Robot do dezynfekcji powierzchni skonstruowany przez Polaków? Jak najbardziej to możliwe. Robot powstał w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Kierownikiem projektu i autorem wynalazku jest mgr inż. Karol Miądlicki. Prace nad robotem trwały trzy miesiące.
Polski robot do dezynfekcji powierzchni
Robot do dezynfekcji powierzchni został skonstruowany w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”. Prace nad urządzeniem trwały trzy miesiące.
W ramach projektu zespół naukowców ZUT w składzie: Karol Miądlicki, Mirosław Pajor, Marcin Jasiewicz, Beata Niesterowicz, Aleksandra Dembkowska, Paweł Herbin, Piotr Miądlicki opracował innowacyjnego semi-autonomicznego robota, który sam penetruje pomieszczenia, obiekty i za pomocą środka dezynfekującego skutecznie eliminuje bakterie oraz wirusy, w tym koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, bez narażenia personelu medycznego na bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka.
Robot do czyszczenia posadzek zdobywa nagrodę Amsterdam Innovation Award 2020
Roboty w walce z pandemią
Robot do dezynfekcji powierzchni świetnie sprawdzał się będzie w obiektach szpitalnych, izolatoriach lub w innych miejscach publicznych jak przystanki autobusowe czy wspólnoty mieszkaniowe. Urządzenie sterowane jest radiowo, oprócz wykonywania dezynfekcji również może mierzyć temperaturę, czy zabierać zanieczyszczone produkty jak np. pościel.
Będzie to szczególnie przydatne dla obiektów, w których przebywają osoby objęte kwarantanną i pozwoli na dostarczanie im niezbędnych środków takich jak: jedzenie, leki, środki czystości itp. Po kontakcie z osobami lub przedmiotami narażonymi na ekspozycję z wirusem robot może się sam zdezynfekować – powiedział Karol Miądlicki.
Polacy niegęsi swojego robota mają
Nie jest jeszcze znana informacja czy polski robot do dezynfekcji powierzchni trafi do masowej produkcji, jednakże może stanowić przystępną cenową alternatywę dla podobnych urządzeń kupowanych na zachodzie. Pandemia Covid-19 przyczyniała się w wielu sferach do rozwoju technologii i metod dezynfekcji, która mamy nadzieje zaprocentuje i będzie stanowiła alternatywę dla zagranicznych produktów.
źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!