Stripowanie podłóg odświeża i chroni powierzchnie posadzek. Dzięki temu zabiegowi podłogi zachowują estetyczny wygląd i wysokie standardy higieny, co jest istotne w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Jak przeprowadzić stripowanie posadzek?
Co to jest stripowanie podłóg?
Czym jest stripowanie? W branży profesjonalnego utrzymania czystości stripowanie ma dwa znaczenia. Z jednej strony to głębokie doczyszczenie, z drugiej natomiast chodzi o usuwanie starych warstw powłok polimerowych.
Stripowanie to ważny proces w branży utrzymania czystości i wiąże się z użyciem profesjonalnych produktów chemicznych oraz zastosowaniem specjalistycznych urządzeń czyszczących. Jest konieczny przed rozpoczęciem procesu polimeryzacji podłóg.
Proces stripowania — usuwanie starych powłok polimerowych
Do stripowania posadzek stosuje się specjalistyczne środki chemiczne przeznaczone do gruntownego doczyszczenia i usunięcia z powierzchni starej warstw powłok polimerowych.
Kiedy wykonać stripowanie podłóg? Stripowanie jest szczególnie istotne w przypadku podłóg, które wymagają odświeżenia i przygotowania do dalszej pielęgnacji, renowacji i nałożenia zupełnie nowych powłok polimerowych.
Co daje stripowanie podłóg? Przyczynia się do ich ochrony i łatwiejszego procesu codziennego utrzymania czystości.
Nowe powłoki ochronne to lepsza czystość i higiena
Każda nałożona powłoka ochronna bez względu na właściwości, w zależności od natężenia ruchu i rodzaju substancji, z jakimi ma styczność ulega zniszczeniu.
Stare warstwy ochronne mogą gromadzić zanieczyszczenia, bakterie i inne mikroorganizmy. To może stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkowników i obniżać określone standardy czystości oraz higieny. Co więcej, stare powłoki ochronne mogą wyglądać nieestetycznie. Usunięcie starych powłok w procesie stripowania podłóg pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni i przywrócenie jej pierwotnego wyglądu.
Techniki i środki chemiczne stosowane podczas stripowania
Przed przystąpieniem do usunięcia starych powłok ochronnych należy przede wszystkim dokładnie odkurzyć i usunąć zabrudzenia z powierzchni. Niedopuszczalne jest pominięcie powyższej czynności. Dlaczego to takie ważne? W przypadku braku dokładnego oczyszczenia posadzki podczas kolejnych kroków może dojść do zarysowania powierzchni.
Jak usunąć stare powłoki polimerowe? Kluczem jest połączenie niezawodnego stripera, jakim jest Clinex Dispersion Stripper i mechanicznych możliwości szorowarki jednotarczowej. To pozwala na całkowite i szybkie pozbycie się starych powłok ochronnych.
Neutralizacja posadzki po usunięciu powłok
Samo usunięcie starych powłok ochronnych nie kończy procesu stipowania. Po wykonaniu czyszczenia i zebrania odkurzaczem na sucho-mokro nieczystości związanych z usuwaniem powłok należy wykonać neutralizację powierzchni.
Co to jest neutralizacja posadzki? Polega ona na pełnym usunięciu środka chemicznego z powierzchni. Jak to zrobić? Najlepiej wykorzystać do tego wodę. Trzeba umyć podłogę dużą ilością czystej wody. Kiedy wiadomo, że podłoga jest już zneutralizowana? Odpowiedzią jest obojętny odczyn posadzki. Jeśli nie udało się go uzyskać — trzeba powtórzyć proces mycia.
Po procesie neutralizacji posadzka musi wyschnąć. To bardzo ważne. W przeciwnym wypadku filtr ochronny może nie być odpowiednio trwały.
Dowiedz się więcej o skali pH podczas sprzątania.
Dokładne rozprowadzanie preparatu
Kolejnym krokiem jest dokładne rozprowadzenie preparatu na posadzce za pomocą specjalnego mopa i odczekanie do pełnego wyschnięcia. Po wyschnięciu – w zależności od potrzeb można przystąpić do nakładania kolejnych warstw, które jeszcze skuteczniej zabezpieczą i nabłyszczą posadzkę.
Zapiekanie polimerów
Po 24 godzinach można użyć polerki wysokoobrotowej, by zapiec polimer. Co to daje zapiekanie polimerów? Przede wszystkim gwarantuje to utwardzenie polimeru, co przedłuża jego trwałość. Do tego uzyskujemy lustrzany połysk.
Podsumowanie
Stripowanie jest niezbędnym procesem w profesjonalnym sprzątaniu, mającym na celu usunięcie starych warstw wosku i powłok ochronnych z powierzchni. Proces ten jest szczególnie istotny w miejscach o wysokim natężeniu ruchu. Regularne stripowanie pozwala utrzymać powierzchnie w idealnym stanie technicznym i estetycznym, co wpływa na zadowolenie użytkowników i długoterminowe oszczędności dla właścicieli obiektów.
Zobacz też:
- Pielęgnacja i doczyszczanie podłóg PCV
- ClinexEDU – Podłogi (Kompendium wiedzy)
- 5 sposobów na usuwanie trudnych zabrudzeń
źródło: clinex.com.pl
Zapisz się do naszego newslettera!
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!