Domowe sposoby na czyszczenie kanapy

1882

Kanapa to mebel, który najczęściej ulega w domu zabrudzeniom. Goście, dzieci, psy i inne zwierzaki, wylane soki, resztki jedzenia, to wszystko przez wiele miesięcy, czy też lat powoduje widoczne gołym okiem nieczystości na tapicerce meblowej. Wiele osób próbuje na własną rękę wyczyścić meblową tapicerkę, ale nie zawsze, a wręcz rzadko jest to zajęcie nieuciążliwe i przynoszące zadowalające efekty. Największym problemem dla osób nie posiadających odpowiedniego sprzętu jest brak możliwości wyciągnięcia z materiału brudu i rozmycie plam. Używanie gąbki, szmaty do czyszczenia samochodowej tapicerki nie zawsze daje dobre rezultaty.

Domowe sposoby na czyszczenie kanapy

 

Prosty domowy sposób na czyszczenie kanapy

Najczęściej wykorzystywanym sposobem na czyszczenie kanap w domu jest użycie tego co mamy pod ręką. W ruch idą szmatki, gąbki i inne miękkie elementy, które nasączone wodą i środkiem czyszczącym powodują rozpuszczenie brudu i częściowe wchłonięcie go przez używany „czyścik”. Częściowe, ponieważ zazwyczaj część rozpuszczonego brudu wsiąka podczas procesu czyszczenia do wnętrza kanapy. Bez użycia odpowiedniego sprzętu i techniki nie zostanie on usunięty, ale może stać się niewidoczny dla oka. W zależności od rodzaju materiału i zabrudzeń po domowym czyszczeniu kanapy możemy stanąć przed różnymi zastanymi sytuacjami:

  • kanapa jest czysta,
  • kanapa jest częściowo czysta, ale miejscami widać pozostały brud,
  • kanapa nie jest czystsza, a jej wizualny wygląd jest gorszy, niż przed czyszczeniem (po wyschnięciu materiału pojawiają się cienie i zacieki).

Jeśli sytuacja jest bardzo zła nie raczej obronimy się przed zamówieniem usługi czyszczenia kanap. Możemy wszakże skorzystać jeszcze z awaryjnego rozwiązania opisanego poniżej, ale czy będziemy mieli jeszcze na nie wystarczające pokłady zapału i energii ?? Istnieją także środki do czyszczenia kanap, lub dywanów na sucho, ich działania nie komentujemy.

Wynajęcie odkurzacza do prania tapicerek

Godnym przemyślenia rozwiązaniem jest czyszczenie tapicerki meblowej za pomocą odkurzacza piorącego z wypożyczalni. W ten sposób proces prania tapicerki da lepsze efekty, o ile użyjemy dobrych środków piorących i zostaniemy odpowiednio poinstruowani przez firmę wynajmującą, lub dojdziemy do wprawy dzięki swoim działaniom. Koszt wynajęcia odkurzacza wraz z proszkiem piorącym powinien zamknąć się w kwocie 100zł za dobę. Wypożyczając odkurzacz (przykładowo firmy Karcher), możemy wykorzystać go nie tylko do wyczyszczenia jednej kanapy, ale oczyścić z brudu właściwie wszystkie meble tapicerowane, bądź też wnętrze naszego samochodu.

Z praktyki wynika jednak, że  w wielu przypadkach użytkownicy nie są w stanie poradzić sobie ze starymi zabrudzeniami i plamami na kanapie. Kluczem do sukcesu są często środki czystości (proszek do czyszczenia kanapy czy odplamiacze) oraz odpowiednia technika czyszczenia kanapy odkurzaczem ekstrakcyjnym. Niestety często kilkuminutowe szkolenie w wypożyczalnia jest niewystarczające.

Zamówienie usługi czyszczenia kanapy

Oczywiście zamiast samemu „bawić się” w czyszczenie tapicerki kanapy (wnętrza auta, czy też różnych mebli) możesz zawsze obdzwonić okoliczne firmy, które świadczą takie usługi i skorzystać z jednej z nich. Nie będziesz tracił czasu na domowe sposoby czyszczenia tapicerki, ani poświęcał swojego czasu na jeżdżenie do wypożyczalni odkurzaczy i czyszczenie tapicerki swoimi dłońmi. Warto nadmienić, że usługi tego typu są rozpowszechnione nie tylko w dużych miastach, takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, ale także w mniejszych miejscowościach.

Powodów wskazujących na to, iż warto zamówić usługę czyszczenia kanapy może być co najmniej kilka:

  • oszczędność czasu – wyczyszczenie narożnika zajmuje doświadczonej firmie około godziny do 1,5h czasu, klient wykonując tą czynność we własnym zakresie na pewno nie zrobi tego w krótszym czasie,
  • oszczędność pieniędzy – wydając pieniądze na amatorskie środki czystości, czy też nawet na profesjonalne środki czyszczące tapicerkę, ale używając złej techniki, nigdy nie uzyskasz zadowalających efektów,
  • jak często należy wykonywać czyszczenie tapicerki ? Raz na pół roku do raz na dwa lata (w zależności od sposobu użytkowania) – zatem czy nie warto raz na jakiś czas zapewnić sobie niedrogi luksus w postaci zamówienia czyszczenia kanapy  tapicerowanej w swoim mieszkaniu i mieć po prostu święty spokój? ?

Etapy czyszczenia kanap metodą ekstrakcyjną

Bez znaczenia, czy wynajmiesz odkurzacz i będziesz czyścił sam, czy też zatrudnisz firmę czyszczącą kanapy, warto znać etapy tego procesu:

  1. natrysk środka czyszczącego,
  2. wtarcie detergentu miękką szczoteczką (szczególnie ważne w przypadku bardzo brudnych kanap),
  3. finalne czyszczenie ekstrakcyjne odkurzaczem – natrysk i jednoczesne odsysanie wody wraz z rozpuszczonym wcześniej brudem.

Są sytuacje w których proces trzeba powtórzyć, lub użyć dedykowanych odplamiaczy (na wino, krew, kawę, czy inne substancje). Zatem życzmy Wam powodzenia w procesie czyszczenia Waszej kanapy. Obyście gruntowne czyszczenie tapicerki udało się Wam, lub firmie, którą zaprosicie do swojego domu.

Materiał Partnera


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama