Czyszczenie kanalizacji, a udrażnianie rur

1599

Chociaż dla zwykłego człowieka, czyszczenie i udrażnianie kanalizacji oznacza to samo, to w praktyce są dwie inne czynności. Gdy w naszym domu pojawi się problem z kanalizacją, a sami nie dajemy sobie z nim rady, szukamy pomocy specjalistycznej firmy świadczącej usługi kanalizacyjne. Co taka firma możne dla nas zrobić, aby usunąć awarię instalacji wod-kan?

Monitoring kanalizacji

Jak sama nazwa wskazuje, czynność ta polega na przeglądzie instalacji kamerą inspekcyjną pod kątem uszkodzeń i nieprawidłowości.

Gdy kanalizacja jest nowa powinna zostać zweryfikowana pod względem jej sprawności. Jeśli zaś instalacja „ma już swoje lata”, zaleca się rutynowe jej kontrole, które pozwolą zweryfikować ewentualne uszkodzenia lub powstające zatory. Dzięki takiej prewencji można usunąć, jeszcze przed ich powiększeniem i spowodowaniem awarii. W przypadku, gdy awaria już wystąpiła, inspekcja kanalizacji kamerą pozwoli zlokalizować przyczynę usterki i dobrać metodę usunięcia usterki.

Czyszczenie rur

W języku potocznym znaczy to samo, co udrażnianie kanalizacji. W branży usług kanalizacyjnych, gdy mowa o czyszczeniu, większość wykonawców ma na myśli wysokociśnieniowe czyszczenie kanalizacji. Zwyczajowo, tę metodę nazywa się WUKO, a jej nazwa pochodzi od łódzkiej firmy – Wytwórnia Urządzeń Komunalnych. Metoda wysokociśnieniowa wykonywana jest przy pomocy specjalistycznego pojazdu, z którego, za pomocą węża i profesjonalnych dysz, strumienie wody rozbijają zatory i osady. Wuko charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością i potrafi usunąć osady takich jak: tłuszcz, piasek, czy nawet żwir. Metodę tę stosuje się na zewnątrz budynków.

Czyszczenie kanalizacji wuko - Stankan Warszawa
źródło: stankan.pl

Udrażnianie kanalizacji

Alternatywą wobec metody ciśnieniowej, jest mechaniczne udrażnianie rur. Wielu z czytelników od razu przyjdzie do głowy sprężyna do kanalizacji. Z jednej strony słusznie – sprężyna do przepychania rur to dobry trop. Klasyczna sprężyna, obok przepychacz ki, to podstawowe narzędzie przy próbie samodzielnego przetkania kanalizacji. Firmy zajmujące się profesjonalnie tego typu usługami, jak np. pogotowie kanalizacyjne Warszawa, używają do tego celu specjalistycznej sprężyny elektrycznej do czyszczenia kanalizacji. Jest ona zakończona specjalną końcówką do czyszczenia (frezowania) osadów zmniejszających prześwit rury. Sprężyna jest napędzana przez urządzenie powodujące jej obrót. Najczęściej wykonana jest specjalnie wzmocnionej stali zapewniającej z jednej strony odpowiednią sztywność, a z drugiej elastyczność. To bardzo ważne, z uwagi różną ilość kolan w instalacji. Powyższy opis metody mechanicznej jasno wskazuje, jaka jest zasada działania: sprężyna jest powoli wpuszczana do instalacji kanalizacyjnej, a odpowiednio dobrana końcówka frezująca czyści osady na ścianach rur rozbijając je.

Tekst powstał we współpracy z firmą Stankan z Kobyłki k. Warszawy oferującej udrażnianie rur Warszawa.

Reklama