymi zarówno na polskim jak i zagranicznym rynku. Prawdziwe historie, subiektywne opinie i uwagi będą prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Dziś rozmawiamy z Katarzyną Niedzielską właścicielką firmy Mucha nie siada.

Zapraszamy do lektury!

Zakładanie firmy sprzątającej jest uważane za jeden z łatwiejszych biznesów, które można rozpocząć całkowicie od zera. Jak to było w Twoim przypadku?

Mój pomysł na firmę sprzątająca rozpoczął się od sprzedaży profesjonalnej stacji do parowego prasowania. Jednak był to dosłownie ciężki kawałek chleba. Stacja ważyła ok. 20 kg wizyty i prezentacje po domach były kłopotliwe i nieopłacalne.

Stąd pomysł, by dokupić jakąś maszynę, która będzie współgrała z moją stacją parową do prasowania i zacząć zarabiać na usługach. Udałam się do Gnieźnieńskiego Urzędu Pracy i otrzymałam dotację na założenie działalności gospodarczej (15000 zł). Za pieniądze z dotacji zakupiłam profesjonalny czyszczący sprzęt parowy i praktycznie był to koniec otrzymanych funduszy, doszła drobna reklama i tyle. Rozpoczęłam swoją przygodę w 2013 roku parowym czyszczeniem i dostawą w 24 godziny.

Niewiedza kosztuje, czyli jak pandemia czyści kieszenie Polaków

Po jakimś czasie zaczęłam poszerzać usługi o sprzątanie klatek schodowych, potem mieszkań, biur, następnie nowo wybudowanych bloków itd. Odpowiadając na pytanie, czy można od zera rozpocząć…TAK można, ale to trudne i wymaga chęci, wewnętrznej motywacji i też trochę szczęścia.

Czy kiedykolwiek spotkałaś się ze strony Klientów lub innych osób traktowania cię „gorzej” ze względu na wykonywanie usług utrzymania czystości?

Usłyszałam kiedyś „Kasia, po to 5 lat męczyłaś się na tej ekonomii, by teraz sprzątać ludziom?” Tak…nauczyłam się jednego na pewno na studiach…”umiesz liczyć. Licz na siebie”. A co do ludzi to w większości przypadków relacje mam pozytywne i miłe.

W czym Twoja firma się specjalizuje? Lub masz kilka specjalizacji i dlaczego?

Od 7 lat zajmujemy się parowym prasowaniem z dostawą oraz czyszczeniem tapicerek, dywanów doczyszczaniu trudno dostępnych miejsc, zakamarków itp. Ponadto sprzątanie poremontowe oraz cykliczne usługi sprzątanie domu, przychodnie, biura wspólnoty mieszkaniowe. Mycie witryn, pranie dywanów itd.Szeroko pojęte prace porządkowe, wykluczając tereny zielone oraz specjalistyczne usługi jak np. sprzątanie po zgonach czy pożarach.

Co jest najbardziej irytujące w branży? Co byś zmieniła?

Sposób, w jaki Klienci postrzegają osoby wykonujące prace sprzątające, oraz kwestie wiedzy potencjalnego Klienta, co do sprzątania. Muszą zrozumieć, iż za dobrą usługę trzeba też dobrze zapłacić. Czasami naprawdę stawki są nieadekwatne do naszej wiedzy, czasu i pracy, jaką należy włożyć w wykonanie usługi.

Dezynfekcja przestała być luksusem – to codzienna konieczność.

Twoja największa porażka podczas wykonywanych usług? Czy jednak nie było takiej sytuacji?

Nie nazwałabym tego porażką, ale kiedyś potknęłam się przy myciu okna a stałam w wannie i ułamałam Pani kran z niej wystający, po czym oczywiście przeprosiłam, że odkupię naprawię, wypadek przy pracy,, Klientka mówi Pani Kasiu, może się coś przydarzyć, jednak ten kran, to pechowy jakiś chyba, mąż właśnie po 2 miesiącach mi go naprawił i znowu urwany……a tak mi go brakowało.

Na koniec dodam, że przy prowadzeniu firmy mam więcej sytuacji pozytywnych aniżeli negatywnych, więc reasumując czy warto było 7 lat temu podjąć pewne ryzyko, czyli zrezygnować z pracy etatowej, na rzecz własnej działalności – jednoznacznie w moim wypadku stwierdzam, że WARTO!!

Dziękujemy! (red)

Katarzyna Niedzielska – mam 35 lat, mieszkam w Gnieźnie z 6-letnią córką IGĄ. Firmę Mucha Nie Siada prowadzę od lat 7.Poza pracą w wolnym czasie lubię spotkania ze znajomymi, odwiedzać ciekawe miejsca, jeśli jest możliwość to czasami wracam do swojej pasji jaką jest jazda konna. Jestem osobą komunikatywną, otwartą i pozytywnie nastawioną do życia. Moje motto to „żyj, jakby jutra
miało nie być”. Staram się brać od życia, ile można w czasie, który mamy. Nie samą pracą człowiek żyje. Członek Polskiego Stowarzyszenia na rzecz firm Sprzątających.

 


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama