Sprzątanie w Warszawie to niełatwy kawałek chleba, za czystość w stolicy odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta. Instytucja została powołana do utrzymania czystości i porządku w mieście. Kilka tygodni temu zostało przygotowane bardzo ciekawe podsumowanie.
Sprzątanie w Warszawie podzielone jest na kilka sektorów, sprzątanie chodników, sprzątanie przystanków autobusowych, sprzątanie ulic, czy sprzątanie ścieżek rowerowych. Właśnie na tych aspektach postaramy się skupić przybliżając utrzymanie czystości w Warszawie w 2018 roku.
Sprzątanie w Warszawie – chodniki
Jak informuje Zarząd Oczyszczania Miasta od wiosny do jesieni prace porządkowe i polegające na utrzymaniu czystości odbywają się regularnie w zależności od natężenia ruchu i danej lokalizacji. Głównie ciągi komunikacyjne w Warszawie czy miejsca przy największych węzłach komunikacyjnych są zamiatane nawet kilka razy w ciągu 24 godzin.
Przejścia podziemne zostały umyte 35 razy w ciągu roku. Ciekawostką jest, że wieżyce Mostu poniatowskiego zostały umyte 44 razy w ciągu 2018 roku. Może czasem ciężko jest nam to zauważyć, lecz trzeba przyznać, że sprzątanie w Warszawie jest realizowane.
Sprzątanie w Warszawie – przystanki
Czy wiecie, że Warszawa ma aż 4 tysiące przystanków komunikacji miejskiej? Oczywiście, zapewnienie czystości także zależne jest od natężenia ruchu w danej lokalizacji. Jak zapewnia Zarząd Oczyszczania Miasta w najbardziej uczęszczanych miejscach sprzątanie odbywa się codziennie.
W skład realizowanych usług wchodzi zamiatanie, oczyszczanie ławek czy wiat. O czym warto wspomnieć to, że blisko 6000 koszy zlokalizowanych przy przystankach komunikacji miejskiej jest opróżnianych do 6 razy na dobę. 1000 wiat przystankowych zostało kompleksowo wyczyszczonych 4 razy w ciągu 2018 roku.
Sprzątanie w Warszawie – ścieżki rowerowe
Około 400 km ścieżek rowerowych zostało kompleksowo wyczyszczonych aż 4 razy. Zakres prac, jaki obowiązywał to oczyszczenie ścieżek z piasku, rozbitego szkła, błota czy liści lub innych zabrudzeń. Jeżeli zachodzi taka potrzeba odbywa się interwencyjne sprzątanie w zależności od potrzeb i zgłoszeń zatroskanych mieszkańców.
Sprzątanie w Warszawie – ulice
W jednym tygodniu w Warszawie sprząta się 1300 km dróg. W zależności od potrzeb główne drogi w stolicy sprzątanie są duże częściej np. Nowy Świat kompleksowo sprzątany był ponad 80 razy. Usługa zawiera zamiatanie i czyszczenie na mokro. Można sobie wyobrazić ilu ludzi jest zaangażowanych w takie działania.
Kompleksowy system utrzymania czystości w Warszawie
Wszystkie powyższe czynności, jakie zostały wymienione składają się na jeden zintegrowany system, który ma za zadanie jak najlepiej wykorzystać potencjał pracowników, jak i sprzętu, który jest wykorzystywany do utrzymania czystości. Nie od dziś wiadomo, że czystość znacząco wpływa na samopoczucie i komfort życia mieszkańców każdego miasta. Dlatego doceńmy pracę, jaką wykonują dla nas firmy odpowiedzialne za porządek i czystość w naszych miastach.
źródło: zom.waw.pl
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!