Preparaty do czyszczenia – środki profesjonalne czy komercyjne?

2247

Czystość to priorytet w wielu branżach. Hotele, restauracje, urzędy oraz centra handlowe – żadne z tych miejsc nie może pozwolić sobie na błędy i uchybienia w tym zakresie. W obiektach, gdzie każdego dnia przebywają setki, a nawet tysiące osób, serwisy sprzątające muszą pracować z ogromną uwagą i dokładnością. Czystościowy sukces mogą zagwarantować odpowiednie środki myjące. Jakie preparaty najlepiej stosować? – podpowiadamy w tekście.

Niezależnie od branży każdy zarządca powinien dbać o komfort i bezpieczeństwo swoich klientów. Oczyszczone okna, zdezynfekowane toalety oraz umyte podłogi to kluczowe kwestie, które wpływają na ocenę firmy. Profesjonalizm i zaufanie można zbudować już od wejścia. Aby oczarować klienta, wystarczy używać sprawdzonych preparatów do mycia.

Chemia gospodarcza a środki profesjonalne – co wybrać?

Wybierając środki myjące, od których będzie zależeć czystość restauracji lub hotelu, warto pomyśleć o skali zabrudzeń, z jakimi muszą się one zmierzyć. Popularne na rynku komercyjne środki chemii gospodarczej według etykiet gwarantują doskonałe efekty i wielogodzinną ochronę przed bakteriami. Mimo zapewnień producentów ich działanie ogranicza się jednak do zapewnienia czystości w warunkach domowych, gdzie walczą z kamiennym osadem w toalecie oraz plamami powstałymi podczas gotowania. Chemia gospodarcza jest wystarczająco silna, aby usunąć zbrudzenia, które powstają w naszych mieszkaniach – w przestrzeni z ograniczoną ilością zbrudzeń oraz bakterii.

Odpowiedni mop ułatwi utrzymanie czystości

Inaczej sprawa wygląda w miejscach publicznych, gdzie sprzątanie musi być szybkie, ekonomiczne i efektywne. Tu potrzeba środków o skoncentrowanej formule oraz przyspieszonym działaniu. Nie ma miejsca na namaczanie i długotrwałe szorowanie. Dlatego z plamami w obiektach wielkopowierzchniowych, restauracjach, hotelach i szkołach najlepiej poradzą sobie środki chemii profesjonalnej.

Stężenie ma znaczenie

Różnic między preparatami profesjonalnymi a środkami gospodarczymi jest wiele. Podstawowym kryterium, według którego klasyfikuje się te produkty, jest ich stężenie. Profesjonalne środki czystości są, w wielu przypadkach, silnymi koncentratami. Stosując je, sami możemy regulować siłę działania preparatów. Odpowiednie rozcieńczenie pozwala dostosować płyn do rodzaju i intensywności zabrudzeń. Do codziennego mycia oraz delikatnych plam wystarczy rozcieńczenie 1:100, natomiast przykładowo przy zabrudzeniach w gastronomii sprawdzą się roztwory w proporcjach 1:10 lub 1:20.

Chemia gospodarcza ze względu na niskie stężenie produktu nie daje możliwości dostosowywania ani rozcieńczania środków czyszczących, przez co podczas sprzątania używamy znacznie większych ilości płynu niż w przypadku preparatów chemii profesjonalnej.

Właściwości ułatwiające sprzątanie

Przyglądając się produktom czyszczącym, warto również zwrócić uwagę na rodzaj substancji czynnej, występującej w ich formule. Producenci środków profesjonalnych, znając potrzeby restauratorów i kucharzy, dążą do skrócenia czasu sprzątania. Dlatego nowoczesne rozwiązania sprawiają, że substancje aktywne zawarte w specjalistycznych produktach myjących mogą nawet kilkukrotnie szybciej usuwać zabrudzenia.

10 miejsc w biurze, o których zapomina serwis sprzątający

Zdarza się też, że płyny dedykowane do czyszczenia dużych obiektów posiadają w składzie więcej substancji, dzięki którym takie preparaty nie tylko myją… ale mają również dodatkowe właściwości m.in. ochronne, antystatyczne czy dezynfekujące. Środki chemii profesjonalnej najczęściej wzbogacane są o polimery, które wypełniają mikrorysy na czyszczonej powierzchni, oraz nanocząsteczki krzemu chroniące posadzkę przed ponownym osadzaniem się kurzu i brudu.

Produkty do określonych zadań

Specjalizacja to kolejny element, który odróżnia środki profesjonalne od gospodarczych odpowiedników. Dzięki skoncentrowanej formule i właściwie dobranemu pH produkty chemii profesjonalnej szybciej zwalczają zabrudzenia. Tłuste plamy usuwają płyny o odczynie zasadowym, natomiast kamień i zaschnięte resztki mydła – detergenty kwaśne. Skrajne wartości odczynów gwarantują skuteczność oraz krótki czas działania chemii. Produkty komercyjne – ze względu na bezpieczeństwo użytkownika – nie mogą posiadać tak skrajnego odczynu, dlatego działają wolniej, są delikatniejsze i na tyle silne, aby poradzić sobie z zabrudzeniami występującymi jedynie w warunkach domowych.

Organizując pracę serwisu sprzątającego, należy pamiętać o różnicach występujących między chemią gospodarczą a profesjonalną. Stopień koncentracji, ilość substancji aktywnej, wielkość opakowania czy czas działania – tu wszystko ma znaczenie. Aby nie dać plamy, chemię gospodarczą stosuj tylko w warunkach domowych. Do utrzymania czystości w restauracji, hotelu czy siłowni wybieraj środki profesjonalne.

źródło: clinex.com.pl


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama