Linoleum i marmoleum powstało około 1860 roku i od tego czasu ich wygląd ewoluował na tyle, że bez jakichkolwiek obiekcji możemy zastosować je w naszych pomieszczeniach użytkowych jak np. biura czy szkolne klasy.
Jak już wspomnieliśmy, wygląd się zmieniał, a właściwości, takie jak trwałość i wytrzymałość podłóg wykonanych z linoleum i marmoleum niewiele się zmieniły. Mimo to ważne jest regularne i prawidłowe utrzymanie czystości, aby uniknąć zarysowań, zadrapań i innych uszkodzeń.
Poniżej kilka wskazówek dotyczących utrzymania czystości posadzek podłogowych wykonanych z linoleum i marmoleum.
Linoleum i marmoleum – co można, a czego nie można
Co należy robić:
• Najszybciej jak to możliwe usuń ciekłe substancje z powierzchni posadzki. Nie dopuść do zaschnięcia plam
• Do mycia używaj czystego mopa
• Czyszczenie musisz wykonywać regularnie
• Warto pomyśleć nad zastosowaniem specjalnych mat wejściowych, aby zminimalizować zabrudzenia nanoszone z zewnątrz
• Podczas przesuwania mebli nie szoruj nimi o podłogę, aby jej nie uszkodzić.
Czego nie należy robić:
• Nie mieszaj różnych rodzajów środków czystości.
• Nie nakładaj wosku, lakieru i preparatów silikonowych na linoleum lub marmoleum
• Nie używaj zbyt dużej ilości wody w procesie czyszczenia
• Nie stosuj jednej grubej warstwy powłoki ochronnej. Dwie lub trzy cienkie warstwy są lepsze niż jedna gruba.

Ważne:
Podczas zdejmowania starych powłok z linoleum i marmoleum zachowaj szczególną ostrożność. Na rynku jest wiele dostępnych środków czyszczących, których nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia posadzki. Jednym z częstych błędów popełnianych przez firmy sprzątające to właśnie stosowanie nieodpowiednich środków do usuwania starych i zużytych powłok. Dlatego należy stosować sprawdzone metody i środki czyszczące. Dobrym sposobem jest wykonanie testu w niewidocznym miejscu. Dzięki temu przy małych stratach będziemy mogli sprawdzić, czy nie zniszczymy czyszczonej posadzki.
Co to jest marmoleum?
Marmoleum – to ekologiczny materiał o właściwościach antyalergicznych i bakteriostatycznych. Bardzo ważną cechą marmoleum jest samoregeneracja drobnych uszkodzeń. Dzięki temu posadzka jest trwalsza i posiada zwiększoną żywotność. Głównie marmoleum wykorzystywane było w szpitalach, przychodniach czy laboratoriach. Świetnie sprawdza się również w pomieszczeniach mieszkalnych. Głównym surowcem, z którego wykonane jest marmoleum to olej lniany, który miesza się z żywicą naturalną.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!