Dezynfekcja zewnętrznych powierzchni za pomocą drona?

1896

Dezynfekcja zewnętrznych powierzchni za pomocą drona? Jest to jak najbardziej możliwe, udowodniła to firma Upward Drone Solutions z Florydy (USA). Firma powstała zaledwie kilka miesięcy przed ogłoszeniem pandemii COVID-19, ich specjalizacją miało być czyszczenie zewnętrznych powierzchni za pomocą dronów. Jednakże ze względu na pandemię popyt spadł na tego typu usługi dlatego Upward Drone Solutions zmieniło swój model biznesowy i obecnie zajmują się dezynfekcją zewnętrznych powierzchni za pomocą dronów.

Czas na branżę utrzymania czystości – Katarzyna Niedzielska

Dezynfekcja zewnętrznych powierzchni – pomoże dron.

Dezynfekcja zewnętrznych powierzchni świadczona jest głównie dla szkół, parków, klubów muzycznych, lotnisk i stadionów od blisko dwóch miesięcy. Specjalnie przygotowany dron unosi się na wysokości ok. 2,5 m nad powierzchnią, która ma zostać zdezynfekowana. Podczas lotu uwalniany jest środek dezynfekujący, który przechowywany jest w zbiorniku, środek odkażający jest w stanie całkowicie pokryć powierzchnie, ponieważ roztwór ładowany jest elektrostatycznie.

Firma zapewnia, że używa „narzędzia oświetlającego”, aby sprawdzić, czy na powierzchni po rozpyleniu znajdują się zarazki i czy środek dezynfekujący został rozprowadzony równomiernie. Dyrektor generalny twierdzi, że usługa ma na celu złagodzenie rozprzestrzeniania się zarazków w dużych obiektach jak np. szkolne place zabaw, boiska czy tereny lotnisk.

Jak wygląda to w praktyce?

Dezynfekcja zewnętrznych powierzchni za pomocą dronów ma jednak swoje słabe strony i ograniczenia. Każdy dron może latać tylko przez około 10 minut jednorazowo. Po 10-minutowym locie musi wrócić na ziemię w celu naładowania baterii i uzupełnienia zbiornika z płynem dezynfekującym. Firma z Florydy może pochwalić się, że w ciągu 10 minut dron może zdezynfekować powierzchnię ok. 1600 m2, jeżeli powierzchnie są płaskie i nie wieje zbyt silny wiatr.

Niewiedza kosztuje, czyli jak pandemia czyści kieszenie Polaków

Najnowsze technologie w służbie czystości

Najnowsze rozwiązania technologiczne na stałe zawitały do branży czystości. Wielokrotnie pisaliśmy już o urządzeniach, które ułatwiają pracę, ale są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń na świecie. Mamy już roboty sprzątające, urządzenia do mycia zewnętrznych okien, które są w pełni zautomatyzowane, czy latające odkurzacze.Teraz w dobie pandemii COVID-19 powstał pomysł zaangażowania dronów do dezynfekcji zewnętrznych powierzchni. Świetna robota.

źródło: Upward Drone Solutions


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama