10 pytań najczęściej zadawanych przez firmy sprzątające – odpowiadamy!

1210

Sprzątanie tylko wydaje się banalnie proste. Na co dzień firmy sprzątające mierzą się z wieloma trudnościami dotyczącymi m.in. efektywnego usuwania różnego rodzaju zabrudzeń czy dobierania środka czystości odpowiedniego do konkretnej powierzchni. Odpowiadamy na 10 pytań najczęściej zadawanych przez firmy sprzątające!

1. Jak pozbyć się tłustych, smarowych zabrudzeń?

Tłuste, smarowe zabrudzenia należy usuwać za pomocą środków o odczynie zasadowym, np. Mediclean 201 lub Mediclean 200. Dozowanie preparatu oraz czas działania są opisane na etykiecie. Są one uzależnione m.in. od wielkości plam i czasu pozostawania zabrudzeń na powierzchni. Świeży smar i tłuszcz zazwyczaj można usunąć podczas jednorazowego sprzątania, przy pierwszym zastosowaniu odpowiedniego preparatu. Jeżeli z kolei mamy do czynienia za smarem i tłuszczem zapieczonym, które znajdują się na danej powierzchni od dłuższego czasu, powinniśmy wydłużyć czas działania środka zgodnie z zaleceniami z etykiety. Kiedy nie jesteśmy w stanie usunąć zabrudzenia „przy pierwszym podejściu”, powinniśmy powtórzyć proces do momentu wyczyszczenia powierzchni. W przypadku czyszczenia maszyn należy używać czyściwa lub ściereczki z mikrofazy, z kolei do usuwania tego rodzaju zanieczyszczeń z podłóg – maszyn czyszczących lub mopa.

2. Jak pozbyć się kamienia, osadów i zwapnień?

Kamień, osad i zwapnienia usuwamy za pomocą środków o odczynie kwasowym, np. Mediclean 580 lub Mediclean 315. Produkty należy dozować zgodnie z zaleceniami z etykiety na opakowaniu. Jeśli chodzi o preparat Mediclean 580, stężenie odpowiednie do takich zabrudzeń wynosi 10%, a czas, na jaki pozostawiamy środek na powierzchni, to 10-15 minut. Koniecznie należy pamiętać, aby po zakończonym procesie spłukać powierzchnię wodą. Czyszczenie takich zabrudzeń zazwyczaj nie wymaga kilku podejść. W przypadku kranów i zlewów posługujemy się przy tym ściereczką z mikrofazy lub gąbką, natomiast do usuwania tego rodzaju zanieczyszczeń z podłóg używamy mopa.

3. Na jakie jeszcze zabrudzenia działają środki o odczynie kwasowym?

Kwasy najlepiej usuwają zabrudzenia pochodzenia nieorganicznego – np. zwapnienia, rdzę, kamień – oraz produkty mineralizacji, oksydacji i wietrzenia. Środki o odczynie kwasowym stosuje się na powierzchniach niewrażliwych na kwasy. Przed rozpoczęciem sprzątania powinniśmy wykonać test na najmniej widocznym miejscu, żeby sprawdzić, czy produkt nie jest zbyt silny. Po zastosowaniu produktów kwasowych należy zneutralizować powierzchnię, czyli spłukać ją wodą. Najczęściej zdarzającym się błędem przy pracy z tego rodzaju preparatami jest pozostawienie ich na powierzchni bez kontrolowania czasu. Z tego powodu powinniśmy pamiętać, żeby dozować produkt zgodnie z zaleceniami opisanymi na etykiecie.

4. Na jakie zabrudzenia działają produkty o odczynie zasadowym?

Jeżeli na opakowaniu widzimy oznaczenie pH 12 lub pH 13, możemy być pewni, że są to produkty o odczynie zasadowym. Takie preparaty usuwają zanieczyszczenia organiczne, np. tłuszcz, olej, smołę, resztki kosmetyków, krew czy białka. Substancje zasadowe stosuje się na powierzchniach niewrażliwych na zasady. Test produktu na najmniej widocznym miejscu pomoże upewnić się, czy dana substancja jest odpowiednia do mytej powierzchni.

5. Jak dobrać preparat skutecznie usuwający konkretne zabrudzenie?

Aby dobrać produkt odpowiedni do rodzaju zabrudzenia, należy sprawdzić, na jakiej powierzchni znajduje się zabrudzenie. Następnie zastosować środek, który jest bezpieczny dla danej powierzchni, np. do betonu wybieramy środek zasadowy, a nie kwas, który mógłby go zniszczyć. Kolejnym krokiem jest ustalenie, z jakiego rodzaju zabrudzeniem mamy do czynienia. Sprawdzamy, czy jest organiczne czy nieorganiczne i następnie używamy produktu o odczynie kwasowym lub zasadowym. W przypadku powierzchni wrażliwej powinniśmy zastosować środek o neutralnym pH w większym stężeniu.

6. Co robimy, gdy mamy powierzchnię wrażliwą na kwasy, np. beton, a jest ona zakamieniona?

Kiedy powierzchnia wrażliwa na kwasy, np. beton, jest zakamieniona, powinniśmy na niej zrobić test środka kwaśnego. Polega on na wykonaniu próby produktem kwasowym w najniższym możliwym stężeniu (jest ono podane na etykiecie), w małym, niewidocznym miejscu. Po przetarciu powierzchni takim preparatem, neutralizujemy ją wodą. Jeżeli powierzchnia nie uległa uszkodzeniu, ale równocześnie kamień nie został usunięty, to próbujemy użyć wyższego stężenia. Następnie po odpowiednim czasie działania, podanym na etykiecie, neutralizujemy powierzchnię wodą (przemywamy ją). Ponownie sprawdzamy, czy pozbyliśmy się kamienia oraz w jaki sposób powierzchnia zareagowała na preparat. Przy tego typu zabrudzeniach działamy metodą prób i błędów, aż osiągniemy zadawalający efekt.

7. Jakie powierzchnie są wrażliwe na działanie kwasów?

Na działanie kwasów wrażliwe są wapień, marmur, piaskowiec, beton, klinkier, guma, emalie, metal ocynkowany i fuga cementowa. Do takich powierzchni najlepiej zastosować produkty o odczynie obojętnym. Warto dodać, że w przypadku niemal każdej powierzchni jesteśmy w stanie określić jej tolerancję materiałową. Mogą w tym pomóc również doradcy MEDISEPT podczas dobierania środków do utrzymania czystości.

8. Jakie powierzchnie są wrażliwe na działanie zasad?

Powierzchnie wrażliwe na działanie zasad to naturalne wykładziny podłogowe, wykładziny gumowe, linoleum, polerowany wapień oraz aluminium. Z takimi powierzchniami działamy podobnie jak w przypadku kwasów (patrz: punkt numer trzy). Jedyna różnica polega na tym, że po użyciu środków czystości o odczynie zasadowym nie zawsze musimy spłukiwać powierzchnię wodą. Jest ono konieczne tylko wtedy, kiedy stosujemy koncentrat w dużym stężeniu.

9. Czy nową wykładzinę PCV musimy strippować przed polimeryzacją?

Nowe wykładziny PCV są zazwyczaj fabrycznie zabezpieczone, aby w procesie transportu nie uległy uszkodzeniu. Środek zabezpieczający pozostaje na wykładzinie, dlatego przed wykonaniem polimeryzacji wskazane jest przeprowadzenie strippowania, czyli gruntownego doczyszczenia wykładziny. Wówczas mamy pewność, że substancja polimerowa będzie dobrze przylegała do powierzchni.

10. Jak przebiega krok po kroku proces polimeryzacji?

Proces polimeryzacji zaczynamy od gruntownego doczyszczenia zastanej powierzchni środkiem o odczynie zasadowym, np. Mediclean 121 Striper. Używamy do tego urządzenia do czyszczenia posadzek twardych – szorowarki z twardym włosiem lub czarnym padem. Następnie – po odczekaniu 5-10 minut – zbieramy brud za pomocą odkurzacza do pracy na sucho-mokro. Wykonujemy neutralizację doczyszczonej powierzchni wodą. Jeżeli jest taka potrzeba, to powtarzamy cały ten proces.
Samo kładzenie polimeru można podzielić na kilka faz: w pierwszej za pomocą mopa rozkłada się cienką powłokę polimeru, która stanowi podłoże następnych; w kolejnej dodaje się warstwę uzupełniającą, znacznie grubszą od poprzedniej; w ostatnim etapie nanosi się warstwę utrwalającą, o grubości zbliżonej do tej z etapu drugiego. Używa się do tego dedykowanego preparatu, np. Mediclean 141 Polimer lub Mediclean 142 Polimer. Ostatnim etapem – często niesłusznie pomijanym – jest polerowanie powierzchni (więcej o polimeryzacji podłóg: https://branzaczystosci.pl/polimeryzacja-podlog-praktyczny-poradnik/).

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://medisept.pl


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama