KIEHL: Czy warto impregnować kamień?

490

Kamień to materiał naturalny, który chłonie wilgoć i tym samym ulega biologicznej korozji. Kamień ma często naturalnie chropowatą lub strukturyzowaną powierzchnię, przez co kurzy się i chłonie brud. Z tego to względu powierzchnie kamienne warto zaimpregnować. Impregnacja  ma kluczowe znaczenie dla jakości pracy ekipy sprzątającej. Zapewnia bowiem łatwiejsze czyszczenie oraz sprawia, że brud wolniej się osadza. Dzieje się tak, gdyż impregnat wypełnia i zwęża pory kamienia i tym samym ogranicza chłonność powierzchni. Impregnat tworzy ochronę, która zabezpiecza przed kurzem i brudem, a także przed przebarwieniami i utratą koloru na skutek działania promieniowania UV. Zaimpregnowana posadzka kamienna zachowuje swój naturalny wygląd, jest zabezpieczona na długi okres czasu i bezpieczna w chodzeniu. Zabrudzenia oleiste i tłuszczowe nie wnikają w strukturę kamienia i stają się łatwousuwalne.

Foto1: Impregnacja hydrofobowa odpierająca wodę

Jak działa impregnacja?

Impregnacja powoduje zwężenie kapilarów (porów)  kamienia. Ciecze nie mogą już tak łatwo wnikać w kapilary (pory) kamienia.

Foto 2 Zwężenie kapilarów kamienia po zastosowaniu impregnatora przy równoczesnym zachowaniu dyfuzji pary wodnej

Pamiętaj!

– Impregnacja jest możliwa tylko w przypadku chłonnych kamieni naturalnych i  

   sztucznych.

– Impregnacja oznacza, że ​​płyny są mniej zdolne do penetracji materiału.

– Impregnacja hydrofobowa odpiera wodę

-Impregnacja oleofobowa odpiera tłuszcz i olej

Jak długo impregnacja spełnia swoje zadanie?

Impregnacja nie jest niestety dożywotnia, dlatego też warto ponowić ją raz lub dwa razy w ciągu roku, aby kamień pozostawał stale zabezpieczony. Wytrzymałość impregnacji jest w bardzo dużym stopniu związana z frekwencją na powierzchni, a tym samym ze ścieralnością zaimpregnowanego kamienia, ponieważ wraz z zużyciem kamienia zanika także zastosowany na nim impregnat. Dlatego warto sięgnąć po specjalistyczne impregnatory. W przypadku IMPRANU KIEHLA impregnat utrzymuje się nawet w warunkach stosunkowo ekstremalnych np. na mocno obciążonej podłodze betonowej w hali magazynowej, gdzie stale w  ruchu są także wózki widłowe nawet 2 lata. Po upływie tego czasu wymagana jest impregnacja ponowna w celu utrzymania hydrofobowych właściwości powierzchni.

Przed wykonaniem samej impregnacji należy przeprowadzić mycie gruntowne płynem do mycia automatem gruntownego np. DOPOMAT FORTE. Po całkowitym wyschnięciu kamienia nakładamy impregnator na powierzchnię, aż do całkowitego jej nasycenia, a nadmiar produktu usuwamy. Po impregnacji do mycia bieżącego powierzchni automatem najlepiej sprawdza się płyn KIEHLA DOPOMAT.

W jakich warunkach najlepiej przeprowadzać impregnację?

Temperatura obróbki (podłoża):  od +5°C  do +25°C. Czas wysychania aż do pełnej eksploatacji: maks. 48 h przy +20° i 65% relatywnej wilgotności powietrza. Wyłączyć ogrzewanie podłogowe! Dobrze wietrzyć pomieszczenia!

Jak przeprowadzić profesjonalnie impregnację krok po kroku?

Krok 1: Czynności wstępne

Zanim podłoga zostanie zaimpregnowana należy usunąć wszystkie stare warstwy filmów pielęgnacyjnych i zabrudzenia w procesie mycia gruntownego. Podłoga powinna być wolna od wosku i tłuszczu.  Wyczyszczoną gruntownie podłogę należy pozostawić do wyschnięcia.

Impregnacja

Krok 2: Narzędzia pracy do nakładania powłoki

Mop płaski, baranek, stelaż, ściągaczka neoprenowa.

Krok 3: Zabezpieczenie powierzchni sąsiadujących

Sąsiadujące powierzchnie, meble, inwentarz, szyby kablowe itp. należy przykryć folią i przymocować wodoodporną nie pozostawiającą śladów taśmą klejącą.

Krok 4: Nałożenie impregnacji

Produkt do impregnacji wylać na podłogę i natychmiast rozprowadzić równomiernie cienką warstwą. W zależności od chłonności posadzki należy nałożyć ok. 1-4 warstw co ok. 30 min. Nie palić!

Krok 5: Zebranie nadmiaru produktu

Impregnat, który po ok. 15 min. nie wniknął w powierzchnię kamienną należy koniecznie usunąć z podłogi!

Nadmiar produktu zebrać ściągaczką neoprenową odporną na działanie rozpuszczalników i usunąć ściereczką z wełny lub zwykłą ściereczką. Resztki rozprowadzić za pomocą suchego mopa.

Krok 6: Czyszczenie narzędzi pracy

Narzędzia pracy wyczyścić wilgotną ściereczką.

Dlaczego IMPRAN?

-Wnika głęboko w pory, szybko schnie i umożliwia bezpieczne chodzenie po powierzchni

-Zapewnia długo utrzymujące się zabezpieczenie obrabianych powierzchni

kamiennych nawet do 2 lat

– Redukuje wykwity solne, porosty mchów i glonów, powstawanie pleśni

oraz szkody powodowane czynnikami atmosferycznymi i mrozem

– Nie ogranicza zdolności dyfuzji pary kamienia

– Odporny na oddziaływanie alkaliów i promieni UV

-Posiada działanie hydrofobowe i oleofobowe 

-Utwardzenie po ok. 48 godzinach

-Nie zawiera aromatycznych węglowodorów

-Istnieją ekspertyzy wg DIN 51130 potwierdzające klasę antypoślizgowości R 9

www.kiehl-zegarski.pl


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama