Pralnia, która nie wypierze kieszeni

964

Obsługa prania to jedna z ważnych pozycji w planowaniu budżetów hoteli, szpitali oraz wszystkich innych instytucji, które w ramach swojego funkcjonowania zmuszone są do systematycznego czyszczenia tkanin. Często powraca więc pytanie: jak zoptymalizować koszty? Korzystać z pralni przyzakładowych? A może outsourcingować tę usługę? Podpowiadamy, jak nie dać sobie wyprać kieszeni na praniu tkanin.

Czas na branżę utrzymania czystości – Rafał Wojtynek

Pralnie OPL…

Pralnia OPL to jednostka działająca w ramach firmy czy instytucji. Jest ona integralną częścią przedsiębiorstwa. Dlatego ważne jest jej odpowiednie utrzymanie oraz optymalizacja kosztów. Największe wydatki w pralniach OPL to koszty pracy oraz wymiany zniszczonych tkanin. Oczywiście nie licząc kosztów inwestycji, takich jak zakup pralek, suszarek czy środków chemicznych. Aby zoptymalizować koszty w tego typu pralniach warto zainwestować w pralki o dużej pojemności i wysokiej szybkości prania. Oznacza to mniejsze zapotrzebowanie na pracę i spadek jej kosztów. Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich środków do prania.

– Środki piorące muszą być nie tylko wyjątkowo skuteczne, aby poradzić sobie np. z białymi obrusami, ręcznikami czy pościelą. Powinny również zapewniać bezpieczeństwo tkanin. Opracowany przez nas system Aquanomic pozwala na przedłużenie trwałości bielizny pościelowej o 30%. Dzięki indywidualnie skonfigurowanemu systemowi dozującemu możemy wykorzystać środek piorący w najbardziej efektywny sposób – mówi Aneta Krupa, Marketing Manager Facility Care, Hospitality, OPL w Ecolab Polska. – W pralniach OPL ważne są również kwestie oszczędności energii oraz wody. Zastosowanie systemu Aqunomic Solid pozwala na skuteczne pranie w niskich temperaturach. Przekłada się to na zmniejszenie zużycia wody i energii o prawie 40% – dodaje Aneta Krupa.

…czy outsourcing?

Prowadzenie pralni OPL ma również wady. Przedsiębiorca musi przede wszystkim pokryć koszty inwestycji, ale także systematycznej renowacji zarówno samego pomieszczenia, jak i sprzętu. Trzeba wiedzieć, że przepisy określające stan pomieszczeń pralniczych są niezwykle rygorystyczne. Określają one m.in. rozkład pomieszczeń, przepisy BHP, zapotrzebowania energetyczne, wymogi środowiskowe, a nawet wytrzymałość stropów. Gotowym rozwiązaniem jest zlecenie prania do podmiotów zewnętrznych, czyli outsourcing tej usługi.

Pralnia
Własna pralnia czy może usługi zewnętrzne?

Największymi zaletami korzystania z usług pralni zewnętrznej są wygoda oraz oszczędność czasu. Ale czy przekłada się to na – najważniejszy dla przedsiębiorców, zbilansowany budżet? Przy dobrze skonstruowanej umowie z pralnią i zastosowaniu cen hurtowych takie rozwiązanie może się opłacać. Przedsiębiorcy muszą jednak liczyć się nie tylko z marżą, ale również z kosztami transportu. Firmy często muszą zainwestować w dedykowany do tego celu samochód. Kwestie pakowania prania, wysyłania, a następnie odbierania często powodują również kłopoty logistyczne.

Podsumowanie CMS Berlin 2019

– W kontekście optymalizacji kosztów funkcjonowania obiektu oraz rozwijającego się ekotrendu niezwykle ważne są środki piorące używane w pralniach. Nie mogą one generować dużej ilości odpadów. Powinny również być bezpieczne dla środowiska. System Aquanomic, dzięki skoncentrowanej formie produktu pozwala obniżyć odpady opakowaniowe o ok. 75%. Małe i lekkie kapsułki są łatwe do zastosowania, dlatego dobrze sprawdzają się zarówno w małych hotelowych pralniach, jak i tych działających na większą skalę parków maszynowych – mówi Aneta Krupa Marketing Manager Facility Care, Hospitality, OPL w Ecolab Polska. – Zarówno pralnie OPL jak i te świadczące swoje wyspecjalizowane usługi mają swoje wady i zalety. Przedsiębiorcy i instytucje muszą indywidualnie określić swoje potrzeby i możliwości. Rozwiązanie optymalne dla dużego hotelu niekoniecznie sprawdzi się w małym pensjonacie. Optymalizacja kosztów prania jest jednak w pełni osiągalna – dodaje Aneta Krupa.

źródło: Ecolab Polska


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama