Sprzątanie Everestu idzie pełną parą

1047

Od kilku dni odbywa się wielkie sprzątanie Everestu, do tej pory do Katmandu zniesiono ponad 4 tony zebranych ze zboczy najwyższego szczytu świata. Śmieci to pozostałości po wyprawach himalaistów, którzy próbują zdobyć Mount Everest. Sprzątanie Everestu odbywa się w ramach programu „Czysta góra”, według nepalskiej armii, która jest odpowiedzialna za podjęte działania do usunięcia pozostało jeszcze minimum 3 tony pozostawionych odpadów.

Mydło hotelowe zyska drugie życie

Sprzątanie Everestu – wielka mobilizacja

W akcje sprzątania góry zostały zaangażowane podmioty takie jak: Armia Nepalska, Nepalska Rada Turystyki, Nepalski Związek Alpinizmu oraz lokalne władze. Jak informuje wojsko reszta odpadów zostanie zebranych 4 czerwca.

Sprzątanie Everestu
Część zebranych odpadów w Namche Bazar. Fot. Skanda Gautam Od kilku dni odbywa się wielkie sprzątanie Everestu, do tej pory do Katmandu zniesiono ponad 4 tony zebranych ze zboczy najwyższego szczytu świata. Śmieci to pozostałości po wyprawach himalaistów, którzy próbują zdobyć Mount Everest. Sprzątanie Everestu odbywa się w ramach programu „Czysta góra”, według nepalskiej armii, która jest odpowiedzialna za podjęte działania do usunięcia pozostało jeszcze minimum 3 tony pozostawionych odpadów.

Rzecznik Armii Nepalskiej oświadczył, że właśnie w ten sposób wypełniane są polecenia generała Thapy. W akcji uczestniczyło także 12 szerpów, którzy zebrali śmieci z obozów pozostawionych przez wspinaczy. Jak widać na załączonych fotografiach dużą część stanowią puste butle tlenowe.

Co dalej z odpadami?

Sprzątanie Everestu już za kilka dni zakończy się. Ale co dalej z odpadami? Zaangażowani żołnierze mają za zadanie przetransportować odpady najpierw za pomocą helikopterów do Gorasksep położonego w Parku Narodowym Sagarmartha, a później do Okalgunha. Następnie ciężarówkami odpady zostaną przewiezione do Kathmandu.

Czystość w hotelach i gastronomii jednym z paneli podczas CMS Berlin 2019

3000 kg śmieci przechowywane jest w pomieszczeniach biurowych na międzynarodowym lotnisku Tribhuvan. Zaś 1000 kg przekazano lokalnej organizacji „Blue Waste to Value”, która zajmuje się działalnością na rzecz środowiska naturalnego.

Jak informuje rzecznik Armii Nepalskiej po zakończeniu akcji „Sprzątanie Everestu”, wojsko rozpocznie sprzątanie gór na terenie całego kraju. Priorytetowo zostaną potraktowane miejsca, w których problem jest wyjątkowo dotkliwy i uciążliwy.

Źródło: The Himalayan Times


Jeżeli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w serwisie informacyjnym Branży Czystości, zapisz się do naszego Newslettera TUTAJ!

Reklama