Niemiecki sposób na szarą strefę w branży czystości

640

Nowy koalicyjny rząd Niemiec stawia na walkę z szarą strefą w branży utrzymania czystości. Poprzez system dopłat do zatrudnienia pomocy domowej rząd planuje wyeliminowanie szarej strefy. Wiązać się to będzie również z certyfikowaniem firm sprzątających, które będą mogły wykonywać usługi sprzątania.

pomocy domowej
Legalnie zatrudniona pomoc domowa ma pomagać w codziennych obowiązkach. Również niniejszy pomysł ma charakter walki z szarą strefą, która w branży utrzymania czystości w Niemczech wiedzie niestety prym.

Dotacja na zatrudnienie legalnej pomocy domowej

Praca jako pomoc domowa w Niemczech już niedługo ma nabrać nowego charakteru. Poprzez system dotacji dla rodzin na zatrudnienie pomocy domowej niemiecki rząd chce wyeliminować osoby pracujące w tzw. szarej strefie.

Jak poprawnie wykonać doczyszczanie posadzek? – Szkolenie

W pierwszej kolejności bon o wartości 2000 euro rocznie mają otrzymać rodziny z dziećmi, samotni rodzice, oraz osoby opiekujące się krewnymi na zatrudnienie legalnej pomocy domowej.

Czy to tylko walka z szarą strefą?

Propozycja niemieckiego rządu ma na celu również wsparcie rodzin w codziennym życiu. W szczególności skorzystają na tym rodziny z małymi dziećmi oraz osoby, które zajmują się na co dzień krewnymi, którzy nie są samodzielni.

Legalnie zatrudniona pomoc domowa ma pomagać w codziennych obowiązkach. Również niniejszy pomysł ma charakter walki z szarą strefą, która w branży utrzymania czystości w Niemczech wiedzie niestety prym.

Zatrudnienie pomocy domowej w praktyce

Zgodnie z zapowiedziami ministra pracy państwo oraz rodziny podzielą się kosztami zatrudnienia pomocy domowej. 40% kosztów związanych z zatrudnieniem pomocy domowej będzie pokrywała dotacja. Natomiast 60 % będą pokrywali sami obywatele.

Wyceny dla firm sprzątających – Warsztat on-line 25.01.2022 r.

Rozliczenia mają następować za pomocą specjalnej aplikacji, poprzez którą certyfikowane firmy będą mogły zaoferować swoje usługi dla rodzin objętych programem. W specjalnie stworzonej aplikacji rodzina objęta programem będzie mogła zatrudnić wybraną firmę. Kolejny krokiem będzie wpisanie specjalnego numeru bonu.

Po wprowadzeniu kodu zatrudniona pomoc domowa otrzymuje od osób objętych programem tylko 60 % wynagrodzenia. 40 % regulowane jest przez Państwo.

Czy uda się wygrać z szarą strefą?

Według niemieckich specjalistów nie ma szans na odniesienie pełnego zwycięstwa ponieważ szara strefa zawsze będzie obecna w gospodarce. Jednakże jak podkreślają specjaliści będzie to pewien milowy krok, aby powoli eliminować nieuczciwych pracowników. Dodatkowym atutem będzie to, że firmy sprzątające będą musiały otrzymać specjalny certyfikat. Certyfikat będzie potwierdzał, że jest to profesjonalna i legalnie działająca firma.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości? Zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama