Praca w firmie sprzątającej staje się coraz mniej atrakcyjna na rynku pracowników. Świadczą o tym głosy oraz opinie dochodzące z rynku, oraz od samych właścicieli firm sprzątających, którzy na co dzień borykają się z tym problemem. O sytuacji na rynku pracowników dla branży utrzymania czystości dowiadujemy się również z ciekawego badania pod nazwą „Barometr Zawodów”.
Czeka nas kryzys zatrudnienia
Badanie „Barometr Zawodów” to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr klasyfikuje zawody w trzech grupach:
· Deficytowe – to zawody, których zapotrzebowanie jest większe niż zainteresowanie samych pracowników.
· Zrównoważone – to zawody, w których liczba wolnych miejsc pracy jest porównywalna do liczby osób zainteresowanych pracą w danym zawodzie.
· Nadwyżkowe – to zawody, w których liczba miejsc pracy jest mniejsza niż zainteresowanie pracowników.
Do Polski Barometr trafił za sprawą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (WUP w Krakowie). W 2009 roku pracownicy Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji (projekt WUP w Krakowie) poznali założenia badania podczas wizyty studyjnej w Turku, w Finlandii. W tym samym roku przeprowadzono pilotaż w sześciu powiatach Małopolski, a następnie rozszerzono Barometr na cały region. Od 2015 roku badanie odbywa się we wszystkich powiatach kraju.
Brak pracowników odbije się wzrostem cen
Dzięki przeprowadzonemu badaniu możemy mieć podgląd na dane dotyczące zainteresowania pracą w firmie sprzątającej na terenie całego kraju, województwa czy nawet powiatu. Naszą analizę rozpoczniemy od 2017 roku aż do roku 2021. Wykonane badanie pozwoli na długodystansowe planowanie rozwoju firmy sprzątającej, ponieważ pracownicy są niezbędni do wykonywania szeregu czynności związanych z utrzymaniem czystości.
Praca w firmie sprzątającej, która staje się coraz mniej atrakcyjna w niedługim czasie może być powodem do wzrostu cen za usługi na co dzień proponowane przez firmy sprzątające. Brak pracowników przełoży się na znaczący i skokowy wzrost płac, aby zainteresować potencjalnych kandydatów co nie ulega wątpliwości, że przełoży się na cenę oferowanych usług.
Praca w firmie sprzątającej – zmiana trendów
2017
Naszą analizę rozpoczynamy do 2017 roku, który prezentuje się zaskakująco ciekawie. Większość powiatów, które są przedstawione na mapie są w kolorze szarym, czyli oznacza to, że jest równowaga pomiędzy ofertami pracy jak i ilością pracowników dostępnych na rynku. We wschodniej części Polski możemy zaobserwować nadwyżkę pracowników, jednakże w komentarzach do poszczególnych powiatów zawarta jest informacja o poszukiwaniu pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Zaś w zachodniej części Polski mamy do czynienia z przewagą deficytu pracowników w stosunku do pojawiających się ofert pracy.
2018
Rok 2018 przyniósł dużą zmianę trendów w całej Polsce. Oczywiście dominuje głównie w centralnej Polsce równowaga, czyli ilość pracowników pokrywa głównie zapotrzebowanie oferentów. Jednakże we wschodniej Polsce w porównaniu z 2017 roku nie mamy już dużej nadwyżki pracowników. Poziom został wyrównany do równowagi.
Zachodnia Polska nadal utrzymuje trend dotyczący deficytu w zakresie dostępności pracowników. Według dodanych komentarzy przez badaczy może być to spowodowane niskimi płacami oraz coraz bardziej pojawiającą się szarą strefą.
2019
Praca w firmie sprzątającej w 2019 r. stała się coraz mniej atrakcyjna tak wynika z trendów przedstawionych w badaniu. Na mapie już bardzo rzadko pojawiają się powiaty zaznaczone kolorem niebieski, które świadczą o nadwyżce pracowników w stosunku do ilości ofert pracy.
Coraz więcej jest obszarów zaznaczonych na pomarańczowo. Niniejsze powiaty borykają się z największym deficytem pracowników. Również spowodowane jest to niskimi płacami, szarą strefą oraz podjęciem pracy przez cudzoziemców.
2020
Rok 2020 przyniósł nam prawie całkowity zanik nadwyżki pracowników w stosunku do ofert pracy. Zachodnia część Polski jest w najgorszej sytuacji, ponieważ trend dotyczący deficytu pracowników rozszerza się na kolejne powiaty. Według badania centrum polski oraz jej wschodnia część wykazuje większą równowagę w dostępie do pracowników.
2021
Rok 2021 jeszcze się nie zakończył więc dane dotyczące zatrudnienia w branży utrzymania czystości mogą być niepełne. Nie mniej jednak widzimy, że trendy zaczynają się powoli odwracać. Na mapie w stosunku do roku ubiegłego widać pojawiające się nadwyżki pracowników w poszczególnych powiatach oraz widać większą równowagę również w zachodniej Polsce. Być może mamy do czynienia z faktycznym odwróceniem się trendów jednakże z oceną należy poczekać do końca 2021 r. Dopiero po pełnym roku i aktualizacji danych będzie można stwierdzić czy na rynku pojawi się więcej pracowników w stosunku do proponowanych ofert pracy.
Co może powodować brak zainteresowania?
Na brak zainteresowania podjęciem pracy w firmie sprzątającej składają się nie tylko pieniądze, jakie Rząd RP oferuje dla obywateli w ramach tzw. socjalu, ale również inne przyczyny, które nawet bardziej wpływają na decyzję o podjęciu pracy w firmie sprzątającej, a są to między innymi:
· Niskie zarobki
· Praca zmianowa
· Mały prestiż wykonywanego zawodu
· Specyfika pracy
· Ciężka praca fizyczna
Pracownik czy pracodawca?
Na rynku pojawia się wiele alternatyw, z jakich pracodawcy mogą korzystać w przypadku braku pracowników. Jest nią niewątpliwie robotyzacja usług utrzymania czystości. Na naszych oczach widać jak zmienia się rzeczywistość branży w zakresie zastępowania ludzi urządzeniami i robotami.
Jednakże nie we wszystkich wypadkach człowiek może zostać skutecznie zastąpiony. Również cena urządzeń jest dość wysoka co przekłada się obecnie na małe zainteresowanie, lecz w przyszłości robotyzacja może stanowić o sile wielu firm sprzątających w Polsce.
źródło: barometrzawodow.pl
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!