Utrzymanie czystości w toaletach należy do najbardziej wymagających obszarów w procesie sprzątania. Opracowano listę, na której znajduje się blisko 80 000 bakterii i wirusów. Wiedza, z czym przyszło nam się zmierzyć będzie dużym ułatwieniem w czyszczeniu toalety.
Kiedy chcemy skorzystać z toalety oczekujemy, że będą przede wszystkim czyste i sprawne. Dostępność artykułów higienicznych to niezbędne wyposażenie, przyjemny i świeży zapach będzie na pewno dodatkowym atutem. Niestety, jak pokazują statystyki czystość w toaletach nie jest utrzymana na najwyższym poziomie. Brak ręczników papierowych i odrzucający nieprzyjemny zapach wpływają dość znacząco na przeprowadzone badanie.
Na łamach amerykańskiego pisma mikrobiologów opublikowano badanie, w którym wskazano, że w publicznych toaletach można odnaleźć 77 000 śladów różnych rodzajów bakterii i wirusów. Na pewno nikt nie będzie studiował wszystkich bakterii, ale znać trzeba te najbardziej rozpowszechnione-są to między innymi: bakterie kałowe, grypa, paciorkowce, bakterie e coli, czy salmonella.
Wskazana ilość jest imponująca ze względów badawczych, lecz z drugiej strony ilość może wprawić użytkownika w zakłopotanie i niechęć do korzystania z ogólnodostępnych toalet. Powyższe informacje skłaniają zarówno firmy sprzątające, jak i zarządców budynków do refleksji nad stanem i czystością, i odpowiednią dezynfekcją toalet publicznych. Jednakże trzeba brać pod uwagę to, że bakterii jest tak wiele, że ich całkowite usunięcie nie jest obecnie możliwe.
Najbardziej zanieczyszczone zakamarki toalet.
Miejsca w toaletach, które są najbardziej zanieczyszczone to umywalki, kran, poręcze czy dozownik mydła, papieru i suszarka do rąk. Pewnie dziwi Was fakt, że deska sedesowa i okolica wokoło sedesu nie są najbardziej zanieczyszczone. Jest to niestety powszechne nieporozumienie wśród użytkowników, że sedes to największe skupisko bakterii i wirusów.
Bakterii nie można zobaczyć gołym okiem. Menedżerowie wyższego szczebla, kierownicy i koordynatorzy powinni szkolić personel pod względem odpowiednich procedur czyszczenia i dezynfekcji toalety, aby uzyskać jak najlepsze wyniki i maksymalnie zminimalizować obecność zarazków w toalecie.
Dobry projekt to połowa sukcesu.
Nierówna walka z bakteriami i wirusami w toaletach zaczyna się już na etapie budowy i projektowania danej przestrzeni. Zacznijmy od zaprojektowania dobrej wentylacji, która jest niezbędna. Dobra wentylacja nie tylko odprowadza nieprzyjemne zapachy, ale również pobiera świeże powietrze z zewnątrz.
Podłoga powinna mieć bardzo dobry drenaż, który pomoże usunąć ciecze będące pożywką dla bakterii. Syfony odprowadzające wodę i inne ciecze należy regularnie czyścić silnym środkiem bakteriobójczym w celu wyeliminowania zarazków z omawianego obszaru.
W przypadku dozowników do suszenia dłoni i ręczników papierowych niezależnie od producentów powinna zostać użyta technologia bezdotykowa. Prosta zasada, jeżeli użytkownik nie dotyka powierzchni suszarki czy dozownika bakterie nie są na nich przenoszone.
Samo-spłukujące i bezdotykowe wyposażenie toalet i pisuarów, ograniczy do minimum zanieczyszczenia, które mogą się przenosić na użytkownika podczas korzystania z toalety. Należy zamontować czujniki, które automatycznie po wejściu użytkownika się włączają, a po wyjściu wyłączają. Włączniki dotykowe są dużym skupiskiem zarazków, po umyciu i wysuszeniu dłoni. Podczas wyłączania możemy narazić się na przenoszenie kolejnych bakterii i wirusów.
Sprzęt, technologia i personel niezbędny w procesie utrzymania czystości w toaletach.
Utrzymanie czystości w toaletach to jedno, dobrze zaprojektowana toaleta może jedynie znacząco ograniczyć i zminimalizować przenoszenie i powstawanie zarazków. Jednakże należy przygotować się do procesu skutecznego czyszczenia poprzez zapewnienie pracownikom właściwych szkoleń z omawianego zakresu. Należy przestrzegać personel przed czyszczeniem, w którym mimowolnie zanieczyszczają sprzątane powierzchnie poprzez przenoszenie bakterii i wirusów.
Podczas czyszczenia toalet należy przyjąć, że wszystkie powierzchnie są zanieczyszczone, nawet jak ich nie widać gołym okiem. Wystrzegać się należy tzw. zanieczyszczeń krzyżowych, przykładowo ścierki, którymi czyszczony był pisuar nie powinny zostać użyte do czyszczenia lustra czy umywalki. Tutaj należy zapoznać się z techniką kodowania kolorami, która w jasny sposób wyjaśnia jak postępować.
Używaj odpowiedniego sprzętu jak myjki ciśnieniowe, szorowarki, czy urządzenia parowe. Wymieniony sprzęt na pewno przyczyni się do polepszenia jakości świadczonej usługi i ją uprości. Dzięki temu pracownik wykonujący czyszczenie toalety w bardzo małym stopniu dotyka powierzchni, czyli nie przenosi bakterii.
Użycie odpowiednich środków czystości i chemii profesjonalnej musi być przemyślane i skrupulatnie dobrane. Personel należy przeszkolić tak, aby wiadomo było, jakich kiedy i gdzie użyć środków czyszczących. Technolog może po wizji lokalnej opracować specjalnie dedykowany plan czyszczenia do prawidłowego utrzymania czystości w toaletach, który obejmował będzie narzędzia, jakich należy użyć, aby wykonywana usługa była skuteczna. Należy także bezwzględnie przestrzegać harmonogramu czyszczenia. Pracownicy muszą bezwzględnie zostać wyposażeni w odpowiednią odzież ochronną i cyklicznie ją wymieniać na nową.
Toalety są integralną częścią budynków i muszą być odpowiednio utrzymane w czystości. Dzięki wiedzy, z czym mamy do czynienia możemy skutecznie przygotować się do opracowania procedur i planów czyszczenia tak, aby sama usługa została uproszczona i była wydajna. Utrzymanie czystości w toaletach jest bardzo ważne! Nie zapominajcie o tym!
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!