Kradzież zdjęć przez konkurencję? Co możemy z tym zrobić?

2369

Kradzież zdjęć przez konkurencję staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem, z którym firmy z branży utrzymania czystości muszą się borykać na co dzień. Co można zrobić w tej sytuacji? Jak się przed tym bronić i jak skutecznie zapobiegać takim działaniom firm konkurencyjnych?

Kradzież zdjęć przez konkurencję

Kradzież zdjęć przez konkurencję

Przede wszystkim poprzez kradzież zdjęcia rozumiemy naruszenie praw autorskich. Kradzież zdjęcia w prawie autorskim rozumiemy bezprawne wykorzystanie i przywłaszczenie naszej twórczości. Najbardziej jest to widoczne przez skopiowanie fotografii czy grafiki z naszych social mediów lub strony internetowej i wykorzystanie go na własnych kanałach komunikacji. W tym wypadku mamy często do czynienia również z kradzieżą własności intelektualnej kiedy osoba, która skopiowała nasze zdjęcia i podpisała się jako ich autor.

Konsekwencje kradzieży zdjęć?

Za przywłaszczenie autorstwa lub celowe wprowadzenie w błąd co do tego kto jest autorem zdjęcia lub wykonanej grafiki grozi kara grzywny, nawet ograniczenie wolności oraz pozbawienie wolności do lat 3. Oczywiście kradzież zdjęć przez konkurencję czy inne osoby wykorzystujące bezprawnie nasze materiały wiąże się z wypłatą odszkodowania.

Odszkodowanie to nie wszystko

Jako twórcy jesteśmy chronieni przez ustawę o prawie autorskim oraz o prawach pokrewnych. Ustawa przewiduje i umożliwia nam dochodzenie następujących roszczeń takich jak:

  1. usunięcie skutków naruszenia naszej własności,
  2. zaniechania naruszenia,
  3. naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych lub poprzez zapłatę,
  4. wydanie uzyskanych korzyści,

Co robić w przypadku kradzieży?

Koniecznie zabezpiecz dowody popełnionego przestępstwa. Musisz pamiętać, że tylko na podstawie dowodów sąd może wydać jedynie wyrok na Twoją korzyść. Zrób zdjęcie lub zrzut ekranu z datą wykonania lub sporządzenia dowodu.

Marketing w firmie sprzątającej w czasach kryzysu

Następnie należy wezwać osobę, która naruszyła nasze prawa autorskie do natychmiastowego usunięcia zdjęcia lub fotografii oraz poinformowanie osoby, która naruszyła nasze prawa autorskie o popełnieniu przestępstwa i zawiadomieniu odpowiednich organów. Następnie musimy takiej osobie wytoczyć proces z powództwa cywilnego, który będzie w obecnej rzeczywistości trochę trwał, lecz w takim wypadku prawo jest po naszej stronie – musimy uzbroić się w cierpliwość.

Jak zabezpieczyć nasze zdjęcia i grafiki

Warto jest podpisywać nasze zdjęcia lub wykonane grafiki. Jednakże jeżeli zrobimy to w rogach to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że kradzież zdjęcia i tak się odbędzie ponieważ można w łatwy sposób przycięcie takiego znaku.

Czystość w obiektach biurowych – praktyczny poradnik

Dobrym sposobem, który będzie trudniejszy do usunięcia to tak zwany znak wodny, który jest przezroczysty i znajduje się w centralnej części naszego zdjęcia lub fotografii. Jednakże nie ma złotego środka na zabezpieczenie swoich prac w internecie zawsze może znaleźć się ktoś kto i tak skopiuje nasze prace i wykorzysta je do własnych celów. Trzeba trzymać rękę na pulsie.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama