CLINEX EDU: Mycie dachu — jak skutecznie wyczyścić dach?

273

Dach pełni bardzo ważną funkcję. Niestety jest wystawiony na trudne warunki. Oprócz zmiennych warunków pogodowych narażony jest na mchy, glony, porosty czy sadzę z komina. Jak umyć dach i jak wybrać środek do czyszczenia dachu? Podpowiadamy 

Czy dach trzeba myć?

Mycie dachu

Dach to nie tylko estetyka. Pełni bardzo ważną funkcję, a dokładniej chroni przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Niestety sam deszcz nie wystarczy, by go oczyścić. W związku z tym mycie dachu jest koniecznością. Dlaczego? Do zabrudzeń na dachu przyklejają się kolejne zabrudzenia i osady. Do tego mogą pojawić się glony. Wszystko to nie tylko psuje estetykę, ale też powoduje szybsze uszkadzanie dachu. 

Po co myć dach?

Mycie dachu

Wiadomo już, że czyszczenie pokrycia dachowego jest ważne. Pytanie, co daje mycie dachu? Czyszczenie pokrycia dachowego, nie tylko utrzymuje jego trwałość, a więc i bezpieczeństwo. Podobnie jak mycie elewacji wpływa na estetykę, a więc i wartość nieruchomości. 

Kiedy umyć dach?

Mycie dachu

Czyszczenie pokrycia dachowego warto rozważyć w kilku sytuacjach. Przede wszystkim:

  • przed malowaniem — czyszczenie pokrycia dachowego przed jego malowaniem i impregnacją jest koniecznością,
  • widoczne są uszkodzenia i zanieczyszczenia — chodzi glony, mchy, długo utrzymujące się liście, ale też odbarwienia, pęknięcia, czy inne widoczne mankamenty. 
  • dach nie był czyszczony od dłuższego czasu. 

Kiedy umyć dach? Najlepsze okresy na czyszczenie dachu to wiosna (by umyć pokrycie dachowe po zimie) i jesień, gdy opadną już liście, by przygotować dach na zimę. Ważne jest to, że na zewnątrz nie może panować za wysoka temperatura, bo w przeciwnym wypadku preparat nie zadziała lub czyszczona powierzchnia się uszkodzi.

Jak często myć dach? Regularność jest ważna, bo pomoże utrzymać dach w nienagannym stanie. Zwykle poleca się mycie co około 5-10 lat. Oczywiście czas ten może okazać się inny. Warto więc zwrócić od czasu do czasu zwrócić uwagę na stan pokrycia dachowego. 

Jaki środek do mycia dachu?

Chcąc wyczyścić dach, warto zaopatrzyć się w profesjonalny preparat do mycia ciśnieniowego. Tylko profesjonalny produkt gwarantuje długotrwałe rezultaty czyszczenia. Do takich zadań świetnie sprawdzi się Clinex S5 APC OUT. To płyn czyszczący, który usuwa uporczywe zabrudzenia. Preparat ten poradzi sobie także z czyszczeniem fasad. 

Czym usunąć mech z dachu? Z zielonymi nalotami doskonale radzi sobie Clinex ALG. Dzięki unikalnej formule usunie mchy i porosty. Do tego zabezpieczy dach przed ponownym ich powstaniem. 

Jak przygotować się do czyszczenia dachu?

Mając już odpowiedni preparat, można zabierać się do czyszczenia. Od czego zacząć mycie dachu? Oprócz sporządzenia odpowiedniego roztworu środka czyszczącego przyda się także myjka ciśnieniowa, która pomoże usunąć trudniejsze zabrudzenia. Co jeszcze? Środek czyszczący wraz z zabrudzeniami powinien spływać przez rynny. Tak, by nie ubrudzić elewacji. Ważne jest, by rynny były drożne.

Jak umyć dach?

Można więc przejść do mycia dachu. Jak to zrobić? Za pomocą myjki ciśnieniowej trzeba nanieść roztwór na czyszczoną powierzchnię. Oczywiście ważne jest w tym przypadku także odpowiednie ciśnienie. Kolejnym krokiem jest odczekanie odpowiedniego okresu, który widnieje na etykiecie preparatu i spłukanie dachu. Co, jeśli efekt nie jest satysfakcjonujący? Jeśli dach dalej jest brudny, warto umyć go ponownie.

Bezpieczeństwo podczas czyszczenia dachu

Podobnie jak w przypadku mycia innych powierzchni zewnętrznych, także podczas mycia dachu trzeba zadbać o bezpieczeństwo. To praca na wysokości. Z tego powodu warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i BHP. Istotna będzie więc odpowiednia drabina czy inne narzędzia do bezpiecznej pracy na wysokościach. 

Mycie dachu to ważna czynność. Nie tylko wydłuża jego żywotność, ale też poprawia estetykę budynku. By cieszyć się czystym dachem, warto skorzystać z profesjonalnych środków czystości. Po więcej zapraszamy do naszych innych artykułów. 

źródło: clinex.com.pl


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama