Efektywność kosztowa procesu utrzymania higieny łączy się z wdrożeniem komplementarnego systemu, na który składają się wiedza, procedury, wyspecjalizowany sprzęt, odpowiednie środki czystości o różnym działaniu i dezynfektanty oraz system monitorowania czystości. Dziś startujemy z częścią drugą z cyklu o efektywności kosztowej systemu higieny, dotyczącą wydajności ekonomicznej dezynfekcji wysokiej jakości w profesjonalnym sprzątaniu.
Aby proces utrzymania czystości był efektywny, zawsze powinien się składać z dwóch etapów – sprzątania i dezynfekcji. Najpierw należy skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia za pomocą profesjonalnych środków czyszczących, następnie – zastosować preparat dezynfekujący, żeby zabić pozostałe wirusy, bakterie czy grzyby.
Środki do dezynfekcji powierzchni dużych, np. podłóg, ścian, występują w formie koncentratu rozcieńczanego w bardzo małych stężeniach z wodą, co wpływa na wydajność kosztową. Koszt zdezynfekowania 100m² podłogi preparatami do dezynfekcji bezalkoholowej Quatrodes Forte, Quatrodes Extra lub Quatrodes One przy stężeniu 0,5% waha się między ok. 0,6-1,5 zł w zależności od pożądanego spektrum działania poszczególnych preparatów (roztwór 5litrowy). Wysokość stężenia koncentratu dobiera się w zależności od dezynfekowanego obszaru, ponieważ to m.in. stężenie dezynfektantu wyznacza spektrum działania mikrobiologicznego, które chcemy uzyskać na danej powierzchni. Przykładowo preparat Quatrodes Extra możemy dozować w stężeniach 0,25%, 0,5%, 1% i tym samym wykorzystać do dezynfekcji powierzchni wymagających różnego spektrum działania bójczego. Warto dodać, że dezynfekcja bezalkoholowa nie niszczy tworzyw, nie powoduje ich matowienia i żółknięcia, więc jest odpowiednia do powierzchni z akrylu czy ABS i poza aspektem kosztowym charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością.
Do dezynfekcji mniejszych powierzchni stosuje się z kolei spraye, które działają bardzo szybko –maksymalnie po 30 sekundach. 1 l płynu Velox Spray wystarczy do zdezynfekowania około 1500 włączników światła lub 1500 klamek czy 285 biurek. To koszt około 20 zł.
Materiał partnera
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!