Jakie są preferencje użytkowników publicznych toalet?

1809

Czystość w publicznych toaletach od zawsze wzbudza wiele kontrowersji. Najczęściej czystość w tych miejscach pozostawia wiele do życzenia. Wielokrotnie nie jest to wina serwisu sprzątającego, lecz użytkowników korzystających z toalety. Zarówno dla profesjonalnej firmy sprzątającej, zarządcy budynku czy dla zwykłego „Kowalskiego” ciekawe mogą być preferencje użytkowników co do wyboru kabiny w publicznej toalecie, ze względu na to, że w danej kabinie jest bardziej lub mniej czysto.

Czystość w publicznych toaletach a preferencje użytkowników

Wchodząc do toalety, która jest używana przez dużą ilość osób, na pewno każdy z nas zastanawia się, którą kabinę wybrać? Zazwyczaj wybieramy tę, która wydaje się nam najbardziej czysta. Jednakże nasze wybory mogą być podyktowane stereotypami, które wcale nie przekładają się na to, że korzystamy z bardziej lub mniej czystej kabiny.

Zakłady Usługowe EZT S.A biorą udział w akcji sprzątania dzielnic

Według przeprowadzonych badań ustalono, że o ile to możliwe należy unikać środkowych kabin. Dlaczego? W przypadku kiedy mamy dowolny wybór różnych opcji mamy tendencję do wybierania tego, co jest ulokowane w centrum. Jest to pewien nawyk, który psycholodzy nazywają „preferencją centrum”. Jednakże według przygotowanego raportu przez Elite Daily, to kabiny ulokowane najbliżej wejścia są najmniej uczęszczane i tym samym najbardziej czyste ze wszystkich w publicznej toalecie.

Lewa czy prawa strona?

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Psychological Sciencie w 1995 r., który opisywał zwyczaje plażowiczów Kalifornii w USA korzystających z toalet. Czystość w publicznych toaletach to ważny aspekt nad którym się pochylono, jednakże naukowców bardziej interesowany intencje i preferencje użytkowników. Badanie przeprowadzone w Kalifornii polegało na tym, że śledzono uzupełnianie papieru toaletowego w każdej z 4 badanych kabin w ciągu 10 tygodni. Wyniki tylko potwierdzają to o czym wspomniano powyżej. 60% zużytych rolek po papierze toaletowym należało do kabin, które były w środku.

ISS Polska z nowym partnerem strategicznym

Co więcej, New York Magazine przeprowadził ankietę, w której przeanalizowano preferencje kobiet i mężczyzn korzystających z publicznych toalet. Ustalono już, że jeżeli mamy taką możliwość najczęściej wybieramy środkowe kabiny, lecz kobiety, gdy środkowa opcja nie jest dostępna wybierają kabiny zlokalizowane najdalej od wejścia. Mężczyźni bezpieczniej się czują w kabinach zlokalizowanych bliżej drzwi wejściowych, niestety preferencje każdej z płci nie mają wpływu na czystość w publicznych toaletach.

Czy można brać to na poważnie?

Jeżeli zostały przeprowadzone badania i potwierdzono, że preferencje użytkowników są na takie jak w powyższym materiale to być może większa część społeczeństwa zachowuje się w taki a nie inny sposób. Jednakże musimy pamiętać, że czystość w publicznych toaletach zależy tylko i wyłącznie od samych użytkowników.

Innowacyjna kontrola czystości AutoDet [Zobacz nagranie]

Jeżeli to właśnie osoby korzystające nie zadbają o utrzymanie porządku po załatwieniu swoich potrzeb to w takim razie możemy mieć pretensje do nas samych. Serwis sprzątający musiałby stać pod drzwiami toalety przez 24 godziny na dobę i po każdej osobie sprawdzać, czy jest czysto? Tylko czy to jest konieczne?


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama