„Publiczne toalety” na Twoim Smartphonie?
Czy boisz się korzystać z publicznych toalet, tak bardzo, że wzdrygasz się nawet na samą myśl, za każdym razem, kiedy musisz z nich korzystać? A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak czysty jest Twój smartphone? W rzeczywistości telefony komórkowe mogą być bardziej brudne niż publiczne toalety. W niedawnym badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii ustalono, że telefony komórkowe mogą posiadać nawet do 18 razy więcej bakterii niż publiczne toalety.
Wspomniane badanie wykazało, że z 30 pobranych i przebadanych telefonów komórkowych, aż 7 z nich jest zabrudzonych bardzo dużą ilością bakterii, które powodują groźne choroby. Oczywiście, nie popadajmy w panikę i nie odkładajmy naszego smartphona do szuflady. Miejmy jednak świadomość, że w naszych rękach trzymamy „publiczne toalety” i jesteśmy narażeni na groźne bakterie.
Bakterie na telefonach komórkowych przekazujemy naszej rodzinie czy znajomym. Dotykamy ich brudnymi rękami, przechowujemy je w ciepłych i przyjaznych miejscach, co więcej podczas załatwiania naszych potrzeb w toalecie trzymamy go w naszych dłoniach. Straszne?
Jak brudny jest Twój smartphone?
Typowy telefon komórkowy jaki posiada większość z nas przenosi blisko 11 000 zarazków na cal kwadratowy, we wcześniej wspomnianym teście aż 5 telefonów miało ślady kału i moczu. Lekarze ostrzegają, że do 30% chorób zakaźnych przenoszonych jest z naszych dłoni na wyświetlacz telefonu. Właśnie w tym miejscu mają idealne warunki do rozwoju, co więcej mogą tam przetrwać nawet kilka dni.
Dlaczego nasze telefony są aż tak brudne?
Nasze telefony są brudne, ponieważ korzystając z niego zbieramy wszystkie możliwe zarazki z okolic ust, nosa czy uszu. Jak każdy z nas na pewno w pracy położyłeś go na biurku, w kuchni czy w łazience na pralce lub na półce, nie wspominamy o plecakach i torbach. Tego nie unikniemy, problem zaczyna się, kiedy przekazujemy telefon innym osobom. Z medycznego punktu widzenia nasz organizm przyzwyczaja się do ilości i kategorii zarazków z, którymi obcujemy codziennie. Ale kiedy używamy smarthona kogoś innego jego zarazki przechodzą na nas.
Pomimo że telefony komórkowe są siedliskiem bakterii i różnej maści zarazków, nie są szczególnie niebezpieczne dla osób dorosłych z normalnie funkcjonującym układem odpornościowym. Większość bakterii znalezionych na telefonach jest dość nieszkodliwa, z wyjątkiem gronkowca złocistego (staphylococcus aureus). Nie oznacza to jednak, że można to zlekceważyć. Należy bezwzględnie czyścić telefony komórkowe, najlepiej ściereczkami ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!