Jak dowodzą przeprowadzane badanie ankietowe, z publicznych toalet jesteśmy zmuszeni korzystać przynajmniej raz dziennie – w pracy, w urzędzie, w szkole, na zakupach, w podróży. Korzystanie z toalety w miejscach publicznych jest więc dla nas koniecznością, a jak przyznają ankietowani, zdarza im się korzystać z toalety również po to, aby się przebrać, porozmawiać przez telefon, poprawić makijaż, odpocząć, a nawet spać lub jeść!
Jaka powinna być toaleta?
Tak więc toaleta to bardzo ważne miejsce w obiektach użyteczności publicznej. Zwykle nie zastanawiamy się nad miejscem załatwiania naszych potrzeb fizjologicznych, mało o nim mówimy i myślimy, a powinniśmy, ponieważ czystość i stan toalet ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie nasze i naszych bliskich. Niestety, publiczne łazienki dosyć często kojarzą się nam ze smrodem, zarazkami, nieporządkiem, brakiem higieny i zapchanymi toaletami.
Ogólny stan pomieszczenia, dostępność papieru toaletowego, jego jakość oraz świeży zapach to wszystko decyduje o wizerunku danego obiektu i o tym, czy w ogóle skorzystamy z toalety i czy będziemy chcieli do niej kiedykolwiek wrócić. Toalety publiczne stanowią wizytówkę firm i punktów usługowych, w których się znajdują. Większość ankietowanych twierdzi, że nie wróci więcej do restauracji, jeżeli toaleta nie była czysta, nawet wtedy, jeśli jedzenie było smaczne, a także odradzi znajomym wybór restauracji, w której toaleta była niehigieniczna.
Zadbane toalety w biurach wpływają na estetykę pracy i powinny mieć dużo wyższy standard niż toalety publiczne. Ładna i czysta toaleta w miejscu pracy jest oznaką, że pracodawca dba o swój personel. Nieestetyczna toaleta w biurze negatywnie nastraja do pracy. Tak więc utrzymanie w należytym porządku toalet w biurowcach jest niezwykle ważne.
Aby zerwać z wizerunkiem zaniedbanych sanitariatów, muszą one już na wstępie spełniać istotne wymagania. Tak więc toaleta powinna być:
– czysta i sucha tzn. sprzątana i dezynfekowana w zależności od lokalizacji, frekwencji i pory roku
– regularnie sprzątana tzn. podłoga i powierzchnie ponadpodłogowe powinny być regularnie zmywane produktami profesjonalnymi, które skutecznie usuną typowe dla łazienki zanieczyszczenia tj. osady wapienne, kamień moczowy, mydło i resztki kosmetyków ( pH kwaśne lub innowacyjne preparaty o pH zasadowym).
Na powierzchniach wertykalnych dobrze sprawdzają się produkty pianowe, które tworzą pianę o dużej objętości. Piana ta wykazuje bardzo dobrą przyczepność i nie spływa, co wydłuża czas działania produktu na powierzchnię, np. niemieckiego producenta JOHANNES KIEHL KG o nazwie AVENISFOAM.
– bez przykrego zapachu tzn. dobrze wentylowana, aby nie unosił się w niej przykry zapach lub / i korzystanie z nowoczesnych produktów na bazie aktywnego tlenu np. niemieckiego producenta JOHANNES KIEHL KG o nazwie OXYCAL, który neutralizuje i rozkłada (a nie perfumuje) nieprzyjemne zapachy oraz na długo poprawia jakość powietrza w sanitariatach na zasadzie efektu świeżości. Dodatkowo produkt świetnie usuwa brud, wybiela poszarzałą z biegiem czasu ceramikę sanitarną oraz likwiduje wykwity pleśni na fugach i silikonach.
– bezpieczna dla zdrowia tzn. z funkcjonującym systemem koloru ścierek
System koloru ścierek jest bardzo ważnym elementem higieny sanitarnej. Zapobiega bowiem zanieczyszczeniom krzyżowym, czyli przenoszeniu niebezpiecznych zarazków chorobotwórczych z miejsca na miejsce. Pamiętajmy, że jedną ściereczką nie można umyć wszystkich powierzchni. Niedopuszczalne jest czyszczenie jedną, tą samą ścierką np. toalety, a następnie przetarcie nią biurka lub komputera. Kolory ścierek wyznaczają strefę pomieszczenia i pozwalają przyporządkować odpowiednie kolory do konkretnych obszarów zastosowania do którego są przydzielone. Dzięki temu brud, a przede wszystkim zanieczyszczenia biologiczne nie są roznoszone po całym pomieszczeniu podczas sprzątania.
Czerwony muszle WC , pisuary w łazience
Żółty armatura, umywalki, krany, klamki, lustra, drzwi w łazience
Niebieski ogólne mycie powierzchni, okna, witryny, meble, lustra w biurze biuro
Zielony kuchnia, sale operacyjne
– łatwa w utrzymaniu, a więc należy postawić na stosowanie produktów czyszczących, które nie tylko wyczyszczą powierzchnie, ale i zabezpieczą je przed szybkim ponownym zabrudzeniem.
– dobrze wyposażona tzn. odpowiednio wyposażona w dozowniki na mydło, dystrybutory ręczników papierowych, a także dozowniki papieru toaletowego. Oczywiście sama ich obecność nie wystarczy – niezmiernie ważnym faktem jest to, że muszą być one regularnie uzupełniane. Ta złota zasada dobrego wyposażenia toalety sprawia, że toaleta jest higieniczna i przyjazna użytkownikom.
Dobór właściwego środka czyszczącego
Bardzo ważną kwestią jest także dobór odpowiednich preparatów czyszczących, które nie tylko skutecznie wyczyszczą naszą łazienkę z osadów wapiennych, kamienia et., ale także sprawią, że materiały zastosowane w sanitariatach, często bardzo drogie ( granit, marmur, itp.) nie ulegną przebarwieniu czy też uszkodzeniu. Dlatego też nierekomendowane są środki z granulatem, proszki lub pasty.
Warto wyeliminować także szorstkie myjki lub szczotki, zastępując je miękką gąbką i ścierkami. Dobrze sprawdzają się płyny, ponieważ rozpuszczają brud bez mechanicznej ingerencji substancji ściernych w strukturę powierzchni. Jeżeli decydujemy się na pasty czyszczące typu mleczko, powinny one zawierać kredę polerującą, która na pewno nie zarysuje delikatnych powierzchni np. niemieckiego producenta JOHANNES KIEHL KG o nazwie JET.
Dobór właściwego środka czyszczącego powinno odbywać się po uwzględnieniu niżej wymienionych kryteriów:
– Częstotliwość czyszczenia ( mycie bieżące, intensywne, gruntowne) określone w planie higieny dla danego obiektu
- Intensywność zbierania się brudu
- Czyszczenie pianowe czy zwykłe
- Ocena materiałów i ich aktualnego stanu, zwłaszcza po „przejęciu” obiektu
- Bezpieczeństwo stosowania produktów
- Produkty z „Ecolabel” na życzenie klienta
- Wymogi odnośnie dezynfekcji
- Problem twardej wody- wzmożone powstawanie osadów wapiennych
Armatura łazienkowa pozostaje stale w kontakcie z wodą, najczęściej z twardą. W ten sposób na umywalce i w zlewozmywaku często pojawia się uporczywy osad z kamienia. Czyszczenie armatury nie zawsze jest proste, ze względu na możliwość wyprodukowania nieodwracalnych zmian. Jednak istnieje kilka praktycznych sposobów, które znacznie ułatwią nam mycie armatur bez produkowania szkód. Baterie są mocne i trwałe, bo ich korpusy są wykonane z mosiądzu. Błyszczącą powłokę baterii tworzy najczęściej warstwa chromu z wybłyszczaczem, nałożona na warstwę niklu. Obie powłoki metali są wrażliwe na szorowanie i tarcie oraz na działanie żrących środków chemicznych.
Używając do czyszczenia zabrudzeń mocniejszych chemikaliów należy pamiętać o ich rozcieńczeniu, a po ich użyciu – o obfitym spłukaniu powierzchni wodą i wytarciu do sucha. W przeciwnym razie środek ten wyschnie na baterii, wyparuje z niego woda i zostaną same żrące składniki, które mogą doprowadzić do wypalenia warstwy chromu, a nawet niklu. W ten sposób powstają zacieki, odbarwienia i ciemne, brzydkie plamy na bateriach. Takie zniszczenia są trwałe i nieodwracalne. Pamiętajmy aby armatury czyścić szmatką z mikrofazy lub nieostrą gąbką. Idealnym rozwiązaniem jest mycie armatur oraz ceramiki produktem zasadowym np. niemieckiego producenta JOHANNES KIEHL KG o nazwie SANIKAL ECO, który nadaje się doskonale do czyszczenia wszystkich armatur nawet takich, które już wcześniej zostały widocznie zarysowane lub warstwa chromu posiada rysy niewidoczne gołym okiem.
Zasada mycia armatury- kolejność wykonywania czynności:
1. Odkręcamy kran i puszczamy zimną wodę.
2. Nalewamy do dłoni wodę i spłukujemy armatury, czynność powtarzamy 2 x
3. Czyścimy armaturę rozcieńczonym lub nierozcieńczonym produktem SANIKAL ECO naniesionym na szmatkę z mikrofazy lub nieostrą gąbkę.
4. Spłukujemy i przecieramy armatury czystą stroną ściereczki.
5. Pamiętajmy także o dokładnym wyczyszczeniu trudnodostępnych miejsc – na styku umywalki z armaturą oraz bezpośrednio przy odpływie.
Artykuł Partnera
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!