Ten, kto planował kiedykolwiek urlop w Polsce wie, że warunki pogodowe są nieobliczalne. Nie tylko urlopowiczów nęka nieprzewidywalna pogoda, lecz także i przedsiębiorców bez względu na to, jaką mamy porę roku. Głównie dotyka to firmy sprzątające i wewnętrzne zespoły sprzątające, które są odpowiedzialne za czystość. Należy być przygotowanym, że w jednej chwili po obfitych opadach deszczu na obiekcie pojawi się błoto i wiele innych zabrudzeń, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć.
Podłogi wizytówką Twojej firmy
Podłogi utrzymane w czystości wiele mówią o firmie i prowadzonej działalności. Klienci, którzy wchodząc do twojej firmy zauważą brudne podłogi lub inne powierzchnie, które widać, że nie były czyszczone, mogą zdecydować się o nienawiązywaniu współpracy. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze!
Osoby odpowiedzialne za sprzątanie powierzchni powinny być przygotowane na niespodziewane sytuacje związane z warunkami pogodowymi. Poniżej zostaną zaprezentowane punkty, które mogą usprawnić pracę serwisu sprzątającego:
• Przedsiębiorstwa bez odpowiedniej maty wejściowej będą miały duże trudności z utrzymaniem podłóg w czystości. Maty wejściowe wyłapują brud, piasek, wodę i inne zabrudzenia. Oprócz wstępnej eliminacji zabrudzeń ISAA stwierdza, że maty wejściowe o długości co najmniej 1,8 metra mogą usunąć nawet 40% piasku i brudu znajdującego się na obuwiu, powyżej 3,7 metra może usunąć do 80%, a maty o długości powyżej 11 m aż 99%.
• Zleć pracownikom, aby wykonywali codzienne czyszczenie. Posadzka, na której znajduje się kurz lub drobne zabrudzenia może powodować, że podłoga będzie śliska, co może doprowadzić do poślizgnięcia, a w konsekwencji do wypadku. Serwis sprzątający musi być na tyle uważny, aby zauważył, gdzie w jakich sektorach doszło np. do rozlania wody lub innej cieczy, aby natychmiast wykonał czyszczenie. Personel musi oczywiście być odpowiednio wyposażony najlepiej w sprzęt, który jest lekki i taki który będzie pozwalał na szybkie przemieszczanie się z punktu do punktu.
• Zaplanuj okresowe doczyszczanie obiektu. Oprócz czyszczenia codziennego należy sprzątać obiekt gruntownie. Należy to robić, ponieważ musimy usunąć zanieczyszczenia, które odłożyły się, a my ich gołym okiem nie dostrzegamy. W ruch przy tej czynności muszą zostać wykorzystane maszyny czyszczące takie jak szorowarki.
• Odpowiednie dozowanie środków czystości. Nieprawidłowo dobrane środki czystości lub niewłaściwe rozcieńczenie może być przyczyną braku skutecznego czyszczenia. Jest to bardzo duży problem zwłaszcza dla dość niedoświadczonych pracowników. Upewnij się, że pracownicy wiedzą jakich produktów użyć, jak je stosować i odpowiednio dozować. Dobrym rozwiązaniem byłby automatyczny system dozowania, który zapewni prawidłowe rozcieńczenie w celu optymalizacji czyszczenia.
• Sprawdź jakim sprzętem dysponujesz. Wybór odpowiednich narzędzi i sprzętu jest ważnym krokiem w zapewnieniu właściwego czyszczenia podłóg i nie tylko. Używaj mopów i ściereczek z mikrofibry, które zapewniają lepszą skuteczność w utrzymaniu czystości niż tradycyjny sprzęt. Według badań produkty z mikrofibry usuwają o 80% więcej kurzu i brudu, i tym samym czyszczone przez nas powierzchnie będą lepiej wyczyszczone.
Podłogi utrzymane w czystości to wartość dodana
Należy brać pod uwagę także to, że nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne i nawet najlepiej przygotowany system sprzątania może nie być wydajny i skuteczny. Dlatego kadra zarządzająca i personel sprzątający musi być odpowiednio przeszkolony tak, aby maksymalnie minimalizować „straty” powstałe w wyniku niespodziewanych zdarzeń, jak np. w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!