Elegancja, wytworność i szyk – skórzane meble skutecznie podkreślają wyjątkowy charakter wnętrza, w związku z czym znalazły swoje zastosowanie zarówno w domach i mieszkaniach, jak też hotelach, biurach i restauracjach. Naturalna skóra, ale sztuczna również, należy do materiałów trudnych w pielęgnacji. Zachwyca swoją ponadprzeciętną estetyką, ale wymaga regularnej konserwacji i odpowiedniego czyszczenia. Pielęgnacja mebli skórzanych powinna cechować się systematycznością, świadomymi wyborami i delikatnością. Jedynie wtedy wydłużymy żywotność tych wyjątkowych mebli.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są wady i zalety mebli skórzanych, dlaczego należy o nie odpowiednio dbać
- Czego trzeba unikać przy czyszczeniu skór
- Jakich środków używać do renowacji, konserwacji i pielęgnacji skórzanych mebli
Meble skórzane – dlaczego wszyscy chcą je mieć?
Trudne czyszczenie skórzanej kanapy nie zniechęca do zakupu kolejnego, podobnego mebla. Skóra to najbardziej szlachetny materiał. Każdy mebel z niego wykonany wyróżnia się unikalnością. Pojawiają się na nich znamiona, czyli ślady po zadrapaniach i ukąszeniach. Taka natura zwierzęcej skóry. Nie można odmówić jej miękkości, oczywiście jeżeli właściwie o nią dbamy. Współpracuje z otoczeniem, reaguje na zmiany temperatury otoczenia i reguluje wilgotność powietrza. Odpowiednia pielęgnacja mebli skórzanych sprawia, iż służą przez długie lata w nienaruszonym stanie. Potrzebny jest do tego specjalny preparat do czyszczenia skóry, jak np. Clinex Expert+ Leather Cleaner.
Skóra nie bez wad
Pożądane meble, za które musimy zapłacić więcej, niż za wszystkie inne, a jednak mają swoje wady. Szczególnie doskwierają one w przypadku miejsc intensywnie eksploatowanych, czyli w biurach i hotelach. Skóra naturalnie się starzeje, w czym też pomaga jej człowiek. Brak ochrony skutkuje zadrapaniami, przetarciami i wybarwieniami. Takie skórzane meble nie prezentują się już najlepiej. Niezbędne okazują się wtedy środki do renowacji mebli skórzanych. Niektóre uszkodzenia są jednak na tyle trwałe, że nie można ich usunąć. Decydując się na skórę, trzeba więc pamiętać o właściwej pielęgnacji, konserwacji i ochronie.
Czyszczenie mebli skórzanych – tego unikaj
Jak usunąć plamy ze skóry ekologicznej i naturalnej? Niektórzy sięgają po odplamiacze. Cechują się one bardzo silnym i niestety szkodzącym skórze działaniem. Skutkuje zniszczeniem i pojawieniem się przebarwień. Nie należy więc używać odplamiaczy, rozpuszczalników i zmywaczy. Dotyczy to wszystkich plam, po winie, czekoladzie, soku pomidorowym, czy szmince. Do czyszczenia mebli skórzanych zawsze używamy specjalistycznych, profesjonalnych środków.
Delikatna pielęgnacja mebli skórzanych o silnym działaniu
Skórę czyścimy regularnie, dzięki czemu unikamy trudnych zabrudzeń. Na co dzień należy oczyszczać je z kurzu z wykorzystaniem suchej ściereczki lub odkurzacza. Pamiętamy jednak, żeby mocno nie pocierać powierzchni mebli. Wszelkiego rodzaju przebarwień nie usuwamy pastą do butów. Przydadzą się jednak specjalne środki do renowacji mebli skórzanych i ich pielęgnacji. Wyróżniają się formułą przystosowaną do cech tego materiału. W ofercie Clinex również są dwa takie produkty – pielęgnujący i konserwujący Clinex Expert+ Leather Conditioner oraz czyszczący Clinex Expert+ Leather Cleaner.
Skórę trzeba nawilżać
Można ją porównać do skóry ludzkiej, ona także potrzebuje nawilżenia i regeneracji. Niekorzystnie wpływają na jej kondycje wysoka temperatura i suche powietrze. Zatem najtrudniejszy dla niej okres to słoneczne lato. Kiedy jest sucha, staje się krucha, co powoduje jej pękanie. Warto ją zatem natłuszczać, ale nie naturalnymi olejami. Środek do renowacji mebli skórzanych Clinex Expert+ Leather Conditioner zawiera w swoim składzie olej z awokado. Nie tylko chroni skórę przez zniszczeniami, ale również odpowiednio ją nawilża. Wydłuża jej żywotność, nadaje efektownego blasku oraz przywraca elastyczność. Środek wcieramy w skórę przy pomocy szmatki.
Bezpieczne czyszczenie skór
Pielęgnacja mebli skórzanych musi uwzględniać ich delikatność. Skóra potrzebuje bardzo świadomej pielęgnacji. Nie najlepiej znosi kontakt z silnymi detergentami, które usuwając plamy, wywołują kolejne szkody. Do czyszczenia skór użyj Clinex Expert+ Leather Cleaner. To środek stworzony specjalnie z przeznaczeniem pielęgnacji mebli skórzanych. Usuwa zabrudzenia i trudne plamy, wnikając w mikroszczeliny. Można go używać zarówno do czyszczenia skóry naturalnej, jak również ekoskóry. Po wyczyszczeniu mebli nakładamy środki do renowacji mebli skórzanych, jak Clinex Expert+ Leather Conditioner.
Jak jeszcze możesz wydłużyć ich trwałość?
Pielęgnacja mebli skórzanych sprawia, że zachowują swój estetycznych wygląd na dłużej. Można jednak stworzyć im jeszcze lepsze warunki. W miejscach użytku publicznego nie tylko trzeba je częściej konserwować. Można też udekorować je poduszkami i narzutami. W ten sposób odświeżymy nieco wnętrze. Skórzane meble nie powinny znajdować się blisko kaloryferów. Trzeba chronić je przed działaniem wysokich temperatur. W pomieszczeniach, w których wilgotność spada poniżej 50%, konieczne jest wzmożone nawilżanie skóry. W tym przypadku Clinex Expert+ Leather Conditioner używaj częściej.
Podsumowanie – czyszczenie mebli skórzanych
- Skóra to najszlachetniejszy materiał, o unikalnym wyglądzie, jednak trudny w pielęgnacji
- Skórzane meble należy nawilżać środkami z olejami, regenerować i chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi
- Do pielęgnacji i renowacji używaj tylko specjalistycznych środków, jak Clinex Expert+ Leather Conditioner i Clinex Expert+ Leather Cleaner
- Zrezygnuj z odplamiaczy i rozpuszczalników, które niszczą skórę. Powodują, że pękają i pojawiają się na nich przebarwienia
- Skóra nie lubi suchego powietrza i wysokich temperatur. Unikaj mocno nasłonecznionych miejsc i częściej nawilżaj skórę przy suchym powietrzu
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!