Jak zwiększyć bezpieczeństwo przygotowania posiłków w czasach pandemii?

1417

Konieczność przestrzegania restrykcyjnych zasad higieny i czystości w lokalu gastronomicznym nie jest niczym nowym. Jednak obecna sytuacja wymaga od restauratorów, którzy sprzedają jedzenie na wynos lub w dostawie, wprowadzenia wzmożonych środków bezpieczeństwa.

Wsparcie Branży Czystości – podpisz petycję


Niezwykle ważne jest zapewnienie pracownikom alkoholowych preparatów do mycie rąk i zwiększenie częstotliwości dezynfekowania powierzchni mających kontakt z dłońmi lub żywnością, najlepiej przy użyciu środków o potwierdzonym działaniu przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

 Restauracyjna kuchnia to miejsce szczególnie wrażliwe i podatne na rozprzestrzenianie się wszelkich mikroorganizmów chorobotwórczych. Wiemy to nie od dziś, dlatego lokale gastronomiczne mają opracowane plany mycia i dezynfekcji. Stosowanie się do zaleceń WHO oraz działania zgodne z Dobrą Praktyką Higieniczną (GHP) pozwalają ograniczyć do minimum ryzyko transmisji patogenów. W obecnej sytuacji kluczowe jest natomiast pilnowanie przestrzegania wypracowanych procedur, edukacja pracowników, wzmożona częstotliwość mycia powierzchni twardych i stosowanie profesjonalnych środków czystości zgodnie z ich przeznaczeniem.

Czyste i prawidłowe mycie rąk

Bakterie i wirusy bez trudu przenoszą się z zanieczyszczonych powierzchni na ręce i odwrotnie, dlatego niezwykle ważne jest częste i prawidłowe mycie rąk mydłem oraz stosowanie alkoholowych preparatów do wcierania, posiadających określoną i potwierdzoną skuteczność przeciwko wirusom osłonkowym.

 

Absolutną podstawą jest mycie rąk mydłem lub płynem antybakteryjnym przez co najmniej 30 sekund i pocieranie o siebie zewnętrznych i wewnętrznych części dłoni. Warto stosować też żele na bazie alkoholu, jak np. Spirigel Complete z serii Nexa. Preparat ten ma udowodnione działanie bakteriobójcze, prątkobójcze, drożdżobójcze i wirusobójcze. Przeznaczony jest do stosowania na obszarach wysokiego ryzyka i w sytuacjach zagrożenia epidemią – mówi Aneta Krupa, Marketing Manager w Ecolab – Osobom pracującym z żywnością szczególnie polecamy też zgodny z normą EN 1499, niezawierający triklosanu antybakteryjny i wirusobójczy płyn do mycia rąk – Epicare 5c oraz charakteryzujący się wysoką zawartością alkoholu – Epicare Des, o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym potwierdzonym normą EN-1500 – dodaje Aneta Krupa z Ecolab.

Pozycjonowanie strony internetowej firmy sprzątającej

Dezynfekcja powierzchni

Równie ważna, jak prawidłowa higiena rąk, jest dezynfekcja przyrządów kuchennych i wszelkich powierzchni twardych. Procesy mycia muszą usunąć powstałe zanieczyszczenia oraz drobnoustroje, które mogłyby zagrozić zdrowiu konsumentów. Dodatkowo powinny być przeprowadzone w taki sposób i przy użyciu takich środków, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia nimi żywności. Warto też ustalić i przestrzegać protokołu regularnego czyszczenia pomiędzy zadaniami wykonywanymi w restauracyjnej kuchni, co pozwoli uniknąć skażeń krzyżowych.

 

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa niezbędne jest zwiększenie częstotliwości czyszczenia stanowisk przygotowywania żywności oraz elementów najczęściej dotykanych. Do dezynfekcji twardych i nieporowatych powierzchni w restauracjach polecamy Sirafan Speed – zgodny z europejską normą badawczą EN 14476 środek o potwierdzonym działaniu przeciwwirusowym, w tym przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Sirafan Speed dostępny jest w formie gotowego do użycia sprayu. Nie wymaga spłukiwania i zapewnia szybką dezynfekcję obszarów przygotowywania żywności oraz powierzchni mających częsty kontakt z dłońmi – mówi Aneta Krupa, Marketing Manager w Ecolab.

Dbałość o czystość w lokalu gastronomicznym jest sporym wyzwaniem, ale w obecnej sytuacji nie ma miejsca nawet na najdrobniejsze uchybienia. Obowiązkiem restauratorów jest wdrożenie restrykcyjnych planów czyszczenia i dezynfekcji, egzekwowanie przestrzegania zasad przez pracowników i troska o ich zdrowie i bezpieczeństwo.


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama