Sprzątanie liści na działce może grozić mandatem nawet do 500 zł?

1093

Czy sprzątanie liści na działce, w ogrodzie lub na własnej nieruchomości może grozić mandatem?  Jeżeli zdecydujecie się na spalanie liści to jak najbardziej grozi  mandat nawet do 500 zł. Wynika to wprost z Ustawy o odpadach.

Sprzątanie liści na działce
Najlepiej z zebranymi odpadami zielonymi udać się do najbliższego PSZOK, które chętnie odbierają odpady zielone od swoich mieszkańców. Kolejnym rozwiązaniem może być zlecenie posprzątania i porządkowania terenu zewnętrznego nieruchomości firmie sprzątającej, która będzie odpowiedzialna za wywóz oraz utylizację liści

Od 22 września rozpoczęła się astronomiczna jesień, tym samym liście z drzew zaczynają opadać co wiąże się z ich uporządkowaniem zarówno na własnej posesji jak i chodnikach i ciągach komunikacyjnych wokoło naszej nieruchomości. Pierwszym wyborem przeważnie było spalenie nadmiaru spadających liście, jednakże może wiązać się to z ukaraniem nas mandatem w wysokości nawet do 500 zł.

Regulacje dotyczące spalania liści

Sprzątanie liście na działce lub jakiejkolwiek nieruchomości, a następnie ich spalenie wiąże się z obostrzeniami, które regulują zapisy art. 191 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach:

„ten, kto wbrew zakazowi określonemu w art. 155 termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu lub grzywny. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł”

Z czym może jeszcze wiązać się sprzątanie liści na działce?

Za samo spalanie liści może nam grozić jak już wspomnieliśmy mandat nawet do 500 zł, jednakże to nie wszystko. Jeżeli dym ze spalanych liści będzie uciążliwy dla sąsiadów i zgłoszą to do odpowiednich służb tym samym grozi nam również grzywna. Wynika to także z Ustawy o zakłócaniu korzystania z nieruchomości, dlatego również warto na ten fakt zwrócić uwagę.

Ile kosztuje sprzątanie działki?

Co zrobić z kiedy wykonamy sprzątanie liści?

Najlepiej z zebranymi odpadami zielonymi udać się do najbliższego PSZOK, które chętnie odbierają odpady zielone od swoich mieszkańców. Kolejnym rozwiązaniem może być zlecenie posprzątania i porządkowania terenu zewnętrznego nieruchomości firmie sprzątającej, która będzie odpowiedzialna za wywóz oraz utylizację liści.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama