Niewystarczające oczyszczenie podłoża z poprzednio nałożonych warstw polimeru, akrylowanie w pomieszczeniu z włączonym ogrzewaniem czy nieodpowiednie rozcieńczenie preparatu – to najczęstsze błędy podczas polimerowania podłóg. Radzimy, jak ich uniknąć i efektywnie przeprowadzić cały proces krok po kroku. Zaczynamy!
Intensywnie eksploatowane podłogi w miejscach publicznych – sklepach, urzędach, szpitalach, obiektach sportowych czy przemysłowych – często ulegają zniszczeniom mechanicznym, zarysowaniom i przetarciom. Polimeryzacja, czyli proces pokrywania powierzchni dodatkową warstwą ochronną, zabezpiecza posadzkę przed uszkodzeniami. Dodatkowo minimalizuje ryzyko poślizgnięć, a nawet zapobiega wnikaniu w podłogę brudu i ułatwia jej czyszczenie. Warunkiem efektywności procesu jest jednak posiadanie wiedzy na temat tej techniki odnawiania i wzmacniania powierzchni, użycie profesjonalnego sprzętu oraz specjalistycznych preparatów. Od czego zacząć?
Strippowanie – co to takiego?
To precyzyjne oczyszczenie podłoża z poprzednio nałożonych warstw polimeru oraz wszystkich zabrudzeń, inaczej nazywane gruntownym czyszczeniem. Choć wydaje się dziecinnie proste, to w rzeczywistości wymaga precyzji. Jeśli podłoga przygotowywana do akrylowania nie zostanie przed tym dokładnie odtłuszczona i pozostaną na niej jakiekolwiek zabrudzenia, to utrudni to przyleganie nowej warstwy polimeru.
Podczas gruntownego czyszczenia niezbędne jest zastosowanie wysokiej jakości preparatów o odczynie zasadowym i urządzenia do czyszczenia posadzek twardych – szorowarki z twardym włosiem lub czarnym padem. Profesjonalny środek, np. MEDICLEAN 121 Striper, rozpuści wszystkie zabrudzenia, w tym organiczne i zmyje stare powłoki polimerowe i woskowe. Można go stosować na powierzchniach odpornych na alkalia, czyli na lastrico, PCV, gresie, terakocie, linoleum, gumolicie. Warto też zwrócić uwagę na czas działania preparatu i minimalne stężenie wymagane podczas strippowania – te informacje znajdują się na ulotce produktu. Przykładowo minimalne stężenie środka MEDICLEAN 121 Striper wynosi 5%, co oznacza, że 1 litr koncentratu wystarczy do przygotowania 20 litrów roztworu roboczego.
Roztwór należy nanieść na podłogę za pomocą szorowarki, odczekać 5-10 minut oraz zebrać brud za pomocą odkurzacza do pracy na sucho-mokro. Po dokładnym wyczyszczeniu podłogę zmywa się wodą, żeby zneutralizować powierzchnię przed kolejnym krokiem.
Nakładanie polimeru krok po kroku
Zanim rozpoczniesz akrylowanie podłogi, pamiętaj o wyłączeniu ogrzewania podłogowego – przynajmniej 24 godziny przed rozpoczęciem prac. Proces polimeryzacji można podzielić na kilka faz: w pierwszej za pomocą mopa sznurkowego rozkłada się cienką powłokę polimeru, która stanowi podłoże następnych; w kolejnej dodaje się warstwę uzupełniającą, znacznie grubszą od poprzedniej; w ostatnim etapie nanosi się warstwę utrwalającą, o grubości zbliżonej do tej z etapu drugiego. Pamiętaj, że czas schnięcia każdej z warstw wynosi 15-30 minut. Nakładanie powłok zbyt szybko lub w zbyt długich odstępach to kolejny popularny błąd.
Substancja polimerowa wypełnia bruzdy i ubytki podłoża. W zależności od jakości używanego preparatu i oczekiwanego połysku nakłada się dwie lub trzy warstwy produktu. W pierwszym przypadku druga z opisanych faz jest ostatnią.
Jakość używanych środków wpływa też na wydajność kosztową czynności. Przykładowo 2-3 litry środka MEDICLEAN 141 Polimer lub MEDICLEAN 142 Polimer wystarczą na zabezpieczenie 100 m² podłogi (przy 2-3 warstwach). Warto przy tym wspomnieć, że w strukturze kosztów firm świadczących usługi porządkowe środki chemiczne stanowią zaledwie 7% wydatków, podczas gdy koszt personelu waha się od 80 do 85%. Proporcjonalnie koszt zakupu profesjonalnych środków do sprzątania nie jest wysoki, tym bardziej że wysoka jakość i skuteczność produktów tego typu minimalizuje ryzyko powtarzania poszczególnych czynności przez personel i wpływa na efekt końcowy prac – właściwości antypoślizgowe podłogi oraz stopień wyrównania i zabezpieczenia podłoża.
Nie zapomnij o polerowaniu i konserwacji!
Jednym z najczęściej pomijanych etapów polimeryzacji podłóg jest polerowanie powierzchni. Służy utwardzeniu warstw i uodpornieniu posadzki na wszelkie zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych. Polerowanie wykonuje się wysokoobrotową polerką, która pracuje z prędkością 1000 obr./min. Trąc o podłogę, wytwarza wysoką temperaturę, co skutkuje wiązaniem się polimerów i utwardzeniem powłok położonych na posadzce.
Warunkiem długiego zachowania walorów podłogi jest jej regularna pielęgnacja i konserwacja. Specjalistyczne preparaty, np. MEDICLEAN 112 Shine, w zależności od zastosowanego stężenia służą codziennej pielęgnacji, nabłyszczeniu podłogi lub jej zabezpieczeniu. Informacje na temat sposobu zastosowania preparatu znajdziesz na ulotce produktu i w karcie charakterystyki.
Artykuł partnera
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!