Wałbrzych zakazuje używania jednorazowych plastików

1492

Plastikowe opakowania oraz jednorazowe sztućce i naczynia od 1 maja 2019 roku nie będą mogły być używane w wałbrzyskich instytucjach miejskich, a także na wszelkich wydarzeniach organizowanych przez miasto. Włodarze Wałbrzycha podjęli taką decyzję jako pierwsi w Polsce i jedno z pierwszych miast w Europie.

Mieszkańcy Wałbrzycha zużywają codziennie około 5 kostek plastikowych odpadów o wielkości metr na metr. Każda taka kostka waży blisko 200 kilogramów. W kostce metr na metr mieści się około pięciu tysięcy plastykowych butelek.

Sprzątanie po innych – Challange #TrashTag

Plastikowe opakowania odchodzą do lamusa

Władze Wałbrzycha będą konsekwentnie egzekwować obowiązujący od 1 maja 2019 roku całkowity zakaz używania jednorazowego plastików. Również podmioty zewnętrzne otrzymujące dotacje z miejskiej kasy będą zobligowane do pozbycia się takich przedmiotów jak plastikowe opakowania czy tak bardzo lubiane naczynia i sztućce.

Plastikowe Opakowania

– Łatwo policzyć, że miesięcznie tych kostek jest 150. I nie mamy co z nimi zrobić. Odbiorcy przestali je odbierać, nawet za dopłatą. Rosną góry plastiku. To pewnie jest powodem, że co jakiś czas palą się składowiska śmieci — mówi prezydent Szełemej dla serwisu walbrzych.naszemiasto.pl.

Na reakcje miejskich spółek czy instytucji nie trzeba było długo czekać, Zamek Książ czy Aqua Zdrój już teraz dostosowują swoje wewnętrzne procedury, aby konsekwentnie przestrzegać nowo wprowadzonego prawa.

– Od 1 maja będziemy wycofywali się z wszelkiej aktywności w przedsięwzięciach, w których nie będzie się unikało wykorzystywania sprzętu jednorazowego użytku wyprodukowanego z plastiku — zapowiada prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
Edukacja ekologiczna jest również ważna

Edukacja ekologiczna jest również ważna

Władze Wałbrzycha nie spoczywają na laurach po wprowadzonym zakazie, na mieście pojawią się także plakaty oraz bilboardy zachęcające mieszkańców do większego dbania o środowisko naturalne poprzez zmianę przyzwyczajeń. Plastikowe opakowania, sztućce czy naczynia odchodzą do lamusa w miejskich jednostkach, co ważne miasto na tym jak widać nie poprzestaje.

Mamy nadzieję, że Wałbrzych nie będzie jedynym miastem, który rozpoczął walkę z jednorazowymi plastikami, głęboko wierzymy, że dołączą jeszcze inne miasta w całej Polsce, dla których ochrona środowiska naturalnego jest istotna.

zdjęcia: Gazeta Wyborcza


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama