Jak krok po kroku podnieść standard higieny w placówkach edukacyjnych?

204

Placówki edukacyjne to specyficzne miejsca, w których zachowanie najwyższego poziomu higieny powinno być standardem. Niestety, czystość w wielu szkołach czy przedszkolach pozostawia wiele do życzenia. Jak krok po kroku sprawić, aby były one w pełni przyjazne podopiecznym i pracownikom? Podpowiadamy!

Sprawdź, jak podnieść standardy higieny w placówkach edukacyjnych!

Zatrudnienie wykwalifikowanego personelu

Wielu dyrektorów placówek edukacyjnych wciąż uważa, że do sprzątania nie potrzeba specjalnych kwalifikacji. Nic bardziej mylnego – w placówkach edukacyjnych obowiązują pewne standardy, których należy przestrzegać. Sprzątanie szkół znacząco różni się od sprzątania biur czy domów prywatnych. W ostatnim czasie powstały nawet specjalne kursy, które przygotowują kandydatów do pracy. Znalezienie osoby, która posiada odpowiednie doświadczenie, wiedzę i chęć do sprzątania bywa trudne. Dlatego coraz więcej szkół korzysta z usług firmy zewnętrznej, z której ofertą można się zapoznać na stronie: https://wikami.com.pl/sprzatanie-szkol-i-przedszkoli/. Jest to rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i mniejszych placówek – utrzymanie czystości w każdego typu obiekcie jest kluczowe. 

Sprzątanie szkół i przedszkoli - dowiedz się, dlaczego jest konieczne!

Wybór odpowiednich środków czystości

Kolejnym krokiem w walce o czyste przedszkola i szkoły jest dobór odpowiednich środków do sprzątania. Choć wybór jest ogromny, nie może być on kwestią przypadku. Trzeba użyć produktów, które poradzą sobie z chorobotwórczymi patogenami (ostatecznie do placówek często przychodzą dzieci chore), a także większymi zabrudzeniami. Z drugiej strony, produkty w żaden sposób nie mogą być szkodliwe dla podopiecznych. Nie powinny również wydzielać nieprzyjemnych, duszących zapachów, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Zatrudniając wykwalifikowanych specjalistów z firmy zewnętrznej, nie trzeba martwić się o dobór środków czystości – ta usługa jest już wliczona w cenę

Wprowadzenie procedur sprzątania

Każda placówka edukacyjna powinna mieć określone procedury w zakresie utrzymania czystości. Obowiązek stworzenia ich ciąży na dyrektorze, ewentualnie na innej, wyznaczonej przez niego osobie. W procedurach należy umieścić informacje dotyczące:

  • częstotliwości sprzątania poszczególnych pomieszczeń,
  • częstotliwości wykonywania większych prac porządkowych, takich jak np. mycie okien,
  • rodzaju środków czystości używanych na co dzień,
  • godzin, w jakich wykonywane są czynności porządkowe,
  • osób odpowiedzialnych za egzekwowanie wyników pracy personelu sprzątającego.

Każdy pracownik powinien zapoznać się z procedurami utrzymania czystości obowiązującymi w danej placówce. Są one dostosowane do specyfiki pracy oraz godzin otwarcia obiektu. W wielu szkołach czy przedszkolach obowiązują jeszcze stare, nieaktualne procedury, które należy poprawić lub sporządzić je od nowa. Jest to niezbędne, aby dostosować się do aktualnych standardów i regulacji.

Kontrola pracy personelu sprzątającego

W wielu placówkach niedociągnięcia w zakresie utrzymania czystości zgłaszają pedagodzy, dzieci, a czasami również rodzice. Tymczasem takie sytuacje nie miałyby miejsca, gdyby wyznaczono osobę, która będzie sprawdzać efekty prac. Może być to „przełożona” osób odpowiedzialnych za utrzymanie czystości, inspektor ds. BHP, a w mniejszych placówkach – także dyrektor. Ewentualne błędy należy zgłaszać natychmiast tak, aby była możliwość ich poprawy. Kontrola pracy powinna być odzwierciedlona w specjalnych księgach. 

Sposób ich prowadzenia jest dowolny, jednak powinno znaleźć się miejsce na podpisy osób, które sprzątały w danym dniu poszczególne pomieszczenia. W ten sposób łatwiej znaleźć odpowiedzialnych za niedociągnięcia, a jeśli sytuacja ma miejsce stosunkowo często, konieczne może być zatrudnienie innej osoby. Co ważne, podobne procedury można wdrożyć, współpracując z firmą sprzątającą. Tutaj jednak większość obowiązków przejmuje na siebie podmiot zewnętrzny, podczas gdy szkoły i przedszkola mogą korzystać z efektów pracy specjalistów. Pozwoli to utrzymać najwyższy standard higieny w trosce o dobro zarówno dzieci, jak i pracowników placówki.

Artykuł sponsorowany


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama