Jak na razie pogoda w Polsce jest sprzyjająca i prawdziwie wiosenna jak na klimat panujący w naszym kraju. Dlatego równie gospodynie domowe, małe czy duże firmy sprzątające oraz zarządcy obiektów rozpoczynają mycie okien. Przy zwykłym domowym myciu można nabawić się kontuzji np. spadając z drabiny lub używając nieodpowiedniego sprzętu. Co w przypadku zagrożeń, jakie czyhają na personel myjący okna na zewnątrz wysokich biurowców?
Mycie okien na wysokościach – dobre przygotowanie to podstawa
Mając na uwadze bezpieczeństwo personelu myjącego okna, należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo dobre przygotowanie planu pracy całego zespołu. W szczególności taki plan przyda się przed przystąpieniem do pracy na wysokościach i nie chodzi nam tutaj o wejście na drabinę, a o „spuszczanie” się na linie myjąc okna, co możecie często zaobserwować w większych miastach przy biurowcach.
Pisemnie sporządzony plan ma za zadanie zapobiegać wypadkom i uwzględniać kilka ważnych elementów, takich jak: sprzęt, przygotowanie teoretyczne i praktyczne czy umiejętność trzeźwej oceny sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Analiza wymienionych czynników zweryfikuje czy nasza firma, czy zasoby jakimi dysponujemy są wystarczające, aby świadczyć usługi mycia okien na wysokościach, czy jednak należy odpuścić sobie to zadanie.
Po pierwsze — wyposażenie
Sprzęt, jakim dysponujesz i przekażesz swoim pracownikom do wykonania usługi, może być kluczowy dla bezpieczeństwa. W szczególności, kiedy praca odbywa się kilkadziesiąt metrów nad ziemią, a raczej kilkadziesiąt metrów nad betonem.
Jesień i zima to idealne pory roku na inwentaryzację i kontrolę sprzętu. W okresie zimowym trudno jest wykonywać usługi związane z myciem okien na zewnątrz z wiadomych nam przyczyn, dlatego skupmy się na dokładnym sprawdzeniu sprzętu, jakim dysponujemy.
Jeżeli odpowiednio nie uzupełnisz braków w sprzęcie lub nie wykonasz odpowiedniej kontroli, prawdopodobnie nie uda Ci się być gotowym na początek wiosny, czyli na największy boom w myciu okien. Kiedy sezon będzie w pełni, Ty także musisz być gotowy, aby sprostać wyzwaniom rynkowym. Pamiętaj! Konkurencja nie śpi!
Dla firm, które tylko i wyłącznie specjalizują się w pracach porządkowych na wysokościach doskonale wiedzą, że zima to najlepszy czas na powyższe działania. Sprawdź, czy jesteś gotowy i masz takie elementy sprzętu jak: liny, kable, kaski, platformy robocze czy akcesoria do mycia oraz odpowiednie środki czystości. Jeżeli masz wątpliwości czy sprzęt jest w 100% sprawny, zaopatrz się w nowy. To dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich pracowników.
Po drugie – szkolenia
100% przygotowanie do wykonywania specjalistycznych usług to szkolenie. Jeżeli sprawdzenie sprzętu masz już za sobą i jest on w pełni sprawny, upewnij się, że personel umie się nim posługiwać.
Nigdy na nich nie oszczędzaj i cały czas podnoś własne umiejętności. To pomoże Ci wykonywać zleconą pracę lepiej, szybciej i wydajniej. Podnosząc własne kwalifikacje, czujesz się pewniej i bezpieczniej podczas samej pracy, jak i przekazywania wiedzy pracownikom. Jeżeli Twoja ekipa wie, że jesteś obeznany w danym temacie, będą lepiej stosowali się do uwag, jakie zostały im przekazane.
Po trzecie – ocena miejsca i sytuacji
Może to już rutyna lub po prostu brak czasu na weryfikację miejsca i sytuacji, w jakiej przyjdzie nam pracować powoduje najczęściej urazy i wypadki. Wpisanie do planu wszystkich najważniejszych informacji i zagrożeń, na które należy zwrócić uwagę, zaprocentuje większym stopniem bezpieczeństwa.
Głównie kontrakty na mycie okien pozyskuje się w „martwym” jesiennym lub zimowym sezonie, dlatego możesz udać się na obiekt i dokładnie bez pośpiechu określić i opisać wraz z dokumentacją fotograficzną wszystkie „za” oraz „przeciw”. Następnie przygotuj do tego informację jak rozwiązać i zapobiegać wszystkim napotkanym zagrożeniom o ile jesteśmy w stanie je przewidzieć.
Według badań przeprowadzonych wśród personelu myjącego okna najczęściej można spotkać się z zagrożeniami takimi jak:
- Upadek
- Zły stan sprzętu
- Przeszkody naziemne
- Przeszkody napowietrzne
- Kłopoty w zawieszeniu lin i punktów kotwiczenia
- Linie wysokiego napięcia
Bądź przygotowany na mycie okien
To, co zostało napisane powyżej, może Ci się wydawać banalne i nieodkrywcze, bo przecież zawsze to robisz lub masz na tyle bogate doświadczenie, że nie jest to Ci do niczego potrzebne. Należy pamiętać, że dobre przygotowanie i nowy zastrzyk nawet najmniejszej ilości wiedzy może pozwolić na uniknięcie zbędnych nieprzyjemności czy dużo poważniejszych konsekwencji naszego nierozważnego działania. Weźcie sobie do serca powyższe rady zawarte w tym artykule, a jesteśmy przekonani, że będziecie bardziej bezpieczni przy wykonywaniu usługi niż dotychczas.
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!