Obowiązkowe szczepienia dla firm sprzątających?

1173

Luzowanie obostrzeń związanych z epidemią Covid-19 jest dla firm sprzątających bardzo dobrą wiadomością. Zamknięte dotychczas sektory gospodarki jak branża fitness oraz gastronomia otwierają się na swoich Klientów. Również zauważalny jest wzrost liczby pracowników w biurach, co przełoży się również na powrót wielu firm z branży do świadczenia usług utrzymania czystości.

Wszyscy mamy nadzieję, że epidemia wygasa, statystyki podawane każdego dnia przez Ministerstwo Zdrowia napawają optymizmem, jednakże skutki uboczne epidemii „strachu” jaka pojawiła się w społeczeństwie może doprowadzić do wielu trudności na rynku branży utrzymania czystości w tym szczególnie dla firm sprzątających.

Na pierwszy rzut oka widać, że coraz więcej wagi przykładamy w związku z utrzymaniem czystości oraz higieny, ale również pochylamy się nad dezynfekcją co przed epidemią było bardzo rzadkie i prawie w ogóle niestosowane w budynkach biurowych, wspólnotach mieszkaniowych czy budynkach użyteczności publicznej.

Dyrektor Starownik: zastosowanie profilaktyki poprzez zachowanie higieny jest kluczowe dla prawidłowego działania szpitala

Efekt Koronawirusa

Pierwsze efekty widać można już zaobserwować na rynku, choć nie są one jeszcze zakrojone na szeroką skalę, lecz mogą w przyszłości stanowić dość duży problem. Tym problemem mogą być wymagania od zleceniodawców, że personel świadczący usługi utrzymania czystości musi być zaszczepiony przeciw Covid-19. Słyszalne są obecnie pojedyncze głosy firm sprzątających, dotyczące niniejszego problemu, które mogą przerodzić się w olbrzymi problem.

Dla firm sprzątających byłoby to dodatkowym obciążeniem, ponieważ rynek osób, które chcą pracować w tej branży jest mocno skomplikowany – bardzo trudno jest znaleźć odpowiedniego pracownika. Gdyby trzeba było znaleźć pracownika, który jest zaszczepiony przeciw Covid-19 stało by się to jeszcze bardziej skomplikowane.

Szczepić się czy się nie szczepić – oto jest pytanie

Doskonale widzimy jak Rząd RP zachęca obywateli do szczepień, jednakże tempo i ilość osób, które chcą się zaszczepić maleje z dnia na dzień. Rząd planuje uruchomić specjalne zachęty w postaci loterii z nagrodami dla osób, które się zaszczepią, lecz czy to pomoże zwiększyć ilość szczepień?

PSFS zwraca się o wsparcie dla firm sprzątających

Nie mamy wątpliwości, że epidemia Covid-19 może przyczynić się do rewolucji w branży utrzymania czystości w Polsce. Pozytywnym działaniem jest to, że coraz bardziej docenia się usługi utrzymania czystości czy usługi cyklicznej dezynfekcji w biurach, w komunikacji miejskiej czy w instytucjach publicznych. To sprawia, że na rynku pojawi się więcej możliwości do rozszerzenia swoich usług dla firm sprzątających.

Czy jest jeszcze coś takiego jak etyka w biznesie?

Obserwując nie tylko polski, ale również i zagraniczny rynek usług związanych z utrzymaniem czystości to nie da się nie zauważyć, że zachodnie firmy szczycą się faktem, że ich pracownicy są zaszczepieni a tym samym zwiększają bezpieczeństwo osób pracujących np. w biurach. Czy etyczne jest to, że firmy sprzątające podają jako atut fakt, że ich pracownicy są zaszczepieni? Z handlowego punkty widzenia jak najbardziej, lecz z moralnego i etycznego punktu widzenia?


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama