Projektowanie czystych i zdrowych budynków

1349

Ograniczenie toksyn pozostaje kluczową taktyką dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników i mieszkańców budynków, coraz częściej można zaobserwować, że dochodzi do bardzo ożywionej dyskusji na powyższy temat. Należy mieć na uwadze, że budynki powinny być zaprojektowane i obsługiwane w sposób, który aktywnie wspiera ludzkie zdrowie i dobre samopoczucie.

Systemy certyfikacji w służbie zdrowia i czystości budynków

LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Desing, to międzynarodowy system certyfikacji budynków ekologicznych. Proces ten ma na celu zmniejszenie zużycia energii i wody, promowanie lepszej jakości powietrza w pomieszczeniach i poprawę jakości życia mieszkańców. ASID wraz z organizacjami partnerskimi, opracował program Health + Wellness Protocols, aby pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących zdrowia i komfortu użytkowników przy projektowaniu i budowie domów.

W chwili obecnej społeczność zajmuje się pracą nad określeniem pojęcia czym jest wellnes oraz jak najlepiej osiągnąć zamierzony cel poprzez projektowanie budynków i strategie operacyjne. Podejmowanych jest także wiele inicjatyw, aby udowodnić, że przedstawione strategie i twierdzenia przyniosą wiarygodne efekty.

Standard WELL

W październiku 2014 roku Międzynarodowy Instytut Budownictwa WELL wprowadził standard budowlany WELL v 1.0. Skupia się on wyłącznie na zdrowiu i komforcie użytkowników. Standard WELL musi uwzględniać znane niebezpieczeństwa oraz wykluczać je w przyszłości.

Co więcej, powyższy standard to oparty na wydajności system do mierzenia i monitorowania cech środowiska naturalnego, które wpływa na życie i zdrowie ludzkie w istniejących i nowych budynkach komercyjnych i instytucjonalnych. Głównie standard WELL jest ukierunkowany na budynki biurowe z charakterystyką edukacyjną, handlową, gastronomiczną oraz budynkami mieszkalnymi.

Standard WELL Bulding mierzy i monitoruje określone funkcje:

  • Powietrze – optymalizacja i uzyskanie najwyższej jakości powietrza w pomieszczeniach. Należy minimalizować źródła zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach.
  • Pożywienie – Należy zachęcać do zdrowych nawyków żywieniowych oraz zapewnienie zdrowszych wyrobów żywieniowych. Edukacja na temat jakości składników odżywczych.
    Światło – dostęp do naturalnego światła poprzez przygotowanie odpowiedniego projektu budynku, kontroli światła i oświetlenia oraz dobranie optymalnych poziomów oświetlenia.
  • Fitness – Wykorzystać technologie do projektowania budynków i wiedzę, aby zachęcić użytkowników do aktywności fizycznej.
  • Komfort – Stworzenie wewnętrznego środowiska, które nie rozprasza uwagi, działa kojąco i wydajnie.
  • Umysł – Promocja świadomości zdrowotnej poprzez regularne przekazywanie informacji o środowisku dzięki zaprojektowanym elementom i najnowocześniejszych technologii.
czystości budynków
W październiku 2014 roku Międzynarodowy Instytut Budownictwa WELL wprowadził standard budowlany WELL v 1.0. Skupia się on wyłącznie na zdrowiu i komforcie użytkowników. Standard WELL musi uwzględniać znane niebezpieczeństwa oraz wykluczać je w przyszłości.

Powyższe obszary obejmują ponad 100 funkcji, które mają wpływ na zdrowie, komfort oraz na wiedzę użytkowników. Certyfikaty WELL dostępne są dla nowych, jak i istniejących budynków.

Czystość w budynku możliwa bez ekipy sprzątającej?

Jednakże nic nie zastąpi odpowiedniej ekipy sprzątającej, która utrzymać budynek w czystości. Wprowadzane standardy to tylko dodatkowe elementy, jakie mogą usprawnić sprzątanie i wspomóc sam proces. Jest już wiele powierzchni, które mają właściwości samooczyszczające, ale jak na razie nikt i nic nie zastąpi profesjonalnego sprzątania.

Wyspecjalizowane firmy sprzątające posiadające odpowiednią wiedzę, potrafią od pierwszych dni użytkowania budynku zachować najwyższą jakość higieny i czystości na obiekcie. Dzięki temu zauważają to użytkownicy, mieszkańcy oraz osoby zarządzające nieruchomością.

Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele produktów, które spełniają wysokie normy ekologiczne i są używane w profesjonalnym sprzątaniu. Wystarczy, że jako zarządca opiszemy swoje wymagania a firma sprzątająca na pewno dostosuje się do norm i standardów jakie chcielibyśmy zachować.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama