Sprzątanie zespołowe lub sprzątanie strefowe? To jedno z pytań, na które muszą przed przystąpieniem do wykonywania usługi czyszczenia odpowiedzieć właściciele firm sprzątających lub kadra zarządzająca odpowiedzialna za dany obiekt. Od naszych wyborów i decyzji będzie zależało czy uda się nam stanąć na wysokości zadania i utrzymać obiekt w czystości.
Wybór odpowiedniego systemu będzie zależeć głównie od predyspozycji naszych pracowników oraz umiejętności kadry zarządzającej. Jak wiadomo każda technika ma swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem systemu sprzątania zespołowego czy może jednak zdecydowania się na sprzątanie strefowe należy wiedzieć z czym to się wiąże.
Sprzątanie strefowe
Czyszczenie strefowe lub czyszczenie strefy to nic innego jak wskazanie pracownikowi serwisu sprzątającego powierzchni, za którą jest całkowicie odpowiedzialny. Nie musi to być tylko jedna osoba, może to być także grupa osób w zależności od wielkości wyznaczonej strefy.
Zalety jakie są widoczne ze względu na sprzątanie strefowe to przede wszystkim problemy z pracownikami. Jeżeli pracownik odpowiedzialny za daną strefę ma problemy będzie to widoczne natychmiast dla przełożonego. Kiedy jeden konkretny pracownik jest odpowiedzialny za wyznaczoną strefę, a utrzymanie czystości tej strefy jest poniżej normy, wie, że pracownik wymaga dodatkowego szkolenia. Dzięki temu systemowi będziemy mieli także, większą kontrolę nad zużyciem środków czystości czy artykułów higienicznych. Także umożliwi nam ocenę pojedynczych pracowników pod względem umiejętności oraz zaangażowania.
Żeby nie było tak łatwo sprzątanie strefowe ma pewne wady. Kosztowne może być wyposażenie pojedynczych osób w wymagany sprzęt niezbędny do dokładnego czyszczenia. Wygląda to najprościej tak: masz 5 pracowników, 5 wyznaczonych stref, kupisz 5 odkurzaczy, 5 zestawów środków czystości, 5 zestawów sprzętu do czyszczenia. To może być największy problem dla właścicieli firm sprzątających, ponieważ inwestycja w szczególności dla mniejszych firm może być dość duża.
Sprzątanie zespołowe
Najprościej można to wytłumaczyć tak, że mamy grupę osób, która jest odpowiedzialna za cały obiekt. Pracownik w sprzątaniu zespołowym ma przypisaną funkcję w zespole, przykładowo jeden pracownik odpowiedzialny jest za odkurzanie całego obiektu, inny za opróżnianie pojemników na śmieci, a inny za wycieranie powierzchni itp.
Plusy tego rozwiązania to fakt, że każdy członek zespołu skupia się na jednym wyznaczonym zadaniu, co przy zgranym i zaangażowanym zespole może być bardzo dobre. Dodatkowo każdy członek zespołu jest specjalnie przeszkolony w zakresie jednego wyznaczonego zadania. Przypisanie jednego pracownika do konkretnego zadania oznacza, że możemy zakupić sprzęt czy środki czystości na dany obiekt. Takie rozwiązanie ograniczy koszty w stosunku do sprzątania strefowego.
Wady, jakie ma ten system to konflikty wewnątrz zespołu oraz szkolenie pracowników tylko w zakresie jednego zadania. Jeżeli pracownik będzie szkolony tylko w zakresie odkurzania to może się okazać, że gdy przyjdzie mu objąć inną funkcję mogą nastąpić duże trudności w zmianie sposobu pracy. Co może się okazać dla kadry zarządzającej bardzo kłopotliwe.
Wybór między sprzątaniem strefowym, a sprzątaniem zespołowym
Jak wynika z powyższego tekstu istnieją zarówno zalety i wady tych dwóch systemów. Najlepiej omówić wybór systemu wewnątrz firmy, pomyśleć, czy posiadamy odpowiednich zasobów finansowych, czy personalnych. Oczywiście, wybór systemu czy to sprzątania zespołowego, czy może zdecydowania się na sprzątanie strefowe, zależy także od specyfiki obiektu, gdzie musimy wykonać usługę.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!