Wyrażenie „system kodowania kolorami” brzmi bardzo poważnie, lecz jest to bardzo prosty i bardzo wdzięczny system do wdrożenia. Bardziej doświadczeni koledzy z branży, wiedzą o co chodzi, ale po ostatniej naszej wizycie na obiekcie jednak wydaje nam się, że nie wszyscy o tym chcą wiedzieć i stosować się do tego.
System kodowania kolorami
Główne założenie jest takie aby przyporządkować dany sprzęt i środki czystości do odpowiedniej kategorii czyszczonej powierzchni. Jak na pewno wiecie nie wolno myć np. ściereczką do pisuarów czy sanitariatów powierzchni w kuchni. Firmy sprzątające mają dość często duże rotacje personelu, i co w przypadku jeżeli wszystkie ściereczki są tego samego koloru? Jak odróżnić? I jak nie roznosić bakterii?
Jest to proste, zacznij używać systemu kodowania kolorami, ogólnie przyjęte zasady są następujące:
Czerwony – sanitariaty, toaleta, pisuary
Niebieski – meble, powierzchnie biurowe, ogólne utrzymanie czystości
Zielony – obszary spożywcze, kuchnie
Żółty – łazienka, krany, ceramika
Oczywiście system kodowania kolorów nie musi być stosowany tylko do ścierek ale np. do pojemników na wodę. Wszystko zależy od Waszej dyscypliny i organizacji pracy.
System kodowania kolorami można i należy stosować także we własnym domu. W naszych 4 ścianach mamy większą kontrolę nad tym czym czyścimy bo wykonujemy tą pracę codziennie własnoręcznie. Jest to jeden z lepszych sposobów na nie roznoszenie bakterii i wirusów.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!