Gdzie umieścić odświeżacz powietrza w toalecie?

7212

Nie tylko puste dozowniki na papier i mydło w toaletach są irytujące dla użytkowników, ale także i zapachy, jakie nasze nosy wyczuwają. Według raportu jaki został przygotowany w 2017 roku tzw. raportu zadowolenia użytkownicy skarżą się bardzo często na nieprzyjemne zapachy, które nawet w super czystej toalecie mogą wywołać negatywną reakcję i podważyć nawet najlepszą pracę serwisu sprzątającego.

Z pomocą przychodzi nam ogromna dostępność produktów, które niwelują nieprzyjemne zapachy i odświeżają toaletę. Co ciekawe istnieje także technika pozwalająca na właściwe umieszczenie produktów zwalczających brzydkie zapachy w toalecie. Technika uwzględnia takie czynniki jak wielkość toalety, przepływ powietrza, zastosowany odświeżacz powietrza oraz możliwość uszkodzeń mechanicznych.

Gdzie umieścić odświeżacz powietrza w toalecie?

Pierwszym i jakże ważnym miejscem, gdzie należy rozważyć zainstalowanie dozownika lub odświeżacz powietrza jest wejście do toalety. Takie umiejscowienie ma dwie bardzo ważne funkcje, mianowicie nadaje świeży i czysty zapach, gdy wchodzimy do toalety oraz wykorzystywany jest naturalny ruch powietrza przy otwieraniu lub zamykaniu dzwi. Dzięki temu nasz odświeżacz powietrza będzie się roznosił po całej powierzchni.

Odświeżacz powietrza
Odświeżacze powietrza powinny być umieszczone w odległości od 1, 5 m do 3 m od wejścia do toalety, i około 3 metrów od podłogi. Ze względów bezpieczeństwa nie umieszczamy dozowników z wkładami aerozolowymi w miejscach, w których mogłyby one potencjalnie opryskać twarz lub inną część ciała, oraz spowodować ryzyko poślizgnięcia się.

Oprócz umieszczenia dozowników w pobliżu wejścia do toalety, producenci zalecają zainstalowanie ich w pobliżu potencjalnych źródeł nieprzyjemnego zapachu. Kluczem, aby pozbyć się brzydkich zapachów może być umieszczenie dozowników na ścianach pomiędzy kabinami w toalecie. Jest to obszar, który jest dość mocnym źródłem zapachów.

Kostki do pisuarów oraz maty pomagają w znaczący sposób na kontrolę zapachów właśnie u ich źródła. W boksach gdzie zlokalizowane są pisuary, można zainstalować odświeżacze powietrza, które będą aktywowane za pomocą ruchu. Jednakże należy pamiętać, że regularne czyszczenie i kontrolowanie odorów może nam bardzo pomóc.

Aktywne czy pasywne systemy kontroli nieprzyjemnych zapachów?

Zainstalowanie odświeżaczy powietrza w pobliżu wejścia do toalety, jak najbardziej pomoże nam w rozprzestrzenianiu się zapachu. Należy także ustalić, czy nasz system przeciwdziałania przykrym zapachom będzie aktywny, czy pasywny.

Dozowniki pasywne to takie, które nie wymagają żadnego źródła zasilania, wentylatorów czy napędu, polegają one na naturalnym ruchu powietrza w celu dostarczenia oczekiwanego zapachu. Aktywne systemy kontroli to takie, które posiadają wkłady aerozolowe, polegające na mechanicznym lub gazowym systemie napędowych dostarczającym zapach.

Odświeżacze powietrza powinny być umieszczone w odległości od 1, 5 m do 3 m od wejścia do toalety, i około 3 metrów od podłogi. Ze względów bezpieczeństwa nie umieszczamy dozowników z wkładami aerozolowymi w miejscach, w których mogłyby one potencjalnie opryskać twarz lub inną część ciała, oraz spowodować ryzyko poślizgnięcia się. W areozoloach znajduje się bardzo oleista substancja, która może dostać się na podłogę i co z a tym idzie nawet ją odbarwić.

Aerozole na wysokościach

Innym ważnym powodem, dlaczego aerozolowe odświeżacze powietrza powinny być umieszczane wysoko, jest przedłużenie czasu pozostawania zapachu w powietrzu. Wielkość strumienia, jaki jest rozpylany to około 100 mikronów oraz będzie utrzymywał się w powietrzu około 10 minut. Im wyżej dozownik, tym dłużej zapach pozostaje w powietrzu, ponieważ „upada” dłużej na podłogę.

Natomiast systemy pasywne kontroli zapachów w toaletach są lżejsze od powietrza i tym samym dłużej pozostają wyczuwalne. Jednakże system pasywny nie ma aż tak dużego zasięgu i pewności w działaniu jak w przypadku rozwiązań z użyciem aerozoli. Jak już wcześniej wspomnieliśmy systemy pasywne polegają na naturalnym przepływie powietrza w celu rozprzestrzeniania się odświeżacza powietrza, co sprawia, że ruchy powietrza są kluczowe w używaniu tego systemu.

Systemy pasywne doskonale się sprawdzają w miejscach gdzie jest duża rotacja ludzi, którzy regularnie przemieszczają się tworząc naturalny ruch powietrza.

Co ważne, aktywne systemy kontroli są przydatne w przypadku dużych toalet i takich, które są wyjątkowo narażone na nieprzyjemne zapachy. Systemy pasywne zaś sprawdzają się dobrze w mniejszych toaletach , oczywiście można spróbować połączyć te dwa systemy, ale to będzie zależało od wielkości i przeznaczenia obiektu oraz indywidualnych potrzeb.

Kontrola zapachów nie tylko w toaletach

Odświeżacze powietrza niwelujące zapachy nie są używany tylko i wyłącznie w toaletach. Zarządcy budynku bardzo często instalują dozowniki na korytarzach, klatkach schodowych lub głównych holach, aby bardzo szybko i skutecznie reagować na brzydkie zapachy.
Takie rozwiązania można zamontować w wielu obszarach, to zależy głównie od naszych osobistych preferencji, a zasady umieszczania dozowników obowiązują te same co w przypadku toalet. Pamiętaj, o ile jest to możliwe, aby dozowniki były maksymalnie schowane i nie rzucały się w oczy, nie koniecznie chcemy go zobaczyć, ale poczuć. Rozmieszczenie systemów kontroli odorów/zapachów jest strategicznym zadaniem, gdy chcemy skutecznie zapobiegać powstawaniu i niwelowaniu odorów.



Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama