Według najnowszego badania osoby pracujące w serwisie sprzątającym, aż trzy razy częściej zapadają na cukrzycę typu drugiego niż np. fizjoterapeuci czy wykładowcy uniwersyteccy.
Osoby pracujące w serwisie sprzątającym bardziej narażone na choroby
Profesjonalni kierowcy czy pracownicy produkcyjni są narażeni na podobny poziom ryzyka, podczas gdy specjaliści, kierownicy czy higienistki stomatologiczne znacznie rzadziej padają ofiarą tej bardzo groźnej choroby.
Naukowcy ze sztokholmskiego Instytutu Karolińska przeanalizowali pracę i zdrowie blisko 4 milionów osób mieszkających w Szwecji. Naukowcy odkryli, że ogólna częstość występowania cukrzycy typu drugiego wynosiła 4,2 procent, jednakże co warto podkreślić, że analiza ujawniła uderzające różnice między grupami zawodowymi.
Osoby pracujące w serwisie sprzątającym, a w szczególności Kobiety są szczególnie narażone na cukrzycę typu drugiego – jak wynika z badania to aż blisko 5,1 procent. Jest to znacznie większa liczba niż w przypadku np. menadżerów wysokiego szczebla.
Grupa zawodowa determinuje choroby?
W przypadku mężczyzn, częstość występowania cukrzycy wśród zawodowych kierowców wyniosła 8,8 procent w porównaniu z 7,8 procent w przypadku pracowników produkcyjnych i zaledwie 2,5 procent w przypadku informatyków. Co warto podkreślić, osoby pracujące w serwisie sprzątającym są narażeni bardziej na zachorowanie o 45 procent więcej niż dentyści czy nauczyciele szkół średnich.
Autor badania Dr Sofia Carlsson uważa, że różnice mogą być powiązane z czynnikami ryzyka związanego ze stylem życia. Na przykład kierowcy, pracownicy produkcji czy osoby pracujące w serwisie sprzątającym, którzy wzięli udział w badaniu, znacznie częściej byli palaczami, mieli niższy poziom sprawności fizycznej i mieli większą nadwagę niż takie grupy jak nauczyciele lub fizjoterapeuci.
„Jeśli stanowisko może być wykorzystane jako wskaźnik ryzyka zachorowania na cukrzycę typu drugiego, może być użyte do identyfikacji grup dla ukierunkowanych interwencji”, powiedziała Carlsson. „Mam nadzieję, że zainspiruje to pracodawców do wdrożenia programów zapobiegania cukrzycy dostosowanych do ich pracowników”.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!