Sprzątanie mieszkań i domów zalicza znaczący wzrost

4259
reklama

Rynek usług profesjonalnego utrzymania czystości już od kilku lat nie jest związany tylko ze sprzątaniem i czyszczeniem obiektów publicznych, komercyjnych czy przemysłowych. Duża część rynku znajduje się w prywatnych mieszkaniach i domach popularnych „Kowalskich” czy „Nowaków”. Na zachodzie ten segment rynku określany jako „Domestic Cleaning” czyli sprzątnie domów/mieszkań jest nieodłączną składową branży utrzymania czystości.

Szybkie i proste usługi na start

Sprzątanie w mieszkaniach czy domach dla wielu właścicieli firm sprzątających chcących obsługiwać i świadczyć usługi sprzątające dla firm nie mogły lub nie chciały ze względów wizerunkowych pracować z klientami indywidualnymi. Uważano, że wpływa to na reputację firmy i świadczy o jej małym doświadczeniu i profesjonalizmie. Obecnie firmy sprzątające nie mają już tych kompleksów, co jeszcze było widoczne kilka lat temu i zdobywają coraz poważniej segment „Domestic Cleaning”.

Na rynku usług sprzątających nie jest łatwo?

Nie tylko zachodnie trendy miały na to duży wpływ. Ogromna konkurencja i rozwój branży utrzymania czystości w Polsce spowodował, że pozyskanie nowych zleceń oraz rozszerzenie oferty to wielokrotnie być albo nie być dla istnienia firmy. Po obserwacji rynku widać, że dla wielu firm był to strzał w dziesiątkę. Otwarcie się na nowe możliwości czyli tzw. wyjście z własnej strefy komfortu to ogromna szansa, która jeżeli zostanie wykorzystana może przynieść duże zyski.

sprzątanie
źródło: bryliant.pl Na powyższym obrazku widać wykonanie usługi czyszczenia balkonu. Widoczny efekt sprzątania.

Osoby zlecające posprzątanie mieszkania lub domu głównie bazowały na osobach zajmujących się tym doraźnie. Były to często osoby nieprzeszkolone i trudniące się tym fachem, wcześniej sprzątające głównie we własnych czterech ścianach. Uważały, że wykonują to dobrze i efektownie, lecz wielokrotnie okazywało się, że praca jest wykonana choć nie jest warta zaproponowanej stawki. Co więcej usługi były świadczone na „czarno” co także wiązało się z pewnymi utrudnieniami. Dla przypomnienia od 1 marca 2018 roku weszła w życie Konstytucja Biznesu, która dla wielu może stać się dużym ułatwieniem.

Sprzątanie restauracji w 4 przystępnych krokach

Stawki za sprzątanie

Ceny za sprzątanie domów i mieszkań są bardzo zróżnicowane i zależą od zakresu prac i częstotliwości świadczenia usługi. Wycena zlecenia zależy również od wymagań Klienta czy stopnia trudności oraz czy używamy sprzętu i środków czystości Klienta. Firmy sprzątające proponują cenę za godzinę pracy, m2 czy za całość wykonanej usługi. Wszystko zależy od tego jakie ustalenia padną bezpośrednio z Klientem i jaka jest polityka handlowa przedsiębiorstwa.

Powyżej wspomnieliśmy o zakresie prowadzonych prac. Warto ten temat rozwinąć i dowiedzieć się co dokładnie może wchodzić w skład wykonywanej usługi sprzątania mieszkań i domów. Jest to w większości przypadków odkurzanie i mycie podłóg, wytarcie kurzy z powierzchni łatwo i trudno dostępnych, umycie luster, wypolerowanie armatury, umycie sprzętów AGD, wyczyszczenie frontów szafek łazienkowych i kuchennych. Usługa mycia okien jest dodatkowo płatna i również w większości wypadków wyceniana indywidualnie.

Wracając do samych stawek to ceny naprawdę są rożne, podane poniżej ceny stanowią przegląd cenników ze stron internetowych firm sprzątających i bezpośrednich zapytań:

  • Cena za 1 m2 : od 4 zł do 20 zł
  • Za godzinę: od 13 zł do 40 zł
  • Za wykonanie całej usługi : od 120 do 350 zł

W większości przypadków firmy sprzątające używają własnych sprawdzonych środków czystości, oczywiście na życzenie Klienta można użyć zasugerowanych środków lecz dobrą praktyką jest korzystanie z własnych zasobów. Zdarza się, że firmy kategorycznie nie zgadzają się na użycie produktów zaproponowanych przez Klienta. Przemawia za tym nieznajomość produktów, ich stosowania, co jest zrozumiałe z powodu ogromnej ilości dostępnej chemii profesjonalnej na rynku.

Nadchodzi nowy system – Tork Midsize

Co cieszy, to świadomość zleceniodawców i zapytania czy firma korzysta ze środków ekologicznych. Jest to duży progres związany z kwestią ochrony środowiska. Jak widać edukacja ekologiczna działa i coraz bardziej się rozwija. Za kilka lub kilkanaście lat przyniesie to widoczne efekty.

Złą praktyką jaka stosowana jest przez pewną część firm sprzątających to użycie odkurzacza czy drabiny Klienta. Korzystanie z własnego sprawdzonego sprzętu to oznaka pełnej świadomości wykonywania swojej pracy. Należy pamiętać aby sprzęt na którym pracujecie należał wyłącznie do usługodawcy, to także może zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom jak np. zniszczenie.

Profesjonalizm nie zależy od tego gdzie wykonujemy usługę

Wykonywanie usług sprzątających dla prywatnych podmiotów czyli sprzątanie mieszkań lub domów to rozwojowy segment branży utrzymania czystości. Codziennie pojawiają się nowe oferty zleceń i ofert na posprzątanie domów i mieszkań. Tylko na ogólnodostępnych grupach w mediach społecznościowych dotyczących sprzątania można znaleźć codziennie po kilka ogłoszeń z całej Polski. Fora i portale ogłoszeniowe także zawierają zlecenia na sprzątanie, wystarczy poszukać i zaprezentować własną ofertę.

Przykładowe grupy Social Media:

Serdeczne podziękowania dla firm sprzątających, które w szczególny sposób pomogły w powstaniu powyższego materiału:

(kolejność przypadkowa)


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama