Jak stosować profesjonalne środki czystości? – praktyczny przewodnik

967

Rodzaj usuwanego brudu, typ powierzchni i sposób czyszczenia to trzy główne czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając środki czystości. Inaczej rozprawimy się z kurzem niż rdzą czy kamieniem. Inny środek powinniśmy zastosować do czyszczenia i pielęgnacji paneli niż do metalu, szkła czy ceramiki.

W procesie profesjonalnego sprzątania istotną rolę odgrywa dobór środków do utrzymania czystości. Profesjonalne produkty powinny spełniać kilka podstawowych funkcji: zwilżać powierzchnię, skutecznie penetrować cząstki brudu, osłabiać oddziaływania między tymi cząstkami oraz zabezpieczać powierzchnie przed ponownym osadzaniem się zanieczyszczeń. W zależności od substancji chemicznych użytych w składzie danego preparatu, działa on na konkretny rodzaj zabrudzeń i jest dedykowany poszczególnym typom powierzchni.

Brud brudowi nierówny

Do poszczególnych zabrudzeń powinniśmy dobierać preparaty o określonym poziomie pH. W praktyce wskazuje on m.in. na zdolność usuwania konkretnego rodzaju brudu przez dany środek chemiczny.

Środki czystości dzielimy na kwaśne, neutralne i zasadowe. Preparaty o odczynie kwaśnym (pH mniejsze niż 7) rozpuszczają osady z twardej wody, kamień czy rdzę, więc sprawdzają się w codziennej higienie łazienek, np. umywalek, pisuarów czy muszli klozetowych. Koncentraty o tym odczynie w formie nierozcieńczonej pozwalają nawet na usuwanie starych, nawarstwionych osadów wapiennych. Kolejna grupa – preparaty o odczynie zasadowym (pH większe niż 7) – usuwają zabrudzenia organiczne, np. smary, tłuszcze roślinne i zwierzęce, oleje, krew czy resztki kosmetyków. Są stosowane np. w jednostkach służby zdrowia, do czyszczenia przemysłowego czy do tłustych zbrudzeń kuchennych. Ostatnia grupa to środki czystości o odczynie neutralnym przeznaczone m.in. do mycia podłóg, ścian, glazury czy luster i szyb.

Istotne jest przy tym uwzględnienie tolerancji powierzchni na środek chemiczny o konkretnym pH. W przypadku niewłaściwego zastosowania produktu, powierzchnie nim wyczyszczone mogą ulec zniszczeniu. Stanie się tak np. wtedy, gdy blat z konglomeratu kwarcowego w łazience nowoczesnego biurowca wyczyścimy środkiem o odczynie kwasowym.

System rozwiązań dopasowanych do potrzeb

Producenci profesjonalnych środków do utrzymania czystości ułatwili zadanie profesjonalistom z branży FSP, tworząc linie produktowe dedykowane konkretnym typom powierzchni i zabrudzeń.

Stworzyliśmy linie produktów przeznaczonych do czyszczenia poszczególnych rodzajów powierzchni, uwzględniając przy tym rodzaj brudu, który najczęściej się na ich osadza. Stawiamy na system rozwiązań, które nawzajem się uzupełniają, są intuicyjne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Profesjonalne sprzątanie jest oparte nie tylko na wiedzy i procedurach, ale również na wyspecjalizowanym sprzęcie oraz odpowiednich środkach czystości o różnym działaniu i dezynfektantach – mówi Waldemar Ferschke, wiceprezes spółki MEDISEPT, lekarz epidemiolog.

Podstawowe linie produktowe MEDICLEAN do utrzymania czystości oznaczone kolorystycznie właśnie ze względu na ich przeznaczenie. Każda grupa zastosowań ma przypisany odrębny kolor płynu, etykiety i zakrętki.

 

Profesjonalne produkty do utrzymania czystości MEDICLEAN w formie koncentratów.

Zielonym oznaczono środki do codziennego oraz gruntownego mycia i pielęgnacji wszystkich rodzajów podłóg, np. MEDICLEAN 110 Floor. Występują w formie koncentratu rozcieńczanego nawet w bardzo małych stężeniach z zimną wodą, co wpływa na wysoką wydajność i tym samym dostępną cenę roztworu. Poza produktami do mycia ręcznego w linii znaleźć można również niskopieniący preparat do mycia maszynowego podłóg twardych (MEDICLEAN 111 Automat). Koncentraty mają właściwości antypoślizgowe, antystatyczne i pielęgnacyjne.

Preparaty z linii niebieskiej są przeznaczone do wszystkich powierzchni ponadpodłogowych, np. drzwi, okien, mebli. Uniwersalny koncentrat MEDICLEAN 210 Surfaces sprawdza się w codziennym myciu wodoodpornych powierzchni zmywalnych, wykonanych np. z tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych czy szkła. Nie zawiera alkoholu, więc nie niszczy powierzchni. Nie pozostawia jednak smug dzięki zastosowaniu innego składnika w miejscu alkoholu. To dobre rozwiązanie dla firm, które chcą ograniczyć liczbę używanych produktów, np. ze względu na brak możliwości przechowywania całej gamy. Poza koncentratem w linii niebieskiej są też produkty do zastosowań szczegółowych, np. MEDICLEAN 220 Glass do szyb i luster czy MEDICLEAN 211 Office do mycia mebli, urządzeń biurowych czy blatów.

Kolorem czerwonym oznaczono linię przeznaczoną do czyszczenia sanitariatów (np. MEDICLEAN 310 Sanit). Jest zalecana do powierzchni, które się zakamieniają, np. zlewów, toalet czy armatury. Preparaty usuwają też rdzę, pozostałości mydła i tłuste zabrudzenia organiczne.

Gama produktów MEDICLEAN obejmuje zarówno środki do zastosowania podstawowego – te wymienione wyżej, jak również do „zadań specjalnych”, np. doczyszczania fug czy usuwania kleju.

https://medisept.pl


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama