Tajniki kompleksowego sprzątania biur

1001

Popyt na usługi profesjonalnych firm sprzątających stale rośnie. W myśl zasady „Jak cię widzą, tak cię piszą” pracodawcy chcą zadbać o komfort swoich pracowników i wizerunek firmy. W jaki sposób sprzątać biura, żeby proces okazał się efektywny i pod względem skuteczności, i kosztów,a zadowolony zleceniodawca polecał usługi firmy sprzątającej innym przedsiębiorstwom i zarządcom powierzchni biurowych?

Mediclean

Pracodawcy po doświadczeniach z okresu pandemii koronawirusa coraz częściej korzystają z usług profesjonalnych firm sprzątających, które zapewniają nie tylko sprzątanie powierzchni biurowych, ale i ich dezynfekowanie. Sam proces utrzymania czystości w obiektach komercyjnych, np. w biurach, zawsze powinien się składać z dwóch etapów – sprzątania i dezynfekcji. Najpierw należy usunąć brud za pomocą profesjonalnych środków czyszczących, następnie – zastosować preparat dezynfekujący, żeby zdezaktywować pozostałe patogeny chorobotwórcze.

Pracodawcy zwracają uwagę na czystość w miejscach pracy, szczególnie w biurach, gdzie wygląd firmy w dużej mierze stanowi jej wizytówkę. Dodatkowo biorą pod uwagę aspekt higieniczny, mając za sobą trudne doświadczenia pandemii. W profesjonalnym utrzymaniu czystości nie chodzi przecież jedynie o usunięcie przysłowiowej wierzchniej warstwy kurzu, ale pozbycie się wszystkich zabrudzeń i usunięcie niewidocznych gołym okiem patogenów groźnych dla ludzi, wywołujących choroby – podkreśla Waldemar Ferschke, wiceprezes spółki MEDISEPT, lekarz epidemiolog.

Od czego zacząć?

Utrzymanie odpowiedniej higieny w biurach dzieli się na serwis dzienny i sprzątanie zasadnicze. Serwis dzienny to przede wszystkim usuwanie bieżących zanieczyszczeń, mycie toalet i pomieszczeń socjalnych oraz dezynfekcja powierzchni często dotykanych. Natomiast na sprzątanie zasadnicze składa się sprzątanie codzienne (biurka, kosze na śmieci, niskie półki i szafy, posadzki) i sprzątanie cotygodniowe (wysokie półki i szafy, ościeżnice, listwy przypodłogowe, oświetlenie, powierzchnie mebli, grzejniki).

Medisept chemia

Od góry do dołu

Po pierwsze, należy zadbać o przestrzeń osobistą pracownika. Sprzątamy powierzchnie mebli, szyby, przeszklenia, a na koniec podłogi. Wszystko według zasady „od góry do dołu” oraz „od najdalszego miejsca w pomieszczeniu ku wyjściu”.

W przypadku czyszczenia powierzchni zmywalnych, sprawdzają się uniwersalne pianki, np. MEDICLEAN 211 Office do mycia mebli, urządzeń biurowych, blatów i monitorów. Takie produkty mają wiele zastosowań, co ułatwia pracę. Warto przy tym zwrócić uwagę, żeby nie zawierały alkoholu – wtedy nie pozostawiają smug. MEDICLEAN 211 Office jest idealny do codziennego czyszczenia urządzeń biurowych, monitorów LCD i TV, ekranów i wyświetlaczy. Preparat ten ma doskonałe własności myjące i antystatyczne, nie pozostawia smug i zapobiega ich powstawaniu.

Zdarza się też, że na powierzchniach mebli, szczególnie blatach, pozostają ślady kleju (np. po tak chętnie stosowanych przez użytkowników karteczkach samoprzylepnych), taśm czy markerów. Żeby się ich pozbyć, należy zastosować środek przeznaczony do usuwania tego rodzaju zabrudzeń, np. MEDICLEAN 250 Glue.

Sprzątanie podłóg wymaga również użycia odpowiednich środków czystości. Kiedy mamy do czynienia z podłogami z płytek ceramicznych lub paneli, ważne jest, aby przed umyciem podłogi na mokro wymopować ją na sucho. W ten sposób pozbędziemy się piasku i suchego brudu, zapobiegając rysowaniu się powierzchni podczas jej mopowania na mokro. W codziennym myciu podłóg ze względu na wydajność sprawdzają się koncentraty do rozcieńczania w niewielkich stężeniach z wodą, np. płyn MEDICLEAN 110 Floor.

Mediclean

Kamień, rdza i tłuszcz, czyli o sprzątaniu powierzchni wspólnych

W łazienkach szczególną uwagę należy zwrócić na sanitariaty – zlewy, toalety i armaturę. Ze względu na wilgotność oraz bardzo różną dla poszczególnych miast jakość wody, w tych miejscach często tworzą się kamień i rdza. Środki do ich czyszczenia powinny mieć zatem właściwości odkamieniające i odrdzewiające, a jednocześnie być bezpieczne dla elementów ze stali nierdzewnej, jak np. MEDICLEAN 310 Sanit.

Mediclean

Pracownicy biurowi zwracają uwagę na czystość toalet, dostępność mydła, papieru toaletowego, a coraz częściej również preparatów do odkażania rąk. Z tego powodu istotne jest nie tylko sprzątanie łazienek, ale również regularne uzupełnienie dozowników z mydłem i płynem do dezynfekcji. Warto przy tym zwrócić uwagę na jakość preparatów.

Kuchnia to kolejne miejsce, z którego korzysta wiele osób. Ze względu na funkcję tego pomieszczenia preparaty myjące powinny być odpowiednie dla powierzchni mających styczność z żywnością, jak np. MEDICLEAN 520 Sanit Cream.

A po sprzątaniu… dezynfekcja!

Po wymyciu wszystkich powierzchni należy je zdezynfekować. Warto przy tym uwzględnić typ powierzchni. Wszelkie bakterie, wirusy i grzyby uwielbiają miejsca często dotykane, np. klamki, włączniki świateł. W przypadku takich miejsc sprawdzają się alkoholowe preparaty do szybkiej dezynfekcji, które działają w 30 sekund (np. płyn Velox Spray). Natomiast podłogi i inne powierzchnie wrażliwe na działanie alkoholu dezynfekujemy przy użyciu mopa, środkami do dezynfekcji bezalkoholowej, np. Quatrodes Forte. Tego rodzaju preparaty nie zawierają chloru i fenolu, co oznacza, że ich opary z dużych powierzchni nie są szkodliwe dla ludzi.

Sprzątanie biur

Oferowanie profesjonalnych usług przez firmy sprzątające przy użyciu wysokiej klasy środków czystości to recepta na sukces w branży przedsiębiorstw sprzątających. Warto pamiętać, że zadowolony klient, to klient, który nie tylko będzie dalej korzystał z usług danej firmy, ale będzie ją również polecał.

www.medisept.pl


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama