Uniknij choroby – dezynfekuj dłonie!

753
reklama

Mycie dłoni mydłem i ciepłą wodą to najlepszy sposób na zachowanie higieny, i zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów i zachorowań na grypę. Lec czy na pewno? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dezynfekcja dłoni jest jednak jednym z najlepszych narzędzi, które skutecznie mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków. Umieszczając dozowniki do dezynfekcji dłoni w strategicznych miejscach w biurze czy zakładzie produkcyjnym na pewno zachęci pracowników do poprawy higieny rąk i co najważniejsze stworzenie zdrowszego środowiska.

Zobacz także: Niehigieniczni pracownicy serwisu sprzątającego

Gdzie umieścić dozowniki do dezynfekcji dłoni?

Na pewno trze ciągle przypominać pracownikom o korzystaniu z dezynfekcji dłoni, co ważne należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić łatwy dostęp do dozowników, które powinny być widoczne i dobrze oznaczone. Najważniejsze, aby umieścić środek do dezynfekcji dłoni w pobliżu i wokół miejsc o wysokim poziomie dotyku.

Zobacz także: Rewolucja w sprzątaniu za sprawą rozszerzonej rzeczywistości

Toaleta

Ponad 50% osób przyznaje się do pomijania używania mydła i korzysta z tylko wody. To sprawia, że bardzo ważne jest zapewnienie właśnie dozowników do dezynfekcji dłoni, pracownicy są w pośpiechu i czasami nie myślą o tym, nawet aby użyć mydła.

Zobacz także: Dopasuj się do typu klienta – style interpersonalne cz. 1

Wejścia i wyjścia

Trudno może w to uwierzyć, ale nawet pojedyncza klamka potencjalnie może być przyczyną powszechnej choroby w miejscu pracy. Według przeprowadzonych badań w ciągu dwóch do czterech godzin wirus umieszczony na klamce może przenieść się na 40% do 60% pracowników i gości odwiedzających nasz obiekt. Oprócz częstej dezynfekcji klamek przez serwis sprzątający należy bezwzględnie zapewnić miejsce do dezynfekcji dłoni w pobliżu wejść i wyjść, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji.

Zobacz także: Dopasuj się do typu klienta – style interpersonalne cz. 2

Punkty gastronomiczne

Jednym z najbardziej narażonych miejsc w biurze może być jadalnia i wspólna kuchnia. Jeśli jedzenie jest spożywane dłońmi zainfekowanymi przez zarazki, może rozprzestrzeniać się dalej np. zostać na blacie stołu. Oczywiście jak dobrze wiecie środek do dezynfekcji dłoni nie zastąpi mycia rąk, ale na pewno pomoże pozbyć się pewnych rodzajów zarazków. Chociaż tyle lub aż tyle.

Zobacz także: Zagłosuj na najbardziej innowacyjny produkt w branży czystości

Sale konferencyjne

Sale konferencyjne zgodnie z ich przeznaczeniem są oblegane przez pracowników, klientów czy odwiedzających gości. W dużym skupisku ludzi wymieniamy uściski dłoni, dlatego dozownik do dezynfekcji dłoni będzie jak najbardziej pasował, a Wasi goście na pewno to docenią.

Zobacz także: Umaszynowienie sprzątania w sieciach handlowych stale rośnie

Zachęcić do higieny rąk

Posiadanie łatwego dostępu do dozowników do dezynfekcji rąk jest bardzo istotne dla poprawy zdrowia i środowiska pracowników i odwiedzających gości. Samo ustawienie dozowników to nie sukces należy jeszcze namówić pracowników do korzystania z tych urządzeń.

Do dezynfekcji dłoni
Ponad 50% osób przyznaje się do pomijania używania mydła i korzysta z tylko wody. To sprawia, że bardzo ważne jest zapewnienie właśnie dozowników do dezynfekcji dłoni, pracownicy są w pośpiechu i czasami nie myślą o tym, nawet aby użyć mydła.

Aby być skutecznym, należy przypominać pracownikom o dezynfekcji i myciu dłoni poprzez plakaty, ulotki, wewnętrzne wiadomości czy tablice informacyjne w pobliżu dozowników do dezynfekcji dłoni. W takich materiałach możesz umieścić informacje o tym, jak prawidłowo stosować środki do dezynfekcji czy procedurę mycia rąk. Jest to bardzo ważne, aby dozowniki były wykorzystywane, a nie stały się tylko zbiorowiskiem kurzu.

Zobacz także: Profesjonalne sprzątanie sklepu. Jak dobrać odpowiednią maszynę?

Pracodawca powinien dać przykład

Aby środowisko pracy było przyjemne i zdrowe, ważne jest, aby pracodawcy wzięli pod uwagę zdrowie swoich pracowników i gości. Zapewnienie środków do dezynfekcji dla pracowników, biur i obszarów wspólnych, jest równie ważne, jak zapewnienie pracownikowi biurowemu komputera. Zachęcaj swoich pracowników do częstego korzystania, robiąc to samemu. Nic tak nie motywuje, jak wymagający, dbający o zdrowie przykładny szef.

Zobacz także: 8 kroków przy czyszczeniu wejść i powierzchni wspólnych


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama