8 kroków przy czyszczeniu wejść i powierzchni wspólnych

2123

Czyszczenie wejść i powierzchni wspólnych jest diametralnie różne od sprzątania sanitariatów czy powierzchni biurowych. Obszary takie jak wejścia są narażone na wzmożony ruch i zabrudzenia niż większość innych stref i powierzchni, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć podczas codziennego utrzymania czystości.

Zobacz także: Jak wybrać firmę sprzątającą dla restauracji?

Poniżej prezentujemy kilka kroków, jakie należy wykonać, aby skutecznie wykonać czyszczenie wejść i powierzchni wspólnych w budynkach czy biurowcach, gdzie natężenie ruchu jest największe.

Czyszczenie wejść i powierzchni wspolnych w 8 krokach.

1. Podczas czyszczenia wejść usuń wszystkie zbędne przedmioty takie jak stoliki czy donice, aby nie przeszkadzały podczas wykonywania usługi.

2. Poświęć więcej uwagi i czasu na dokładne odkurzanie wykładziny, dywanu czy maty wejściowej. Dobre usunięcie zabrudzeń z tych miejsc zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń.

Zobacz także: Księga dobrych praktyk w organizacji

3. Jeżeli podczas czyszczenia wejść i powierzchni wspólnych zauważysz, że są plamy, zidentyfikuj o ile jest to możliwe czy jest to plama np. po winie, czy może po wylaniu innych substancji. Jeżeli już wiemy co to za zabrudzenie, używamy odpowiednich środków czystości i je usuwamy.

czyszczenie wejść

4. Do mycia podłóg twardych używaj tylko i wyłącznie mopa z mikrofibry, w celu skutecznego czyszczenia.

5. Pamiętaj o tym, aby rozstawić odpowiednie znaki ostrzegawcze, śliskie powierzchnie mogą doprowadzić do urazu, a co za tym idzie możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności w związku z tym, że ktoś np. złamie nogę.

Zobacz także: Zagłosuj na najbardziej innowacyjny produkt w branży czystości

6. To, co się rzuca bardzo w oczy to trudne do usunięcia ślady obcasów i inne otarcia, które powstają na powierzchniach, gdzie ruch jest dość duży. Zwróć na to szczególną uwagę, ponieważ odwiedzający, jak i zarządcy budynków są uczuleni na tym punkcie.

7. Największy błąd, jaki jest popełniany przez serwis sprzątający to zapominanie o detalach. Czyszczenie wejść i powierzchni wspólnych to nie tylko podłogi i wykładziny, ale także elementy ze stali nierdzewnej. Nic tak nie rzuca się w oczy, jak ślady palców na powierzchni.

Zobacz także: Czyszczenie samochodu – podstawowe kroki

8. Oczywiście należy dobrać odpowiednie środki czystości i sprzęt, który będzie niezbędny, aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Co więcej, czyszczenie wejść wymaga bardzo szybkich działań, więc serwis musi być maksymalnie przygotowany i zorganizowany. Należy pamiętać o tym, aby wykonywanie usługi nie zakłóciło pracy personelu i nie było zbyt uciążliwe dla odwiedzających gości. Można by powiedzieć, żeby być „niewidzialnym”.

Zobacz także: Niehigieniczni pracownicy serwisu sprzątającego

Na pierwszy rzut oka proces czyszczenia wygląda na przysłowiową „bułkę z masłem”. Jednakże nie jest to wcale takie proste jak by się nam mogło wydawać. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja i przygotowanie zespołu. Wielokrotnie na pewno każdy z nas odwiedzając biurowce widział jak serwis sprzątający dość często jest zagubiony i praca nie przebiega sprawnie. Ale trening czyni mistrza!


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama