Zarządcy nieruchomości budynków komercyjnych często mają obowiązek ponoszenia odpowiedzialności za wkład w ochronę środowiska. Muszą także wziąć pod uwagę, jaki wpływ na środowisko naturalne będą miały ich decyzje w nadchodzącej przyszłości. Dlatego zarządcy, aby iść z duchem czasu instalują tzw. zielone dachy na budynkach.
Pomimo wielu korzyści, istnieje powód do niepokoju i wzmożonej ostrożności – zieleń na dachu może zagrażać pojawieniem się wielu nieproszonych gości – szkodników. Gleba oraz roślinność, która zostanie zainstalowana na dachu to atrakcyjne schronienie, oferując łatwe źródło pożywienia oraz wody. Dlatego zarządcy nieruchomości muszą podjąć środki zapobiegawcze w celu wyeliminowania zagrożenia.
Jak przeciwdziałać?
Aby przeciwdziałać zagrożeniom związanym ze zwiększoną aktywnością szkodników na zarządzanej nieruchomości, ważna jest identyfikacja rodzaju zagrożenia (szkodnika) należy szukać oraz jakie kroki należy podjąć, aby je powstrzymać.
Owady i mrówki – owady żywiące się roślinami, takie jak mszyce można znaleźć na łodygach roślin i liściach. Żywią się płynnymi sokami, same zaś produkują „sok spadziowy”, który przyciągnie inne szkodniki, a zwłaszcza mrówki.
Komary – szczególnie uciążliwe w cieplejszych miesiącach komary szukają schronienia i składają jaja w stojących źródłach wody. Stawy fontanny i inne elementy wody tworzą idealne warunki dla rozmnażania się komarów.
Pszczoły, osy, szerszenie – przyciągane są do kwiatów i zbiorników wodnych. Mogą budować gniazda wewnątrz rynien, w drzewach, krzakach lub w doniczkach roślin.

Gryzonie – zwłaszcza szczury i myszy znajdują swoje schronienie na zielonych dachach, poszukując pożywienia pośród roślinności zainstalowanej na szczycie konstrukcji.
Zarządcy nieruchomości muszą wziąć pod uwagę, że ważne jest wdrożenie w swoich działaniach przyjaznego podejścia dla środowiska naturalnego. Kilka proaktywnych działań, jakie można podjąć to: wdrażanie procedur konserwacji, budowanie partnerstwa z dostawcą środków ochrony przed szkodnikami, kształcenie współpracowników na temat zagrożeń wynikających z instalacji zielonego dachu.
Konserwacja i zapobieganie
Zarządcy nieruchomości nie przykładają szczególnej uwagi do konserwacji dachu, czy jest on zamieniony w zielony ogród, czy też nie. Włączenie go na poważnie do planu konserwacji jest kluczem do zapobiegania i ograniczenia szkodników. Musimy mieć na uwadze to, że jeżeli nie będziemy odpowiednio konserwować dachu to szkodniki bardzo szybko rozprzestrzenią się do wewnątrz budynku co może okazać się bardzo nieprzyjemne i katastrofalne w skutkach.
Poniżej kilka wskazówek dotyczących konserwacji i zapobiegania rozprzestrzenianiu się szkodników:
Unikaj roślin, które mają owoce i nasiona, ponieważ właśnie głównie te rośliny przyciągają największą ilość szkodników, poszukujących pożywienia.
Użyj ściółki cedrowej zamiast organicznej. Mulcz cedrowy zatrzymuje niektóre, rodzaje mrówek. Zmniejsza także zarastanie bluszczem, aby zminimalizować dostępność pożywienia i schronienia dla szkodników.
Zminimalizuj gromadzenie się wody z nieszczelnych kranów, urządzeń klimatyzujących i nawadniania, koryguj zatory drenażowe i naprawiaj nieszczelności, aby wyeliminować źródła wilgoci.
Wykonuj częste przeglądy i naprawy instalacji, jakie znajdują się na dachu.
Uszczelnić pęknięcia, dziury i inne potencjalne punkty wejścia w murze zewnętrznym.
Zarządcy nieruchomości, a specjaliści od usuwania szkodników
Zarządcy nieruchomości powinni ściśle współpracować z firmami, które profesjonalnie zajmują się usuwaniem różnego rodzaju szkodników. Profesjonalna firma pomoże przygotować odpowiedni plan działania dla obiektu. Dobra współpraca na pewno wpłynie na komfort użytkowników nieruchomości, którzy będą czuli się bezpiecznie i nie będą narażeni na działanie nieproszonych gości.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!