Czas na branżę utrzymania czystości – Michał Zawada

1247
reklama

„Czas na branżę utrzymania czystości” to cykl wywiadów z osobami związanymi ze świadczeniem usług sprzątających, dystrybutorami środków czystości i sprzętu oraz producentami działającymi zarówno na polskim jak i zagranicznym rynku. Prawdziwe historie, subiektywne opinie i uwagi będą prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Dziś rozmawiamy z Michałem Zawadą – właścicielem firmy Fresh Office. Zapraszamy do lektury!

 

firm sprzątających
Michał Zawada – obecnie rozwija dwie firmy: Fresh Office oraz Interm Sales Managers. Wcześniej zaangażowany w pracę ze startupami w ramach zarządzania krakowskim oddziałem Business Link.
W ramach Fresh Office zajmuje się budowaniem systemu dostarczającego najwyższą jakość usługi sprzątania.
W Interim Sales Managers zajmuje się tworzeniem procesów sprzedażowych dla firm oraz generowanie leadów przez outbound marketing.

 

Panie Michale początki działalności zawsze są trudne? Czy w Pana przypadku było podobnie?

Skłamałbym, gdybym odpowiedział, że nie. Początki biznesu zawsze niosą za sobą wiele trudności i wyzwań związanych z odnalezieniem się na danym rynku, stworzeniem systemu działania firmy czy kwestiami formalno-prawnymi. Z drugiej strony, początki to też bardzo pozytywny czas. Przychodzą nowe doświadczenia, problemy, z którymi wcześniej nie było szansy się zmierzyć. Rodzą się plany i pomysły na zaspokojenie potrzeb płynących z rynku. Firma, którą założyłem-Fresh Office-powstała właśnie w ten sposób. W biurze, w którym wcześniej pracowałem był problem ze znalezieniem solidnego usługodawcy w zakresie utrzymania czystości. Postanowiłem, więc zająć się tą kwestią sam i działam na tym polu już drugi rok z rzędu.

Uber, Brainly, Lobos, Wydawnictwo ZNAK to tylko niektóre marki, którym świadczycie swoje usługi. Jak tego dokonaliście?

Jakość. To słowo klucz, które towarzyszyło nam od początku działania firmy. Zdaje sobie sprawę, że może brzmi jak często powtarzany slogan, ale faktycznie jest to wartość, która w naszych działań zajmuje pierwszorzędne miejsce. Jesteśmy przekonani, że tylko świadczenie usług na najwyższym poziomie, może zatrzymać przy nas klienta na lata. Nasi Koordynatorzy czuwają nad pracą poszczególnych pracowników, sprawdzają, czy wszystko zostało dokładnie wykonane. Patrząc na tę strategię krótkoterminowo-nie do końca jest korzystna dla firmy, ponieważ wiąże się z poświęceniem większej liczby czasu przez naszego pracownika, na sprzątanie danej powierzchni. Długoterminowo jest to jednak strategia, która pozwala nam na zdobywanie wielu nowych klientów z poleceń. W rezultacie to nie my prosimy obecnych klientów o dobrą opinię, ale to oni sami rekomendują nas dalej.

Jakimi wartościami kieruje się Pan w biznesie? Czy to się przekłada na rozwój firmy?

Najważniejsze dla mnie są: jakość pracy, zespół-czyli zaufani ludzie i uczciwość. O pierwszej wartości zdążyłem już opowiedzieć. Jeśli chodzi o drugą: nie wyobrażam sobie dobrego biznesu bez zgranego zespołu. W naszej branży jest to szczególnie istotne, dlatego w zespole Koordynatorów Fresh Office stawiamy na ludzi komunikatywnych, przebojowych i szukających rozwiązań. Chcemy, żeby nasi klienci wiedzieli, że opiekuje się nimi człowiek, któremu można zaufać. Z kolei w przypadku Personelu, ogromnie ważny jest szacunek, którym ich obdarzamy. Dlaczego jest tak istotny? Bo to od ich ciężkiej pracy zależy końcowy efekt naszej usługi. Podsumowując-tak, wartości, którymi się kieruję w biznesie, zdecydowanie przekładają się na rozwój firmy.

firm sprzątających
Fresh Office – jesteśmy profesjonalną firmą sprzątająca, która powstała po to by Twoje biuro już zawsze było czyste. Uważamy, że biuro to wizytówka firmy. Jego wygląd wpływa na to jak odbierają je klienci, a przede wszystkim pracownicy. Dlatego też codziennie dokładamy wszelkich starań, aby biura naszych klientów były lśniące, świeże i pachnące. Firma Fresh Office świadczy swoje usługi głównie na terenie Krakowa i Katowic. Obsługujemy także firmy mające swoje biura w innych miastach Aglomeracji Śląskiej (GOP) takich jak: Bytom, Chorzów, Gliwice, Sosnowiec.

Branża usług sprzątających w Polsce według Pana przeżywa rozkwit czy mamy sytuację odwrotną?

Obecny stan nazwałbym fazą stabilnego wzrostu. Na rynku powstaje coraz więcej nowych firm sprzątających, które niestety po kilku latach upadają lub ostatecznie skupiają się na obsłudze 3-4 klientów i na tym poprzestają. Z drugiej strony są też doświadczone firmy z ugruntowaną pozycją (tzw. molochy), działające na rynku ponad 20 lat. Dzięki temu, że rynek nieruchomości ciągle przeżywa wzrost, każdy może odnaleźć na nim swoje miejsce.

Jak wygląda współpraca z dystrybutorami i producentami środków czystości, sprzętu i higieny? Ma Pan swoje ulubione firmy?

Mamy w tej chwili jedną zaufaną hurtownię, w której zaopatrujemy się we wszystkie potrzebne środki i materiały. Jeżeli chodzi z kolei o producentów to najczęściej używamy produktów firmy Dolphin.

Jak Pan widzi branżę utrzymania czystości za 5 lat?

Według mnie za 5 lat na rynku wciąż będą prosperowały te firmy, które stawiają-tak jak Fresh Office-na jakość wykonywanej usługi. Klienci są coraz bardziej świadomi, mają coraz większe oczekiwania i moim zdaniem będą mieli wkrótce dość firm, dostarczających usługę „w niskiej cenie, wysokiej jakości i krótkim czasie”. Tak się nie da-albo niska cena, albo wysoka jakość, nie da się tego pogodzić. Mam nadzieję, że za 5 lat znów wrócimy do tej rozmowy i że moje słowa się potwierdzą.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama