Optymalizacja kosztów w łazienkach biurowych – czy to możliwe?

111

Łazienki w biurowcach i innych budynkach komercyjnych to ważne pomieszczenia, gdzie liczą się czystość, styl wystroju oraz wykorzystane materiały. Estetyka wyglądu i dobór wyposażenia odgrywają kluczową rolę wpływając na komfort użytkowania gości. Dla osób zarządzających to newralgiczne miejsca, ponieważ pochłaniają sporą część budżetu przeznaczonego na koszty operacyjne. Dlatego jeśli chodzi o wyposażenie łazienek warto podejmować przemyślane decyzje. Co pomaga znacznie obniżyć wydatki eksploatacyjne? Połączenie ergonomii, łatwości zachowania higieny i oszczędnych systemów.

Optymalizacja kosztów w łazienkach biurowych
źródło: Tork Polska

Wyzwania kierowników obiektów

Poprawa jakości sprzątania, żeby móc tworzyć higieniczne miejsca pracy to priorytetowe zadanie, które otrzymują kierownicy obiektów. Często zadają sobie oni pytanie: jak mogę wykazać, że obiekt jest bezpieczny i panuje w nim czystość? Tym bardziej, że według badań 86% pracowników przyznaje, że czystość jest kluczowa dla dobrych warunków pracy, a 67% jest bardziej skłonnych składać skargi dotyczące łazienek niż innych części biura1.

To argument za tym, żeby właśnie łazienkom poświęcić większą uwagę i skoncentrować tam działania w zakresie sprzątania. Kolejnym pytaniem jest, jak to zrobić przy ograniczonym budżecie. Zarządzanie sprzątaniem i higieną przy mniejszych nakładach finansowych często okazuje się wyzwaniem. Na szczęście na rynku są dostępne produkty o różnym poziomie jakości. Można wybrać dozowniki o nowoczesnym wyglądzie wykonane ze stali nierdzewnej z powłoką, która pozwala uniknąć odcisków palców. Do takich dozowników najczęściej używa się są produktów premium charakteryzujących się wyjątkową miękkością i chłonnością. Miesięczny koszt środków higienicznych na użytkownika takiej prestiżowej łazienki wynosi 20 zł. Innym rozwiązaniem są nie tak efektowne, ale równie niezawodne i skuteczne rozwiązania – wówczas jesteśmy w stanie przeznaczyć na środki higieniczne około 15 zł na osobę miesięcznie. Ostatnią grupę stanowią produkty, które spełniają podstawowe potrzeby klientów oraz są oszczędne i łatwe w utrzymaniu. Zapewnienie środków higienicznych w takiej ergonomicznej łazience to koszt 10 zł na osobę.2

Jeśli koszt zakupu dozowników okazuje się zbyt wysoki, możemy je wynająć. Wynajem zazwyczaj wiąże się ze stałą miesięczną opłatą, która obejmuje materiały eksploatacyjne i ich dostawę, ale także niezbędne naprawy i konserwację. Ta przewidywalna struktura kosztów pozwala na lepsze budżetowanie i zmniejsza ryzyko nieoczekiwanych wydatków.

Innym kluczowym aspektem zarządzania kosztami w łazienkach biurowych jest optymalizacja ilości zużywanych produktów. Przyjęcie skutecznej strategii w tym obszarze może przynieść oszczędności bez utraty komfortu pracowników. Najtańszy system dozowania może nie być najlepszym wyborem. Standardowe rozwiązania, np. papierowe ręczniki składane ZZ, bywają kosztowne. Rzadko zdarza się, by korzystający z dozownika użył jednego listka papieru – najczęściej sięga po kilka. Niewykorzystane przez gości, a także wypadające z nieodpowiednio zabezpieczonego dozownika fragmenty papieru generują ogromną ilość śmieci. Warto sięgnąć po systemy zaprojektowane z myślą o ekonomicznym i ekologicznym dozowaniu wkładów. Łatwe pobieranie produktu z dozowaniem po jednym odcinku papieru czy porcji mydła redukuje ilość odpadów i ogranicza marnotrawstwo, jednocześnie pozwalając zachować porządek w łazience.

Analiza, optymalizacja i wprowadzenie odpowiednich rozwiązań pomagają skutecznie zarządzać kosztami, dbając o środowisko i o higienę pracowników.

1 1 czerwca 2022 roku, Behaviorally – badanie jakościowe i ilościowe w segmencie biurowym przeprowadzone z udziałem ponad 600 respondentów w Ameryce Północnej i Europie

2 Wyliczenia w oparciu o standardowe dane rynkowe

źródło: tork.pl


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama