Kwas czy zasada? Wszystko o bezkwasowym czyszczeniu sanitariatów.

2611

Produkty o wartościach pH poniżej 7 to kwasy Im niższa wartość pH, tym silniejszy jest kwas. Produktów kwaśnych używamy do usuwania osadów wapiennych, kamienia moczowego, zabrudzeń pobudowlanych, rdzy, czyli takich, które są twarde i można je skruszyć. Produkty o wartościach pH większych niż 7 to zasady. Zasady doskonale rozpuszczają się w wodzie, tworząc alkaliczne rozpuszczalniki. Im wyższa wartość pH produktu, tym działanie żrące jest mocniejsze. Produktów alkalicznych używamy do rozwiązywania problemów z usuwaniem np.: tłuszczu, oleju, smaru, białka, barwników, kleju, tj. do usuwania brudu, który jest lepki, mazisty i tłusty.

Bezkwasowe środki
Nie tylko lastriko i wyroby betonowe o obronionej powierzchni mogą ulec zniszczeniu pod wpływem kwasu.

Kluczowa rola wartości pH

pH odgrywa kluczową rolę przy doborze preparatu do czyszczonego materiału. Postępując wg tej reguły nie należy czyścić linoleum środkiem bardzo zasadowym, a marmurowych podłóg (wapiennych) kwasem.

Bezkwasowe środki
Uszkodzone armatury po zastosowaniu kwaśnych produktów do gruntownego mycia sanitariatów

Kwaśne środki czyszczące usuwają kamień i zabrudzenia mineralne

Ta właściwość sprawia, że w wielu przypadkach do czyszczenia urządzeń sanitarnych stosuje się produkty kwaśne. Chociaż stosowanie kwaśnych środków czyszczących może być skuteczne w usuwaniu kamienia, w praktyce często prowadzi to do uszkodzenia materiałów i powierzchni. Nie wszystkie materiały stosowane w obszarze sanitarnym charakteryzują się wysoką kwasoodpornością. Marmurowe umywalki, poliamidowe deski sedesowe, fugi cementowe – lista materiałów wrażliwych na kwasy, które można spotkać w pomieszczeniach sanitarnych, jest długa. Jednak kwasoodporne powierzchnie, takie jak stal nierdzewna lub chrom, mogą również zostać uszkodzone przez użycie nieodpowiednich kwasów. Ponadto przy stosowaniu kwaśnych środków do czyszczenia sanitariatów należy zwrócić szczególną uwagę na profesjonalną i prawidłową aplikację. W wielu przypadkach czyszczone powierzchnie muszą być dokładnie nasączone wodą, oczyszczone, a następnie ponownie spłukane czystą wodą, aby uniknąć uszkodzenia materiałów i powierzchni.

Regularne czyszczenie konserwacyjne środkami bezkwasowymi

Potencjał uszkodzeń można znacznie zmniejszyć, stosując bezkwasowe środki do czyszczenia sanitariatów. Bezkwasowe środki do czyszczenia sanitariatów usuwają codzienne osady kamienia kotłowego bez użycia kwasów. Dzięki temu idealnie nadają się do regularnego czyszczenia konserwacyjnego. Dzięki bezkwasowej, lekko zasadowej formule można bezpiecznie czyścić nawet materiały wrażliwe na kwasy. Jednak w pomieszczeniach sanitarnych można spotkać nie tylko zabrudzenia wapienne, mineralne. Można również znaleźć tłuste zabrudzenia, pozostałości kosmetyków i mydło wapienne. Kwaśne środki do czyszczenia sanitariatów często osiągają tutaj swoje granice.

Umywalka z naturalnego kamienia wapiennego

Bezkwasowe, lekko zasadowe środki do czyszczenia sanitariatów, takie jak Sanikal-eco, są szczególnie skuteczne przy czyszczeniu często uczęszczanych stref prysznicowych i sanitarnych, np. w studiach fitness. Wrażliwe na działanie kwasów spoiny cementowe, półki z tworzywa sztucznego, ścianki działowe z ramami aluminiowymi utrudniają stosowanie tutaj kwaśnych środków do czyszczenia sanitariatów. Wielkopowierzchniowe systemy prysznicowe można spieniać za pomocą armatki pianowej i Sanikal-eco. Nie ma potrzeby wstępnego zwilżania spoin cementowych. Sanikal-eco usuwa pozostałości po kosmetykach – dominujący rodzaj zabrudzenia w wielu miejscach pod prysznicem oraz osady wapienne, które pojawiają się na co dzień. Rozpuszczony brud jest następnie spłukiwany czystą wodą. Sanikal-eco myje powierzchnie nie pozostawiając smug i pozostawia powierzchnie odporne na wodę i zabrudzenia. Sanikal-eco jest produktem bez znaków ostrzegawczych na etykiecie zgodnie z rozporządzeniem CLP. Może to zmniejszyć nakłady na szkolenia i dokumentację. Ponadto Sanikal-eco posiada europejski i austriacki znak ekologiczny.

Bezkwasowe środki
Czyszczenie produktem Sanikal- eco w procesie mycia pianą

Dezynfekcja sanitariatów produktami zasadowymi

Nawet w higienicznie istotnych obszarach sanitarnych, które są codziennie dezynfekowane, niekoniecznie produkty kwaśne muszą być używane do czyszczenia lub dezynfekcji. Koncentraty Kiehl -Desgoquat lub Kiehl-Desgomin to bezkwasowe, zasadowe środki dezynfekujące, które usuwają pojawiające się na co dzień osady z kamienia i mydła wapiennego oraz tłuste zabrudzenia. Koncentraty te są testowane zgodnie z wytycznymi VAH i normami EN. W ten sposób zagwarantowana jest niezawodna skuteczność dezynfekcji.

Warto zapamiętać, że kwaśne środki czyszczące i obszary sanitarne nie należą automatycznie do siebie. Dostępne są alternatywy z bezkwasowymi środkami do czyszczenia sanitariatów, takimi jak Sanikal-eco. Używając bezkwasowych środków do czyszczenia urządzeń sanitarnych można zapobiegać uszkodzeniom materiału i nadal osiągać pierwszorzędne wyniki czyszczenia.

źródło: kiehl-zegarski.pl


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama