Innowacyjna kontrola czystości AutoDet [Zobacz nagranie]

1136

Naukowcy z Uniwersytetu Aalto opracowali innowacyjną optyczną technikę, która w czasie rzeczywistym potrafi dokonać identyfikacji brudu i bakterii na badanych powierzchniach. Metoda AutoDet to nowa innowacyjna kontrola czystości, która automatycznie wykrywa drobnoustroje, może zostać zastosowana w placówkach medycznych i w miejscach publicznych.

Metoda Autodet świetnie sprawdzi się podczas wybuchów nowowirusa lub podczas sezonu grypowego, wyżej opisywana metoda także ma zastosowanie jako kontrola czystości narzędzi operacyjnych czy są sterylne przed rozpoczęciem operacji.

Branża utrzymania czystości chce być eco

Innowacyjna kontrola czystości

„Obecne urządzenia do kontroli czystości powierzchni są powolne i wymagają przeszkolonego operatora. Korzystając z nowej metody, jesteśmy w stanie wizualizować brud w czasie rzeczywistym, na przykład na lotnisku lub na statku wycieczkowym. Dzięki tej metodzie pacjenci mogą sprawdź przed operacją, czy sala operacyjna i narzędzia operacyjne są czyste ” – wyjaśnia badacz ze szkoły podyplomowej Juha Koivisto.

Kontrola czystości za pomocą metody AutoDet polega na obrazowaniu hiperspektralnym, które gromadzi jak najwięcej danych z tysięcy różnych częstotliwości w całym widmie elektromagnetycznym. Zwykła kamera rejestruje tylko i wyłącznie kolory takie jak niebieski, zielony i czerwony – widoczne dla ludzkiego oka. Obrazowanie hiperspektralne umożliwia rejestrację setek lub nawet tysięcy kolorów.

„Wymagana technologia czujników stopniowo staje się wystarczająco czuła i wkrótce będzie również dość tania. Za kilka lat będzie można uzyskać kamerę hiperspektralną jako aplikację na telefon komórkowy” – wyjaśnia specjalista ds. Komercjalizacji Pasi Karppinen.

Idealny dozownik dla małych restauracji

Utrzymanie czystości oparte na danych może przynieść oszczędności

Dwa największe trendy w branży czystości to obecnie automatyzacja oraz ekologiczne metody czyszczenia. Na podstawie szacunków automatyzacja może przynieść nawet do 10% oszczędności w sektorze utrzymania czystości.

Autodet może być stosowane przez firmy jako swoista kontrola czystości – sprzątanie można zamówić, gdy jest ono rzeczywiście potrzebne. Byłaby to ogromna oszczędność zarówno dla firm sprzątających, jak i dla zarządców.

„W przypadku niektórych pomieszczeń sprzątanie trzy razy w tygodniu to zbyt wiele, podczas gdy w innych jest to za mało. Korzystając z nowej metody rozpoznawania brudu i bakterii możemy określić czy czyszczenie jest faktycznie potrzebne. Jednocześnie poziom czystości można zademonstrować klientowi i użytkownikowi końcowemu ”, wyjaśnia Juha Koivisto.

Sprzątanie mieszkań i domów – cała prawda o używaniu niektórych produktów

AutoDet a sezon grypowy

Okres nazywany często sezonem grypowym zwiększa potrzebę czyszczenia i dezynfekcji przede wszystkim w przedszkolach, placówkach edukacyjnych, domach opieki i szpitalach. Kontrola czystości wykonana za pomocą metody AutoDet pozwoli uniknąć niepotrzebnego zastosowania bardzo silnych środków dezynfekujących.

AutoDet również może być wykorzystywany w przemyśle spożywczym, dzięki temu będziemy mogli sprawdzić czystość w miejscach gdzie żywność jest przygotowywana, a następnie sprzedawana dalej.

źródło: aalto.fi


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama