Zaczęło się od pracy w garażu po 16 godzin dziennie. Początkowo firma nie była w stanie zbudować własnej fabryki, lecz tworzenie produktów od zawsze powierzała profesjonalistom. Siedem lat temu mogli poszczycić się już jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie, a teraz sięgają jeszcze wyżej – MEDISEPT dołącza do swojego dorobku Centrum Badawczo-Rozwojowe z zaawansowanym zapleczem laboratoryjnym. Projekt nie tylko przyczyni się do rozwoju firmy, ale będzie również służył innym podmiotom do wprowadzania na rynek wysokojakościowych produktów.
Higiena i dezynfekcja to idea, która przyświeca firmie MEDISEPT od początku jej funkcjonowania.Przedsiębiorstwo jest owocem współpracy dwóch przyjaciół z piaskownicy – farmaceuty Przemysława Śnieżyńskiego i lekarza epidemiologa Waldemara Ferschke. Fundament firmy stanowią pasja, wykształcenie oraz wiedza założycieli, które miały niebagatelny wpływ na tak szybki rozwój przedsiębiorstwa. Doskonałym sprawdzianem kondycji firmy okazał się okres pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Podczas gdy zapotrzebowanie instytucji medycznych na środki biobójcze wzrosło o 300-500%, firma wyszła naprzeciw oczekiwaniom i zwiększyła swoją produkcję. W ciągu zaledwie trzech tygodni przestawiła produkcję jednozmianową na trójzmianową przez siedem dni w tygodniu.
Jak specjalista specjaliście
W trakcie wieloletniej działalności MEDISEPT prezesi doskonale poznali realia na rynku
laboratoryjnym. Sytuacja jest o tyle trudna, że zarówno w Polsce, jak i Europie brakuje
zaawansowanych ośrodków badawczych, które wykonują szerokie spektrum badań
specjalistycznych, świadcząc również usługi komercyjne. Po zakończeniu realizacji celów zawartych w agendzie badawczej, które obecnie przyczyniają się do opracowania nowych produktów i stanowią źródło przewagi konkurencyjnej MEDISEPT, specjalistyczne usługi badawcze staną się jednym z filarów przyszłego rozwoju Centrum.
– W naszej branży korzystanie z usług certyfikowanych laboratoriów to codzienność. Rodzimy rynek jest jednak mocno ograniczony i niejednokrotnie musieliśmy korzystać z usług zagranicznych podmiotów. Wiele ośrodków badawczych specjalizuje się w wąskiej grupie norm. Aby uzyskać komplet dokumentów potwierdzających właściwości preparatu i możliwość jego wprowadzenia na rynek, producenci często muszą korzystać z usług kilku laboratoriów. Zebranie kompleksowych wyników badań wiąże się wówczas z wielokrotnym wysyłaniem próbek produktowych, co znacznie wpływa na cenę oraz czas przeprowadzania testów – tłumaczy Przemysław Śnieżyński, farmaceuta i prezes zarządu MEDISEPT.
Założyciele firmy wiedzą, że doświadczenie i wysokie kompetencje stanowią klucz do sukcesu. Z tego względu zdecydowali się na zatrudnienie zespołu specjalistów na długo przed uruchomieniem Centrum Badawczo-Rozwojowego. Specjaliści brali czynny udział w projektowaniu oraz wyposażaniu wnętrz, które stają się miejscem ich codziennej pracy. Dzięki zaangażowaniu fachowców na wczesnym etapie budowy CBR możliwe będzie płynne przejście od projektu przez realizację aż do badań. Nad projektem oraz koordynacją Centrum Badawczo-Rozwojowego czuwa wiceprezes MEDISEPT, lekarz epidemiolog Waldemar Ferschke.
Inwestycja pod lupą
Laboratoria CBR będą wykorzystywane zarówno do celów badawczych MEDISEPT, jak i w przyszłości do celów komercyjnych. W agendzie badań najnowszej inwestycji lubelskiego producenta znajdą się m.in. badania wirusologiczne i mikrobiologiczne, które umożliwią opracowywanie produktów o wyższej skuteczności oraz implementację innowacyjnych technologii. Badania mikrobiologiczne będą prowadzone przede wszystkim z uwzględnieniem normy EN14885 odnoszącej się do chemicznych środków dezynfekcyjnych i antyseptycznych – w tym m.in. badania na bakterie, wirusy i prątki. W Centrum Badawczo-Rozwojowym będą również realizowane testy w pomieszczeniu do zamgławiania, testy tolerancji materiałowej oraz testy mycia w warunkach symulujących
praktyczne, także przy zastosowaniu profesjonalnych urządzeń do utrzymania czystości. Branże, które szczególnie będą mogły zyskać na wprowadzeniu na polski rynek usług CBR, to przede wszystkim producenci chemii gospodarczej i profesjonalnej, branża kosmetyczna oraz myjąco-dezynfekcyjna.
– Centrum Badawczo-Rozwojowe w kolejnym etapie działalności stanie się również laboratorium komercyjnym. Tworzymy to miejsce, aby nasza firma mogła rozwijać swoje zaplecze badawcze i regularnie wprowadzać na rynek najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu higieny oraz dezynfekcji. Szczególnie istotne jest dla mnie badanie zjawiska biofilmu, a konkretnie działania preparatów na biofilmie bakterii antybiotykoopornych oraz innych mikroorganizmach chorobotwórczych, takich jak grzyby, wirusy i prątki. Dodatkowo mamy w planach kilka projektów rozwiązań dla aktualnych zagrożeń epidemiologicznych. Liczę na to, że dzięki CBR zrealizujemy marzenie o stworzeniu czegoś przełomowego, co pozwoli ludziom urzeczywistniać lepszą, bo bezpieczną przyszłość podsumowuje Waldemar Ferschke, epidemiolog i wiceprezes zarządu MEDISEPT.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!