Przełomowe eko-innowacje: sprzątanie z szacunkiem dla natury

201

Wszyscy jesteśmy obecnie świadkami rewolucji, jaka zachodzi w branży usług porządkowych. Wykorzystywanie ekologicznych środków czystości przestaje być jedynie modą, trendem, ale staje się przede wszystkim obowiązkiem. Wzrost świadomości społecznej oraz upublicznianie alarmujących danych na temat zanieczyszczenia naszej planety powodują, że troska o środowisko staje się koniecznością. Wraz z rosnącymi oczekiwaniami po stronie Klientów zwiększa się poczucie odpowiedzialności wśród firm działających w branży utrzymania czystości.

seris konsalnet

Jedną z firm, która stawia na ekologię w higienie i technologię przyjazną środowisku jest Seris Konsalnet Cleaning. W swoich usługach wykorzystuje m.in. automaty szorująco-zbierające, wyposażone w systemy oszczędności wody i precyzyjnego dozowania roztworu chemicznego, co pozwala na ograniczenie użycia środków myjących. Firma wybiera również świadomych dostawców, którzy np. w 80 proc. używają celulozy z certyfikowanych lasów lub korzystają w 100 proc. z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Z rozmów o tym, że modnie być eko, przechodzimy do konkretów – mówi Tomasz Jakubczyk, Dyrektor Usług Czystości w firmie Seris Konsalnet Cleaning. – Zastępowanie klasycznych środków czyszczenia środkami ekologicznymi przynosi wiele korzyści, takich jak chociażby redukcję emisji gazów cieplarnianych, ochronę różnorodności biologicznej poprzez eliminację substancji rakotwórczych, mutagennych oraz toksycznych dla organizmów żywych.

Seris Konsalnet Cleaning zwraca też szczególną uwagę na posiadane przez swoich dostawców certyfikaty, takie jak EcoLabel czy EcoVadis, co stanowi gwarancję wysokich ekologicznych standardów. Firma dąży do korzystania z ekologicznych środków chemicznych, które są zarówno wydajne, jak i przyjazne dla środowiska. Ponadto stosuje systemy dozujące środki czystości, pozwalające na ograniczenie ich użycia a także ekoroboty – roboty autonomiczne wyposażone w system recyklingu wody, co znacząco redukuje zużycie wody i chemii.

Wszędzie tam, gdzie to możliwe, Seris Konsalnet Cleaning korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu np. padów do maszyn szorująco-zbierających produkowanych z recyklingowego plastiku. Preferowane są również produkty makulaturowe wysokiej jakości z certyfikatem EcoLabel oraz opakowania zbiorcze i wielokrotnego użytku, które dodatkowo pochodzą z recyklingu. Ponadto, dbając o środowisko, firma stawia na samochody elektryczne i hybrydowe, obniżając w ten sposób emisję CO2 do atmosfery.

Produkty ekologiczne są droższe, ale tańsze

Paradoks ten łatwo wytłumaczyć, chociaż jest to złożony proces. Produkty ekologiczne są droższe niż standardowe, ale dzięki systemom dozującym równie wydajne. Wykorzystanie systemów dozujących znacząco zmniejsza ich zużycie. Biodegradowalne środki czystości oraz zmniejszenie ilości zużytej wody obniżają koszty sprzątania z powodu mniejszej objętości i składu odprowadzanych ścieków. Korzystanie z papieru makulaturowego ułatwia i zmniejsza cenę odbioru odpadów. Wykorzystanie certyfikowanych środków i metod ekologicznych w udokumentowany sposób zmniejsza ślad węglowy firm nawet o 20 proc., co z kolei pozwala występować firmom o certyfikat niskiej emisyjności. Wszystko to razem daje „na koniec dnia” obniżenie kosztów sprzątania eko.

Według ekspertów z firmy Seris Konsalnet Cleaning, ekologia opłaca się zarówno teraz, jak i dłuższej perspektywie, zarówno pod względem finansowym, jak i środowiskowym, zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń.

Używanie chemii biodegradowalnej zamiast standardowych środków pozwala na nawet 10-krotne skrócenie czasu ich rozkładu w środowisku – mówi Tomasz Jakubczyk. – Oznacza to mniejsze obciążenie środowiska i możliwość ich utylizacji w standardowy sposób. Grupa Seris od 2017 r. należy do stowarzyszenia United Nations Global Compact i co roku składa raporty z zakresu wpływu na środowisko oraz informacje z podjętych działań, by ten wpływ zmniejszyć. W związku z tym zwracamy uwagę na to, na ile sami dostawcy ekologicznych środków czystości dbają o ekologię.

Firma Seris Konsalnet Cleaning obecnie jest na etapie certyfikacji w zakresie certyfikatów EcoLabel i EcoVadis, korzystając z certyfikowanych dostawców i świadcząc usługi ekologicznego czyszczenia na odpowiednim poziomie.

Czym jest certyfikat EcoLabel?

Certyfikat EcoLabel to znak jakości ekologicznej przyznawany produktom i usługom, które spełniają wysokie standardy środowiskowe w trakcie całego cyklu życia produktu: od pozyskania surowców, przez produkcję, użytkowanie, aż po recykling i utylizację. Jest to jeden z najważniejszych certyfikatów przyznawanych w Unii Europejskiej, ustanowiony w 1992 roku, mający na celu promowanie modeli produkcji i konsumpcji bardziej przyjaznych środowisku.

Certyfikat EcoLabel jest przyznawany produktom, które spełniają rygorystyczne kryteria ekologiczne i wydajnościowe. Produkty te muszą być nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także charakteryzować się wysoką jakością i trwałością. Kryteria są regularnie aktualizowane, co gwarantuje, że produkty z certyfikatem są zgodne z najnowszymi standardami ekologicznymi.

Czym jest certyfikat EcoVadis?

EcoVadis to globalna platforma oceniająca działalność firm pod kątem zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. Certyfikat EcoVadis jest przyznawany firmom, które w ramach swojej działalności biznesowej wykazują zaangażowanie w dziedzinie odpowiedzialności społecznej oraz zrównoważonego rozwoju.

Ocena EcoVadis opiera się na międzynarodowych standardach zrównoważonego rozwoju, takich jak Global Reporting Initiative, United Nations Global Compact i ISO 26000, i obejmuje cztery główne kategorie: środowisko, praktyki pracy i prawa człowieka, etyka oraz łańcuch dostaw.

Firmy, które przechodzą proces certyfikacji, są oceniane w skali od 0 do 100 punktów, a uzyskanie certyfikatu może pomóc firmie w budowaniu zaufania u obecnych i potencjalnych klientów, partnerów i inwestorów. Może również pomóc w identyfikacji obszarów, które wymagają poprawy pod kątem zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej.

O firmie Seris Konsalnet Cleaning

Seris Konsalnet Cleaning to specjalistyczna firma świadcząca usługi utrzymania czystości w branży B2B. Oferuje kompleksowe usługi porządkowe dla pomieszczeń biurowych, hal produkcyjnych, przemysłu, powierzchni magazynowych, sklepów i supermarketów, kompleksów rekreacyjnych, placówek służby zdrowia, obiektów administracji publicznej. Marka stawia na innowacje, w które inwestuje w czterech kluczowych liniach usług: Q BOT (automatyzacja i robotyzacja usług sprzątających); Q EKO (odpowiedzialne środowiskowo i ekologicznie rozwiązania dla branży sprzątającej) oraz Q BDO (zarządzanie procesem obsługi obowiązków raportowych przedsiębiorstwa do Bazy Danych Odpadowych). Mocną cechą marki jest także otwarte i partnerskie podejście do współpracy z klientem biznesowym: wykwalifikowani technologowie dobierają odpowiednie środki czystości i sprzęt na podstawie oględzin obiektu oraz sugerują zakres i harmonogram usług odpowiadających indywidualnym potrzebom klienta. Seris Konsalnet Cleaning powstała w wyniku konsolidacji spółek Seris Klinet i Seris As Pak. Jest częścią międzynarodowej Grupy Seris. Ambicją Seris Konsalnet Cleaning jest wdrożenie na polskim rynku w obszarze usług sprzątających dla B2B autorskiej filozofii Cleaning 4.0.

źródło: Seris Konsalnet Cleaning


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama