Trudne plamy to nie lada wyzwanie. Zdarzają się tak naprawdę wszędzie. Firmy sprzątające, jak również branże takie jak gastronomia czy hotelarstwo, mogą „pochwalić się” całym wachlarzem rozmaitych przykładów uporczywych plam z jakimi się zmagają. Dodatkowo zabrudzenie może powstać na delikatnej powierzchni, przez co środki i narzędzia do usuwania tego typu plam muszą być odpowiednio dobrane i bezpieczne dla powierzchni. Do jednych z najtrudniejszych do usunięcia plam zalicza się plamy z żywicy, wosku oraz kleju.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak pozbyć się plamy z żywicy na drewnianych meblach?
- Jak usunąć rozlany klej z biurowej wykładziny?
- Jak usunąć wosk po świecach z obrusów czy stołów restauracyjnych?
- Jak skutecznie usunąć wosk z prześcieradeł kosmetycznych?
- Co sprawdzi się przy usuwaniu atramentu czy tuszu z drukarek z biurowej przestrzeni?
- Jak skutecznie usunąć gumę do żucia z hotelowej wykładziny?
- Jaki preparat wybrać do usuwania trudnych zabrudzeń jak np. pozostałości po naklejkach czy foli samoprzylepnej?
Jak usunąć plamy z żywicy?
Żywica to lepka i gęsta substancja organiczna wytwarzana w roślinach, głównie w drzewach iglastych. Wytwarza jest w celu zabezpieczenia „ran” drzew, chroniąc je przed owadami, grzybami i niską temperaturą. Ma możliwość wyciekania z drewnianych desek , balustrad, a nawet mebli, okien i drzwi. Pomalowanie farbą czy lakierem nie zawsze chroni przed pojawieniem się tego rodzaju plam. Kiedy poziom zawartości żywicy jest wysoki, a drewno wystawione jest na działanie promieni słonecznych, może dochodzić do wycieków substancji. Przykładem w branży gastronomicznej mogą być drewniane meble do letnich kawiarnianych ogródków czy restauracyjne stoły i ławy. Żywica może również spłynąć na podłogi, jeśli meble stoją we wnętrzu. W każdym przypadku odpowiedzią na pytanie jak usunąć plamy z żywicy, będzie specjalistyczny środek do usuwania trudnych plam Clinex Anti-Spot.
Ten preparat usuwa uporczywe, nierozpuszczalne w wodzie zabrudzenia. Jego działanie jest wysoce skuteczne i wydajne.
Poprzez miejscowe stosowanie, usuwa trudne plamy z powierzchni takich jak:
- tapicerka,
- wykładziny,
- powierzchnie zmywalne
Jak usunąć plamę z kleju?
W zależności od rodzaju kleju oraz powierzchni, na której się znajduje zabrudzenie, istnieją różne sposoby radzenia sobie z tym problemem. Plamy z kleju są wyjątkowo trudne do usunięcia. Innym rodzajem plamy będą ślady i resztki po naklejkach, gdzie źródłem plamy jest również klej. Przykładami mogą być naklejki na meblach, stare plamy z kleju na dywanie lub biurowej wykładzinie lub podłodze oraz jedne z najtrudniejszych to rozlany klej na tekstyliach i ubraniach. Poza mechanicznymi środkami radzenia sobie z usunięciem tego typu plam warto mieć również w zanadrzu środek typu Clinex Anti-Spot., który może okazać się pomocny w wielu sytuacjach. Produkt ma zastosowanie miejscowe, usuwa uporczywe, nierozpuszczalne w wodzie zabrudzenia.
Jak usunąć plamę z wosku?
Istnieje wiele rodzajów wosku między innymi to woski pochodzenia zwierzęcego -jak na przykład wosk pszczeli czy lanolina. Kolejne to woski pochodzenia roślinnego, np. olej jojoba. Wyróżniamy również woski mineralne oraz syntetyczne. Woski głównie kojarzone są ze świecami, które znajdują zastosowanie w wielu miejscach, jak na przykład na restauracyjnych stołach, kawiarniach, poczekalniach hotelowych czy kosmetycznych. Do wyrobu świec przede wszystkim stosowane są parafina i stearyna. Innym rodzajem plam z wosku będą na przykład plamy na prześcieradle kosmetycznym powstałe podczas zabiegów depilacji woskiem lub w przypadku masażu z użyciem specjalnych świec. Plamy z wosku i produktów pochodnych są tłuste i trudne do usunięcia, szczególnie z materiałów tekstylnych. Zarówno w przypadku zastygniętych plam z wosku oraz tłustych plam zastosowanie zajdzie środek Clinex Anti Spot.
Clinex Anti-Spot usuwa uporczywe zabrudzenia, między innymi:
- gumę do żucia,
- klej,
- smołę i bitumen,
- tusz z drukarek i pieczątek,
- wosk ze świec
- ślady po etykietach, foliach samoprzylepnych
- żywic naturalnych.
Jak usunąć uporczywą plamę za pomocą Clinex Anti-Spot?
Przed użyciem preparatu warto sprawdzić jego działanie na czyszczoną powierzchnię w mało widocznym miejscu. Przed naniesieniem odplamiacza należy go mocno wstrząsnąć. Po nałożeniu preparatu odczekujemy około jednej minuty. Przez ten czas zabrudzenia powinny się rozpuścić. Pozostałości zbieramy za pomocą czystej i chłonnej ścierki bądź innego czyściwa. Co ważne, Clinex Anti-Spot nie zawiera substancji wybielających ani żadnych rozjaśniaczy. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu i jednocześnie skutecznie usuwa plamy i zabrudzenia.
Przy tak trudnych zabrudzeniach warto jest czasami odczekać do pełnego wyschnięcia, a następnie, podważając jakimś narzędziem, „odczepić” zabrudzenie. Ten sposób sprawdzi się przede wszystkim przy usuwaniu wosku z paneli. Możemy nawet przyspieszyć jego zasychanie na powierzchni, kładąc na niego kostki lodu.
Bardzo ważną kwestią jest to, by do mechanicznego usuwania plam nie używać ostrych narzędzi. Możemy korzystać z drewnianych, plastikowych, a nawet metalowych przyrządów, ale należy pamiętać, by były pozbawione ostrych krawędzi. Niestety, podczas usuwania takich zabrudzeń często dochodzi do uszkodzenia (na przykład przez porysowanie czy zrobienie dziury) czyszczonej powierzchni. Podchodząc do tego procesu ostrożnie i z wymienionym wcześniej profesjonalnym środkiem czyszczącym, nie powinniśmy obawiać się tego, że cokolwiek uszkodzimy.
Usuwanie zabrudzeń z powierzchni tekstylnych.
W przypadku pojawienia się zabrudzenia lub plamy na powierzchni tekstylnej, szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo produktu dla czyszczonych włókien. Produkty marki Clinex nie zawierają wybielaczy, co czyni je bezpiecznymi rozwiązaniami w przypadku każdej powierzchni. W przypadku powierzchni tekstylnych jak na przykład kanapy, sofy, fotele, ale również tapicerowane zagłówki przy hotelowych łóżkach, doskonale sprawdzi się pianka do tapicerki Clinex Textile Foam
W przypadku usunięcia plamy czy zabrudzenia z powierzchni tekstylnej, często zostaje wyczyszczony jedynie obszar zabrudzenia, co z kolei powoduje efekt plamy. Zazwyczaj jest to spowodowane uwidocznieniem się różnicy kolorów wyczyszczonego obszaru w kontraście do niewyczyszczonej części. Wynika to z faktu, że czyszczony obszar został odświeżony i została usunięta z niego warstwa zabrudzania, przez co odsłonił się właściwy kolor. Dlatego też warto wówczas zastosować czyszczenie całej powierzchni. W przypadku czyszczenia i usuwania zabrudzeń całych powierzchni dedykowane są 2 produkty: Clinex Textile EXT – do ekstrakcyjnego prania dywanów i tapicerki oraz Clinex Textile SHP– szampon do prania dywanów i tapicerki.
Więcej na temat czyszczenia i usuwania zabrudzeń z powierzchni tekstylnych znajdują się w artykule.
źródło: clinex.com.pl